Zamknij
REKLAMA

Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie 2020

10:30, 21.09.2020 | Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Skomentuj fot. Piotr Wajman
REKLAMA

Uniejów na terenie powiatu poddębickiego jest w tym roku miejscem, gdzie odbywają się Dożynki Wojewódzkie. Święto plonów zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Gospodarzem dożynek jest marszałek Grzegorz Schreiber. 

Urząd Marszałkowski tegoroczne dożynki organizuje wspólnie z Łódzkim Domem Kultury przy współudziale Diecezji Włocławskiej, Powiatu Poddębickiego, Miasta i Gminy Uniejów. W wojewódzkim święcie plonów biorą udział parlamentarzyści ziemi łódzkiej, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska, radni Sejmiku, wicemarszałkowie województwa łódzkiego Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba a także członek zarządu Robert Baryła, samorządowcy.

Wojewódzkie święto rozpoczęło się od mszy św. u stóp uniejowskiego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Wiesław Alojzy Mering. Podczas eucharystii słowo do wszystkich zebranych skierował ksiądz infułat Marian Bronikowski wikariusz biskupi na rejon sieradzki.- Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne – stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców. – mówił ksiądz Bronikowski.

Po mszy św. uroczysty korowód przeszedł się na teren przy Termach, gdzie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe z udziałem zespołu folklorystycznego Bałdrzychowianie.

Święto plonów jest głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. To dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba. Nieodzownym elementem dożynek jest kultywowanie tradycji.- Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw  – powiedział podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber. - Województwo Łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką.Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc  na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec - mówię o rolnikach.  Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę.

Dzisiejsza uroczystość w Uniejowie zgromadziła rolników z całego województwa łódzkiego.- Dla nas dożynki,  to podsumowanie ciężkiej pracy. – mówi Agata Grzybowska z miejscowości Brzeg. – Teraz mamy już wszystkie zbiory w stodole i już nic nam nie zagraża.

Podczas tej części uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na ,,Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Główną nagrodę odebrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Brzeg w powiecie Poddębickim.

Uroczysta część obrzędowa Dożynek Wojewódzkich zakończona została przez marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, który wszystkich zebranych poczęstował chlebem.  

Po godzinie 16.30 rozpoczęta się cześć koncertowa. Gwiazdami estrady wojewódzkich obchodów są: Maciej Smoliński, zwyciężczynie programu The Voice Senior – Siostry Szydłowskie oraz triumfator ostatniej edycji The Voice Junior Marcin Maciejczak. O godzinie 18.30 wystąpi zespół Pectus, a o godz. 20.15 gwiazdą wieczoru będzie Maryla Rodowicz.

(Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA