Zamknij
REKLAMA

46% mieszkańców zadowolonych z życia w Regionie Łódzkim

14:11, 18.08.2021 | Jakub Zaryński
Skomentuj
REKLAMA

Jak mieszkańcy oceniają Region Łódzki pod względem spędzania wolnego czasu, pracy i prowadzenia biznesu, a także nauki oraz korzystania z oferty turystycznej? Badanie, przeprowadzone przez firmę Nexera wspólnie z agencją GfK, pokazało, że 46% respondentów z ziemi łódzkiej uważa swój Region za atrakcyjny pod względem życia ogólnie. Jednocześnie, niemal 1/3 młodych osób chce zmienić miejsce zamieszkania w perspektywie najbliższych trzech lat. Za co mieszkańcy najbardziej doceniają Region Łódzki?

Mieszkańcy aktywni online

Zgodnie z Raportem #RegionyNEXERY2021 mieszkańcy Łódzkiego oceniają swój Region jako atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu (40%) oraz pod względem życia ogólnie (46%). Wprawdzie okres pandemii sprzyjał przenoszeniu się Polaków z dużych miast do mniejszych miejscowości, jednak nadal aż 1/3 ankietowanych z ziemi łódzkiej w wieku 25-40 lat planuje zmianę miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych trzech lat. Region zdecydowanie wyróżnia się w obszarze korzystania z nowoczesnych technologii – według badania 31% mieszkańców używa łącza światłowodowego, co stanowi jeden z najwyższych wyników wśród ankietowanych z czterech obszarów (Łódzkiego, Świętokrzyskiego, Warmii i Mazur oraz Kujaw z Pomorzem i Mazowszem).

- Do sieci przeniosła się duża część naszego życia prywatnego oraz rozrywkowego. Według badania #RegionyNEXERY2021 aż 91% mieszkańców Regionu Łódzkiego robi zakupy w internecie, 94% korzysta z e-bankowości, a niewiele mniej, bo 81% załatwia sprawy urzędowe online. Co ciekawe, nawet 46% respondentów nawiązuje znajomości przez internet – najwięcej spośród ankietowanych ze wszystkich obszarów, objętych badaniem. E-aktywności, które początkowo zastępowały rzeczywistość, stopniowo stają się nawykami, z których trudno będzie zrezygnować. W związku z tym znacznie poprawiły się szeroko pojęte kompetencje cyfrowe społeczeństwa. Aż 56% mieszkańców Regionu deklaruje, że w ciągu ostatniego roku ich umiejętności wykorzystywania internetu w różnych dziedzinach życia wzrosły. W sposób coraz bardziej świadomy korzystamy z technologii w celu zdobywania wiedzy, poszerzania umiejętności i udziału w życiu społecznym – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

Kluczowe obszary z potencjałem do rozwoju

W porównaniu z możliwościami spędzenia wolnego czasu oraz życiem ogólnie w Regionie, pozostałe obszary wypadają nieco słabiej – praca w Regionie Łódzkim jest pozytywnie oceniana przez 29% mieszkańców, a prowadzenie biznesu przez 27%. Nadal są to jedne z najwyższych wyników spośród czterech Regionów, objętych badaniem Nexery. Większość ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że dostęp do szybkiego internetu mógłby poprawić atrakcyjność tych kluczowych aspektów życia w małej miejscowości lub na wsi, umożliwiając bezproblemową pracę zdalną oraz otwierając biznes na rozwój.

- Praca zdalna, możliwa dzięki niezawodnemu łączu internetowemu, otworzyła przed pracodawcami i kandydatami zupełnie nowe możliwości. Lokalizacja przestała być barierą – osoby z mniejszych miejscowości mogą aplikować na stanowiska w dużych miastach, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Z kolei szybki internet, pozwalający na wykorzystanie najnowszych rozwiązań informatycznych w firmie, znacznie zwiększa konkurencyjność organizacji w coraz bardziej cyfrowym otoczeniu biznesowym. Przedsiębiorcy z Łódzkiego mają tego świadomość – aż 38% firm w Regionie korzysta z internetu częściej niż przed pandemią. Niewątpliwie dostęp do szerokopasmowego łącza jest dużym impulsem do rozwoju małych miejscowości i terenów wiejskich. Cyfryzacja pozwala uwolnić potencjał tych miejsc, poprawić ich atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną, zatrzymać depopulację terenów wiejskich, co finalnie przekłada się na jakość życia mieszkańców – mówi Paweł Biarda z Nexery.

Pobierz Raport #RegionyNEXERY2021 i sprawdź, jaką rolę odgrywa dostęp do szybkiej sieci internetowej dla osób mieszkających na terenach, na których budujemy naszą sieć: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery

 

(Jakub Zaryński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%