Zamknij
REKLAMA

Jak zachować się w przypadku kolizji? Zdarzenie w Grabowie

17:15, 22.06.2022 | Ola Rzadkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj około godz. 11.50 w Grabowie w gminie Żychlin, tuż przy spalonej kamienicy, kierująca pojazdem hyunday 33-letnia kobieta podczas manewru omijania nie zachowała środków ostrożności i uderzyła w pojazd marki nissan zaparkowany przy prawej krawędzi. W pojeździe nissan znajdował się kierowca oraz pasażerka.

- W wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Kierujący trzeźwi. Sprawca kolizji została ukarana mandatem karnym - mówi podkom. Edyta Machnik oficer prasowy KPP Kutno.

Kolizja drogowa to takie zdarzenie w ruchu drogowym, w którym poza uszkodzeniem pojazdów jego uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała. W przypadku kolizji drogowej, jej uczestnicy nie są zobowiązani do wzywania Policji. Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości. 

- Osoby biorące udział w kolizji mogą wstępne formalności załatwić sami, jeśli wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca jest zobowiązany napisać oświadczenie poszkodowanemu (warto odpowiedni blankiet wozić w samochodzie), a następnie  zgłosić się z tym oświadczeniem później do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu.  Nie zawsze jednak okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję. Mundurowi posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do rozstrzygania tego typu sporów - tłumaczy podkom. E. Machnik- W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. Musi on - jeśli jest to możliwe – włączyć światła awaryjne, a także ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli do kolizji doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości od 30-50 m od pojazdów.

Po przybyciu na miejsce przez policjantów uczestnicy kolizji mają obowiązek bezwzględnie dostosować się do poleceń wydawanych przez mundurowych!

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%