Zamknij
REKLAMA

Licheń. Chrzest święty – dar i misja

07:16, 10.01.2022 | Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
Skomentuj
REKLAMA

Niedziela Chrztu Pańskiego była dniem dziękczynienia za dar chrztu świętego w licheńskiej bazylice, ale też okazją do wspólnego kolędowania z artystami Teatru Wielkiego w Warszawie.

Południowa Msza św., której przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, rozpoczęła się aktem aspersji. Pokropienie wiernych wodą święconą celebrans wykonuje na znak pokuty i wspomnienia chrztu świętego.

Niedzielne święto zwróciło uwagę na pierwszy sakrament, który jest fundamentem naszego życia wiecznego. – Bóg obdarzył nas bezinteresownie sakramentem chrztu świętego. Tak, jak nad Jezusem podczas chrztu w Jordanie otworzyło się niebo, tak Bóg wypowiedział słowa miłości wobec każdego z nas: „Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie”. Chcemy być kochani i kochać, chrzest święty jest znakiem, że zostaliśmy umocnieni, to znaczy wypełnieni miłością – podkreślił kustosz licheńskiego sanktuarium. Zachęcał do dziękowania nie tylko Bogu, ale również rodzicom i chrzestnym, wspomnieniu księdza, który sprawował sakrament, albo odwiedzenia kościoła, w którym otworzyło się nad nami niebo.

Ksiądz Janusz Kumala przypomniał, że sakrament chrztu jest darem, ale i zadaniem życia w zgodzie z przyrzeczeniami chrzcielnymi, wzorowania się na Chrystusie. – W licheńskim sanktuarium od 170 lat brzmi orędzie Matki Bożej – wezwanie do przemiany, życia sakramentami. Celem każdego pielgrzymowania jest spotkanie Chrystusa i miłość do drugiego człowieka – zaznaczył ksiądz kustosz.

Po Eucharystii w licheńskiej bazylice rozbrzmiały kolędy podczas koncertu pt. „Przy Wigilijnym stole”, który wykonali artyści Teatru Wielkiego w Warszawie: Bogusław Morka, tenor, Ryszard Morka, bas, Agnieszka Kozłowska, sopran, przy akompaniamencie prof. Mariusza Dubrawskiego. Pielgrzymi kolędowali rodzinnie razem z muzykami, a nawet wyśpiewali artystom życzenia i dziękowali za wspólny czas oklaskami na stojąco.

W najbliższą niedzielę, 16 stycznia, w naszej bazylice odbędzie się kolęda, czyli Dzień modlitw w intencji tych parafii, z których przybywają pielgrzymi. To okazja, aby w Domu Matki, jakim jest sanktuarium, podziękować Bogu za swoją wspólnotę parafialną i duszpasterzy. Wszystkich, którzy chcieliby, aby ich parafia była przywitana przed uroczystą Mszą św. o godz. 12.00 mogą to zgłosić osobiście w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub zakrystii na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem mszy (lub wcześniej telefonicznie).

Już dziś zapraszamy na IV Rodzinny Dzień Babci i Dziadka 23 stycznia dla mieszkańców ziemi konińskiej (i nie tylko). Zapraszamy na Mszę św. o godz. 12.00. Chcemy o nich pamiętać, aby przez wstawiennictwo Matki Bożej Licheńskiej, Bóg darzył ich dobrym zdrowiem, a nas motywował do wdzięczności i szacunku wobec nich.

(Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%