Zamknij
REKLAMA

Owoce pamięci Jana Pawła II w gminie Nieborów

15:30, 22.06.2020 | BG
Skomentuj fot. Sebastian Sołtyszewski
REKLAMA

Kolejne drzewa owocowe zostały posadzone w poniedziałek (22 czerwca) na terenie województwa łódzkiego. Dwa mini sady powstały w Nieborowie i Dzierzgowie na terenie powiatu łowickiego. Drzewka posadził Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego.

Dzisiejsze sadzenie drzew, to kontynuacja akcji pod hasłem ,,Owoce pamięci Ojca Świętego”. Za realizacje projektu odpowiedzialny jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim WŁ. Zarówno w Nieborowie przy Urzędzie Gminy jak i w Dzierzgowie na działce przy OSP drzewka wspólnie posadzili Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego, Hieronim Andrzejewski i Katarzyna Krakowska z ZPKWJ a także Stanisław Pytliński, zastępca dyrektora Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Jarosław Papuga, wójt gminy Nieborów, Krzysztof Osóbka, przewodniczący rady gminy w Nieborowie, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nieborowie z dyrektorem Andrzejem Czapnikiem i strażacy ochotnicy z OSP w Dzierzgowie.

Urząd Marszałkowski za pośrednictwem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, realizując projekt chce przywrócić tradycyjne odmiany drzew owocowych, nawiązując jednocześnie do Roku Jana Pawła II i osoby Ojca Świętego. Do tej pory owoce pamięci zostały posadzone w Zgierzu i Tumie.

- Zakładamy kolejny sad, tym razem na terenie powiatu łowickiego. Jest to pamiątka setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. – powiedział Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego – Samorząd WŁ na czele z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem i wspólnie z Parkami Krajobrazowymi podjął inicjatywę zakładania sadów owocowych. Sadzimy stare tradycyjne odmiany drzew, które będą przynosiły owoce . Jest to też szczególna forma pamięci o Ojcu Świętym, który mówił także o ciężkiej pracy rolników. Jan Paweł II robił wiele rzeczy za nas, co należy do nas. – dodaje marszałek Andrzej Górczyński.

Projekt ,, Owoce pamięci” powstał także w celu podkreślenia przyrodniczego dziedzictwa sadów tradycyjnych oraz ich znaczenia dla zdrowia. Z pomocą projektu możliwe jest odtworzenie w regionie łódzkim części zanikających sadów tradycyjnych i alei oraz upowszechnienie wiedzy o ich znaczeniu. Dziś przy UG w Nieborowie a także przy OSP w Dzierzgowie posadzono dziś odmiany jabłoni, gruszy, wiśni i pigwy.

- Drzewa, przez cały rok, sadzone będą przy urzędach, szkołach, parafiach, OSP, zawsze w miejscach, w których znajda się osoby, które zadbają o nasze posadzone sady – powiedziała Katarzyna Krakowska zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych WŁ. – Sady będą stanowiły też źródło nowych sadzonek, bo trzeba pamiętać o tym, że drzewko owocowe nie rośnie z pestki. Jest to bardzo ważne, bo drzew, w tym także owocowych brakuje wszędzie. Łódzkie , na szczęście jest takim obszarem, gdzie można jeszcze znaleźć stare sady – dodaje Katarzyna Krakowska.

Dzięki współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych z Departamentem Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, powstała aplikacja mobilna do inwentaryzacji sadów tradycyjnych.

Wyniki działań inwentaryzacyjnych i promocyjnych oraz przyrodniczy efekt projektu w zostaną zaprezentowane na konferencji podsumowującej projekt późną jesienią 2020 roku.

 

 

(BG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

andiandi

4 0

Ale sobie włodarze punkty łapią, a po wyborach to dostają amnezji i nie pamiętają co naobiecywali... Ha, Ha 13:51, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA