Zamknij
REKLAMA

Rodziny u Patronki szczęścia rodzinnego

06:20, 27.12.2021 | Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
Skomentuj
REKLAMA

„Boże, Ty w Świętej Rodzinie dałeś nam wzór życia, spraw, abyśmy złączeni wzajemną miłością naśladowali w naszych rodzinach Jej cnoty i doszli do wiecznej radości w Twoim domu” - w intencji rodzin modlono się dziś w licheńskiej bazylice. W tym roku 26. grudnia w Kościele Katolickim obchodzone jest święto Świętej Rodziny, Józefa, Maryi i Jezusa. W sanktuarium podczas Mszy Świętych odnawiano przyrzeczenia małżeńskie i zawierzano rodziny Matce Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy Świętej odprawionej przez kustosza sanktuarium, ks. Janusza Kumalę MIC odbyło się Dziecięce Kolędowanie.

W niedzielę odczytywano w kościołach list Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski:

„Święta Rodzina uczy nas czułej, odpowiedzialnej i ofiarnej miłości, umiejętności słuchania, gotowości do pomocy i nieustannego poszukiwania Bożej woli w codziennym życiu. (…) Kobieta i mężczyzna w sakramencie małżeństwa otrzymują pomoc od Boga: to co ludzkie i kruche zostaje potwierdzone i wzmocnione Bożą łaską. Jakże budujący jest obraz pełnych szacunku dla siebie małżonków, otwartych na życie i troszczących się o dzieci, którzy traktują rodzinę jak skarb i dar od Boga.” Biskupi w Liście przypominają elementy nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny nazywając ją „swoistym sanktuarium, w którym zamieszkał Bóg” oraz „Kościołem domowym” i drogą do świętości. Zauważono, że „pomimo licznych oznak kryzysu małżeństwa, pragnienie rodziny jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych i motywuje Kościół”, dlatego „chrześcijańskie nauczanie na temat rodziny jest dobrą nowiną, która niesie światu nadzieję i wskazuje drogę odnowy”.

„Stajemy zatem przed Tobą, Maryjo, Patronko szczęścia rodzinnego, aby zawierzyć Ci nas samych i nasze rodziny. Ty znasz wszystkie nasze potrzeby i wiesz, w jaki sposób im zaradzić. Prosimy Cię, uproś naszym rodzinom dar żywej wiary, aby Bóg był dla nas zawsze najważniejszy. Niech przykład Twojego życia będzie dla nas inspiracją do coraz większej wierności Bożym przykazaniom” – proszono w Akcie zawierzenia rodzin.

Po mszy odbyło się Dziecięce kolędowanie. To tradycyjne spotkanie dzieci, które przychodzą, by wyśpiewać w bazylice radość z narodzenia Pana Jezusa na stałe wpisało się już do licheńskiego kalendarza. Młodzi kolędnicy dopisali mimo zimna i w tym roku, niektórzy przebrani za aniołki. W wykonaniu najmłodszych można było usłyszeć kolędy takie jak: „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy”, „Gore gwiazda”, „Oj maluśki, maluśki”. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę przed nową szopką znajdującą się w nawie zachodniej świątyni. Liturgię natomiast poprzedził koncert kolęd i pastorałek Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego.

W rozpoczynającym się tygodniu wkroczymy w nowy rok kalendarzowy. W piątek, 31 grudnia, księża marianie zapraszają do bazyliki na mszę św. o godz. 18.00 i okolicznościowe nabożeństwo dziękczynno-błagalne. O północy odprawiona zostanie Pasterka Maryjna , a Nowy Rok obwieści też głos dzwonu „Bogurodzica”.

W sobotę, 1 stycznia, w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Msze święte w bazylice odprawione zostaną o godz.: 7.30, 10.00, 12.00, 16.00 i 18.00. W tym dniu z racji 55 Światowego Dnia Pokoju będziemy modlić się o pokój na świecie. Po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu p. Barbary Kaczor, organistki bazyliki licheńskiej.

(Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%