Zamknij

Licheń. Internetowy weekend w sanktuarium wzbudził zainteresowanie wiernych

19:58, 24.03.2020 Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium Aktualizacja: 20:04, 24.03.2020
Skomentuj

Z zaproszenia księży marianów do wspólnej modlitwy za pośrednictwem transmisji internetowych z Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w miniony weekend skorzystało kilkanaście tysięcy wiernych. W pierwsze dni kalendarzowej wiosny w licheńskim Sanktuarium odbył się Internetowy Weekend. Inicjatywa była odpowiedzią na ogłoszony w Polsce stan epidemii i zachętę, by pozostać w domach ograniczając rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Dla wiernych przygotowano transmisje ośmiu Mszy Świętych, nabożeństw, katechez i medytacji oraz koncertów. Można było wysłuchać konferencji księży marianów dotyczących m.in. Wielkiego Postu, spowiedzi, Eucharystii, Biblii oraz Matki Bożej. W niedzielę z transmisji samych Mszy Świętych w mediach społecznościowych licheńskiego sanktuarium skorzystało około 10 tysięcy osób. Wierni chętnie uczestniczyli także w transmisji Apelu Maryjnego, która skupiała codziennie ponad 2 tysiące osób. Transmisje są dostępne m.in. dzięki facebookowemu profilowi sanktuarium, kanale w serwisie YouTube oraz witrynie internetowej: www.lichen.pl  – powiedział Robert Adamczyk z biura prasowego licheńskiego sanktuarium.

Tymczasem Msze św. w bazylice odbywały się przy zaangażowaniu minimalnej liczby posługujących, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski. Wierni pragnący uczestniczyć w liturgii byli liczeni przed wejściem do świątyni, by nie przekroczyć 50 osób zebranych w jednym miejscu. Codziennie, po każdej Mszy św. śpiewana jest suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny”, w której Kościół modli się o ratunek w trudnych sytuacjach. O 20.30 w łączności z kościołami w całym kraju, bez udziału wiernych, odbywa się różaniec w intencji chorych, opiekujących się nimi oraz ustania epidemii.

W IV Niedzielę Wielkiego Postu, modlitwą za wstawiennictwem Matki Bożej Licheńskiej otaczano zmarłych na skutek koronawirusa, chorych, lekarzy, personel medyczny, i wszystkie służby, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się epidemii, pamiętając szczególnie o pracownikach konińskich szpitali. - „Prosimy Cię, dobry Boże, za służbę zdrowia, za lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, za pracowników szpitali i przychodni, za ratowników medycznych, kierowców karetek pogotowia, za diagnostów i laborantów, za wszystkich, którzy stają na pierwszej linii walki, jako obrońcy życia. Umocnij osłabłe siły, otrzyj łzy zmęczenia, oddał zwątpienie, obdarz życzliwością i zrozumieniem, wyproś cierpliwość, ulecz gniew, przywróć odwagę, daj moc do walki z epidemią koronawirusa” – czytamy w modlitwie. Pamiętano także o osobach z Zespołem Downa i ich rodzicach, których otaczano modlitwą w związku z przypadającym w sobotę, 21 marca, Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa.

W minionym tygodniu (od 16 do 22 marca) transmisja internetowa na facebookowym profilu licheńskiego sanktuarium dotarła do 188 751 unikatowych odbiorców i została wyświetlona łącznie 248 510 razy.

Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej, przy którym błagali o ratunek pielgrzymi w 1852 podczas epidemii cholery, pozostaje odsłonięty przez cały dzień.

 

( Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%