Zamknij
REKLAMA

Dzień Honorowego Oddawania Krwi

15:47, 08.05.2020 | Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium
Skomentuj
REKLAMA

„Twoja krew może ocalić komuś życie” – pod takim hasłem, 17 maja, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędzie się Dzień promocji honorowego oddawania krwi. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują do honorowych dawców i wszystkich osób zdrowych oraz chętnych, aby oddawali krew. Zapasy krwi są bowiem na alarmujących poziomach.

Jan Paweł II w czasie Światowego Dnia Krwiodawców w 2004 roku określił honorowe oddawanie krwi jako «gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej». Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w niedzielę, 17 maja w licheńskim sanktuarium odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi.

„Oddawanie krwi to bezcenny dar, który może uratować czyjeś życie” – mówi ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium – „Od krwi zależy zdrowie naszego ciała i nasze życie. Honorowe krwiodawstwo jest bezinteresownym wyrazem naszej miłości i troski o bliźniego. Od lat słyszymy apele związane ze zbyt małą liczbą krwiodawców. Krwi, będącej lekiem, którego nie da się zastąpić niczym innym, brakuje szczególnie w wyjątkowo trudnym czasie epidemii, w jakim znalazła się obecnie świat.”

Według danych z 7 maja w najbliższym dla Lichenia regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu stan wszystkich grup krwi jest bardzo niski, a jedynie ARh+ i B Rh+, niski. W czasie pandemii sporo osób rezygnuje z oddawania krwi z powodu wprowadzonych obostrzeń czy obawy przed zakażeniem koronawirusem. Tymczasem krew potrzebna jest każdego dnia. Szpitale nadal przeprowadzają zabiegi operacyjne, a mimo stanu epidemii, ludzie także ulegają wypadkom.

Do dziś nie opracowano preparatu, który mógłby skutecznie zastąpić ten cenny płyn. Dlatego, jeśli jesteś zdrowy, w ostatnim czasie nie podróżowałeś do innych krajów, nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną i nie masz innych przeciwwskazań, zapraszamy 17 maja w godzinach 08.30-11.30, do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, by oddać krew. Więcej informacji w Biurze Obsługi Pielgrzyma: 63 270 81 42, lichen@lichen.pl.

( Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA