Zamknij

Pamięć przetrwa dzięki Tobie – baza straty.pl

22:45, 31.10.2024 Kornelia Zaborska Specjalista Samodzielne Stanowisko Asystenta Prasowego IPN Oddział w Łodzi Aktualizacja: 12:46, 03.11.2024
Skomentuj

W czwartek, 31 października 2024 r. w Przystanku Historia im. ppłk. Wacława Lipińskiego w Łodzi (al. marsz. Józefa Piłsudskiego 5) odbyła się konferencja prasowa dyrekcji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/208647,Pamiec-przetrwa-dzieki-Tobie-baza-stratypl-Konferencja-prasowa-dyrekcji-Instytut.html

W konferencji wzięli udział:

  • dr Joanna Żelazko - zastępca dyrektora IPN Oddział w Łodzi; 
  • dr Paweł Perzyna - naczelnik Archiwum IPN Oddział w Łodzi, 
  • Robert Rabiega i Łukasz Abramczyk - koordynatorzy projektu z Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi; 
  • Marek Drużka - główny specjalista Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Łodzi. 

W ten sposób zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię informacyjną o programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945" – baza straty.pl

Chcemy zbudować bazę, która będzie zasobem informacji, który pozwoli korzystać z niej nie tylko rodzinom poszukującym swoich przodków, ale również posłuży do badań naukowych. Pamięć jest rzeczą najważniejszą. Chcemy budować cyfrowy pomnik pamięci tych osób, które doznały represji w czasie II wojny światowej, aby w sztafecie pokoleń pozostał naszą spuścizną  - podkreśliła dr Joanna Żelazko.

Odpowiedź na to, dlaczego dopiero dzisiaj ruszamy z akcją promocyjną i zachęcamy do udziału w projekcie jest następująca, powody są dwa: pierwszy to zauważamy kurczącą się bazę źródłową, co jest wynikiem splotu różnych okoliczności, chociażby tego, że  nigdy sprawcy eksterminacji, zbrodniarze wojenni, sprawcy ludobójstwa nie rejestrują wszystkich zbrodni których dokonali. Opieramy się również na bazie źródłowej, która była od zakończenia wojny zdziesiątkowana, a w wielu miejscach zachowały się szczątkowe materiały. One zostały zniszczone, zagubione, skradzione w trakcie działań wojennych. Kolejny powód dla którego podejmujemy te działania jest taki, że to na pewno jest ostatni moment, żeby odwołać się do pamięci indywidualnej osób, które być może jeszcze mogą pamiętać okres represji - powiedział podczas konferencji dr Paweł Perzyna.

Początek kolejnego etapu programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945"

Wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Chcemy przywrócić im pamięć, aby przyszłe pokolenia Polaków pamiętały, jak wielu zwykłych obywateli było poddawanych represjom, a tysiące z nich zapłaciło za wolność najwyższą cenę.   

Już 31 października 2024 r. rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna mająca na celu rozpowszechnianie wiedzy o programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945" i bazie straty.pl. To kolejny etap realizacji projektu. Szukamy osób, które pomogą nam udokumentować te represje i dzięki którym będziemy mogli wpisać do bazy straty.pl – do wirtualnego pomnika bohaterów II wojny światowej – nazwiska kolejnych osób.

Czasu jest coraz mniej. Większość świadków tamtych wydarzeń już odeszła. Dlatego tak ważne jest dotarcie do osób, które mogą podzielić się swoimi wspomnieniami, relacjami swoich rodziców, dziadków, krewnych i dokumentami.

IPN pragnie dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, szczególnie do rodzin, które mogą nie wiedzieć, że:

  • istnieje możliwość odnalezienia informacji o losach bliskich w bazie IPN straty.pl,
  • można uzupełnić dane w bazie,
  • można zgłosić osoby, których jeszcze w niej nie ma.

Apelujemy do rodzin, instytucji i świadków historii o pomoc w uzupełnianiu danych o ofiarach, których losy nie zostały dotąd udokumentowane.

► Przekaż dane o ofiarach, których jeszcze nie mamy

[WIDEO] Zostań wolontariuszem w programie straty.pl – zaprasza prezes IPN Karol Nawrocki

►Zostań wolontariuszem programu IPN straty.pl – pamięć przetrwa dzięki Tobie!

Wolontariusze programu IPN straty.pl

W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej 31 października 2024 r. na ulicach polskich miast pojawią się wolontariusze ubrani w koszulki z logo IPN. Będą nie tylko rozdawać ulotki i broszury informacyjne, ale także udostępnią formularze zgłoszeniowe do bazy. Każdy, kto ma informacje o osobach, które mogą zostać ujęte w bazie, będzie mógł wypełnić formularz na miejscu, albo wypełniony odesłać do Instytutu Pamięci Narodowej na podany tam adres.

Ogólnopolska kampania informacyjna programu straty.pl

W wielu miejscach w Polsce pojawią się także plakaty przedstawiające wybrane osoby, które figurują w bazie straty.pl. Na niektórych plakatach znajdą się wizerunki osób, których tożsamości nie udało się jeszcze ustalić, przez co informacji o nich nie ma jeszcze w bazie Instytutu. Pochodzą jednak z zasobu archiwalnego IPN i mogą być kluczem do odkrycia kolejnych historii. Mamy nadzieję, że dzięki tym plakatom ofiary niemieckiej okupacji przestaną być anonimowe. Bo żadna historia nie może zostać zapomniana!

Każdy, kto ma informacje o osobach, które mogą zostać ujęte w bazie, będzie mógł wypełnić formularz na miejscu, albo wypełniony odesłać do Instytutu Pamięci Narodowej na podany tam adres. Wymogiem formalnym z naszej strony, jest konieczność podpisania formularza zgłoszeniowego, który stanowi jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami RODO oraz na ich włączenie do bazy danych.

***

Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945" – baza straty.pl

straty.pl to ogólnodostępna baza danych, zawierająca szczegółowe informacje o osobach zamordowanych, represjonowanych, zaginionych czy deportowanych w czasie niemieckiej okupacji.

Cel programu

Głównym celem programu, którego efektem jest ogólnodostępna internetowa baza straty.pl, jest przywrócenie pamięci o obywatelach polskich, którzy zginęli lub doświadczyli represji podczas niemieckiej okupacji.  

Co można znaleźć w bazie

W bazie można znaleźć dane takie jak imię i nazwisko ofiary, data i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania, a także okoliczności śmierci, aresztowania lub deportacji. Informacje te pochodzą z różnych źródeł, m.in.: materiałów zebranych przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, z archiwów państwowych, dokumentów z obozów koncentracyjnych, relacji świadków, wspomnień  oraz z licznych publikacji. Baza obejmuje ofiary egzekucji, więźniów obozów koncentracyjnych i obozów pracy, deportowanych na roboty przymusowe, cywilne ofiary wojny, a także osoby zamordowane w wyniku pacyfikacji.

Projekt straty.pl został zainaugurowany w 2006 roku z inicjatywy IPN oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodka KARTA, aby zebrać i udokumentować losy ofiar II wojny światowej.

Rozwój programu

W styczniu 2022 roku Instytut Pamięci Narodowej przejął pełną odpowiedzialność za program straty.pl. Instytut zintensyfikował działania mające na celu wprowadzenie do bazy wszystkich materiałów dotyczących strat osobowych i ofiar represji pod okupacją niemiecką, jakie znajdują się w zasobach IPN w całej Polsce. Projekt nieustannie się rozwija, wzbogacając zasoby archiwalne o nieznane dotąd historie. To krok w stronę kompleksowego odtworzenia obrazu wojennych strat, z troską o każdą zapomnianą historię.

W bazie straty.pl zgromadzono informacje na temat 5,5 mln ofiar i osób poddanych represjom, z czego 5 mln udało się ustalić z imienia i nazwiska. Do tej pory wprowadziliśmy już 370 tys. jednostek archiwalnych z naszego zasobu, co stanowi 80% z całości wytypowanych materiałów. Udało się scalić 480 tys. rekordów oraz wprowadzić 945 tys. nowych. Zakończenie procesu uzupełniania bazy przywidujemy w przyszłym roku.

Dołącz do projektu – zostań wolontariuszem programu IPN straty.pl – pamięć przetrwa dzięki Tobie!

►Wejdź na https://www.straty.pl/ i poznaj losy Swoich bliskich. Pamięć to nasz wspólny obowiązek!

***

Polecamy:

straty.pl: Baza programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945"

[TEKST+AUDIO] Pamięć przetrwa dzięki Tobie. Zostań wolontariuszem w programie straty.pl

Ojciec tegorocznego noblisty w bazie Instytutu Pamięci Narodowej straty.pl

[SPOT] Poznaj losy Swoich bliskich, ofiar niemieckich zbrodni z lat 1939-1945. Ocal pamięć rodziny

Program dokumentacyjny

Przekaż dane o ofiarach, których jeszcze nie mamy

Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej

(Kornelia Zaborska Specjalista Samodzielne Stanowisko Asystenta Prasowego IPN Oddział w Łodzi)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%