Zamknij
REKLAMA

229 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja

17:20, 03.05.2020 | Beata Graszka
Skomentuj
Sebastian Sołtyszewski
REKLAMA

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w uroczystościach patriotyczno – religijnych, które odbyły się przy łódzkiej archikatedrze, wzięli udział Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki i Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dzisiejsze obchody w Łodzi, rozpoczęły się o godzinie 9.15 od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Upamiętniającym Katastrofę Smoleńską. W tym roku ze względu na panującą pandemię odbywały się one w zupełnie innej formie niż dotychczas i z ograniczoną liczbą uczestników.

Centralnym punktem uroczystości była msza święta w archikatedrze łódzkiej. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. We mszy wzięły udział władze wojewódzkie, miejskie a także kombatanci i inni zaproszeni goście.

Łódzkie obchody rocznicy uchwalenia konstytucji zakończyła uroczystość patriotyczna przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

(Beata Graszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Kutnowiak Kutnowiak

1 0

Kogo to obchodzi co dzieje się w Łodzi... 21:04, 03.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GureckiGurecki

1 0

Chwała za Kutnowska, bo Kutnianin niech sobie w Kutach mieszka 05:56, 04.05.2020


REKLAMA