Zamknij
REKLAMA

Dziękowali za życie św. Jana Pawła II

18:24, 18.05.2020 | Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium
Skomentuj
REKLAMA

„Licheńskie sanktuarium jest wdzięczne Ojcu Świętemu za jego życie i obecność w tym miejscu” – mówił ks. Janusz Kumala MIC w czasie mszy dziękczynnej, która o 12.00 w niedzielę, 17 maja zgromadziła w licheńskiej bazylice niemal 700 osób.

Dzień przed setną rocznicą urodzin Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej dziękowano za życie Świętego Papieża. „Przed obliczem Matki Bożej Licheńskiej chcemy dziś dziękować za dar życia naszego wielkiego Rodaka, człowieka, który zmienił oblicze naszej ziemi ojczystej, Jana Pawła II. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, ze obdarzył nas jego posługą w tym trudnym czasie - na przełomie wieków” – mówił ks. Janusz Kumala, kustosz licheńskiego Sanktuarium. Po odczytaniu listu duszpasterskiego polskich biskupów z okazji stulecia św. Jana Pawła II, marianin wspominał wizytę Papieża w Licheniu, która miała miejsce w czerwcu 1999 roku. W odprawionym wówczas nabożeństwie, na schodach będącej w budowie bazyliki, wzięło udział 200 tysięcy osób. „Licheńskie sanktuarium, jak i cała ziemia konińska, są wdzięczne Ojcu Świętemu za jego życie i obecność w tym miejscu” – mówił kapłan.

„Dziękujmy Bogu za dar życia Ojca Świętego i wyrażajmy wdzięczność poprzez wierność jego postawie i nauczaniu. Ta msza jest znakiem wdzięczności. Zgodnie z przepisami jest największą w Polsce i prawdopodobnie w Europie – to znak, poprzez który chcemy powiedzieć Ojcu Świętemu dziękujemy” – podkreślił ks. Kumala. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi sanitarnymi, w kościołach może przebywać 1 osoba na 10 m2 powierzchni. W nawie głównej bazyliki, której powierzchnia wynosi 7009 m2, w liturgii może uczestniczyć 700 osób. W mszy uczestniczyło jednak więcej osób, bowiem transmisja internetowa zgromadziła około 2500 osób.

Na zakończenie wszystkich mszy świętych w bazylice, celebransi błogosławili zebranych wiernych relikwiami Świętego Jana Pawła II. Tuż po południowej Eucharystii, w bazylice odbył się koncert „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. W wykonaniu organistów licheńskiej bazyliki, Barbary Kaczor i Jacka Hyżnego można było usłyszeć m. in. „Barkę”, „Ave Maria” Schuberta oraz Cacciniego i inne pieśni papieskie oraz maryjne. Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą modlono się o godzinie 15.00 i różaniec o godzinie 20.30 połączono z rozważaniami pism Karola Wojtyły.

Dla uczczenia setnych urodzin Papieża, od rana w dolnej części bazyliki trwała zbiórka krwi. Przez trzy godziny trwania akcji zebrano 22,5 litra krwi. Spośród 70 osób, które przystąpiły do badań wstępnych, krew oddało aż 50. Chętnych było jednak więcej – księża marianie zapowiadają już kolejną zbiórkę na jesień bieżącego roku.

Sanktuarium nadal trwa na modlitwie w intencji zakończenia trwającej suszy i pandemii koronawirusa. Modlitwy w tych intencjach zanoszone są w czasie sześciu mszy świętych odprawianych codziennie w bazylice oraz podczas wieczornej modlitwy różańcowej o godzinie 20.30. Za tydzień, Gospodarze licheńskiego Sanktuarium zapraszają na „Dzień matki w Domu Matki, który będzie dniem modlitw w intencji matek. „Podczas mszy o godzinie 12.00 w najbliższą niedzielę, 24 maja, będziemy polecać opiece Matki Bożej Licheńskiej wszystkie matki” – wyjaśnił Ksiądz Kustosz.

 

( Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA