Zamknij
REKLAMA

Umowy z większością lekarzy rodzinnych są podpisane bezterminowo

15:44, 28.10.2020 | Anna Leder rzecznik prasowy ŁOW NFZ
Skomentuj Obraz Darko Stojanovic z Pixabay
REKLAMA

Oddziały wojewódzkie NFZ wysłały do świadczeniodawców POZ aneksy do umów na okres od 1 stycznia do 30 czerwca przyszłego roku. Umowy z większością lekarzy rodzinnych są podpisane bezterminowo — na 6 tysięcy umów, ponad 4 tysiące jest zawartych na czas nieokreślony. Termin obowiązywania pozostałych upływa 31 grudnia br.

Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: w Łódzkiem ponad 75% pacjentów należy do poradni, które mają zawarte umowy na czas nieokreślony. Wczoraj wysłaliśmy aneksy do poradni, które zawarły z nami umowy do końca roku. Dlatego, w celu zapewnienia ciągłości i kontynuacji opieki nad pacjentami, do świadczeniodawców POZ przesłano aneksy przedłużające do 30 czerwca 2021 roku okres obowiązywania umów wygasających z końcem grudnia.

Aneksy nie zmieniają warunków organizacji i finansowania świadczeń określonych w aktualnym zarządzeniu Prezesa Funduszu i stanowiących integralną część obecnych kontraktów. Zapewnienie bezpieczeństwa w dostępie do świadczeń, szczególnie w okresie trwającej epidemii COVID-19, jest priorytetowym zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego liczymy na podpisanie aneksów w najbliższych dniach, aby obie strony mogły skoncentrować się na realizacji zadań związanych z opieką nad pacjentami.

Od 2015 roku finansowanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej wzrosło o prawie 5 mld. zł. Na przyszły rok planuje się wzrost o kolejne 300 mln zł. Regularnie podnoszono wysokość ryczałtowej stawki kapitacyjnej i wprowadzano dodatkowe mechanizmy podnoszące finansowanie praktyk. Jednocześnie w bieżącym roku z powodu epidemii znacząco zmniejszyła się liczba realizowanych porad, a to doprowadziło do pogorszenia dostępności do świadczeń POZ. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie wynagrodzenia świadczeniodawców, co więcej, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymali i otrzymują dodatkowe środki na udzielanie świadczeń związanych z wykrywaniem i leczeniem COVID-19 oraz pokrycie zwiększonych kosztów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym praktyk.

W Łódzkiem w ciągu ostatnich 5 lat finansowanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej wzrosło o ponad 300 mln zł do roku 2020. W tym roku Łódzki NFZ wyda na opiekę nad mieszkańcami regionu w poradniach POZ ponad 900 mln zł. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i zapewnienie im dostępu do Podstawowej Opieki Zdrowotnej w warunkach epidemii COVID-19, liczymy że propozycja przedłużenia umów o pół roku spotka się ze zrozumieniem świadczeniodawców.

(Anna Leder rzecznik prasowy ŁOW NFZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

WacławWacław

3 1

Czy wszyscy lekarze w kutnowskim szpitalu są już na zwolnieniach ?Pamiętam jak robili strajki używając sloganu ,że to dla dobra pacjenta walczą , a teraz pouciekali w mysie dziury , ale podobno prywatnie przyjmują czy to prawda? Może prezes , dyrektorka do spraw pielęgniarskich i czy osoba w starostwie odpowiedzialna za szpital się wypowiedzą na ten temat. Mamy prawo wiedzieć. 18:03, 28.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FujFuj

0 0

Nikt nie uciekł w mysie dziury. Miszczowie co ich wybraliście i jedna żadna władzy zamietli wam, bez.porozumienia z lekarzami, pielęgniarkami itd. Radźcie sobie 23:38, 28.10.2020


thomasthomas

1 0

Polska Wersja Państwa Dobrobytu w wersji PiS - BEZTERMINOWO ZNIKA z PR Kaczora. 22:38, 28.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA