Zamknij
REKLAMA

Koncert muzyki dawnej Szlakiem Piastowskich Stolic

12:40, 18.08.2020 | POKiS
Skomentuj
REKLAMA

Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Bazylika Katedralna w Płocku zapraszają na koncert muzyki dawnej w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis. Koncert odbędzie się 28 sierpnia po mszy świętej o godz. 19 w płockiej Katedrze. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Szlakiem Piastowskich Stolic”. Płock będzie jednym z sześciu miast związanych z dynastią piastowską, które pojawiły się na muzycznej mapie projektu.

W wieloletniej historii Festiwalu Muzyki Jednogłosowej (FMJ) w tym roku po raz pierwszy musieliśmy go odwołać. Nie byliśmy jedyni. Na całym świecie życie koncertowe zamarło. Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy wieści o stopniowym „odmrażaniu” kultury, a projekt cyklu koncertów „Szlakiem Piastowskich Stolic” spadł nam z nieba – mówi Dyrektor Festiwalu Muzyki Jednogłosowej Robert Majewski.

Traktujemy go jako swoisty substytut Festiwalu Muzyki Jednogłosowej z kilku powodów: po pierwsze – wykonawcy Schola Gregoriana Silesiensis - to dobrzy znajomi FMJ, którzy gościli już w Płocku wielokrotnie, po drugie – ich płocki koncert to bodaj jedyna możliwość obcowania na żywo z muzyką dawną w naszym mieście w tym roku; po trzecie – po raz kolejny będziemy mogli usłyszeć fragmenty muzyczne pieśni zawartych w legendarnym Pontyfikale Płockim.

Płocki koncert zainauguruje kilkuetapowy projekt "Szlakiem Piastowskich Stolic". W jego ramach wykonawcy odwiedzą sześć miejsc historycznie związanych z dynastią piastowską (Brześć Kujawski, Giecz, Gniezno, Łęczyca, Płock, Wiślica).

W Płocku występ rozpocznie procesja dziękczynna z okazji obchodzonej w tym roku 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka, która zakończy się w katedrze odśpiewaniem uroczystego „Te Deum”.

Istotą wszystkich etapów projektu „Szlakiem Piastowskich Stolic” jest opowieść o żywocie Władysława Łokietka, opowiedziana według „Kronik” Jana Długosza. 

Koncert współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Powiatu Płockiego. Wydarzenie dofinansowane jest również ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prymas Polski Ks. Abp. Wojciech Polak. Organizatorami koncertu są Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Bazylika Katedralna.

Na koncert muzyki dawnej w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis zapraszamy 28 sierpnia o godz. 19 do Bazyliki Katedralnej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

(POKiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA