Zamknij
REKLAMA

Nowi ochotnicy i szkolenie łódzkich Terytorialsów

22:12, 09.03.2020 | mjr Arkadiusz Rubajczyk
Skomentuj
REKLAMA

W ostatni piątek przed bramą 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu stawili się kolejni kandydaci, którzy wzmocnią szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wśród żołnierzy-ochotników są prawnicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, uczniowie klas maturalnych, studenci m. in. historii, języka migowego, psychologii, krupier a także jedna położna. Mają od 18 do 55 lat i wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego. Łączy ich chęć podniesienia kwalifikacji, sprawdzenie swoich możliwości i realizacja marzeń o służbie w wojsku. Wszyscy rozpoczynają intensywne 16 - dniowe szkolenie podstawowe, które odbywa się na poligonie w Toruniu. Kandydaci poznają tam tajniki wojskowego rzemiosła m. in. z zakresu tzw. „zielonej taktyki”, terenoznawstwa, umiejętności posługiwania się bronią a także przeciwdziałania i zwalczania klęsk żywiołowych. Zwieńczeniem tego ponad dwutygodniowego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa połączona z piknikiem służb mundurowych, którą część z żołnierzy – obywateli złoży 21 marca w Opocznie.

Ze szkoleniem podstawowym na poligonie równolegle odbywa się szkolenia 8-dniowe dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali już jakiś rodzaj służby wojskowej.

Równolegle część łódzkich Terytorialsów rozpoczęła dwutygodniowe szkolenie poligonowe zwane zintegrowanym a część szkoliła się w sobotę i niedzielę w ramach dwudniowych ćwiczeń rotacyjnych.

 - W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów duża liczba szkolących się w jednym czasie staje się normą. Część naszej Brygady jest już na etapie szkolenia specjalistycznego, czyli w drugim jego roku i nieustannie trwa nabór ochotników na szkolenia podstawowe -informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk - Oficer Prasowy i Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9ŁBOT.

Cały cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata - ostatnim etapem jest zgranie taktyczne i certyfikowanie na poziomie plutonu i kompanii, po którym żołnierze osiągną status pełnej gotowości bojowej.

Łódzcy Terytorialsi doskonalą swoje umiejętności aby w sytuacjach kryzysowych wspierać mieszkańców województwa łódzkiego.

W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która powstała w styczniu 2018 roku, służy już ponad tysiąc żołnierzy OT. W województwie łódzkim funkcjonują dwa bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu i Kutnie. Planowane jest sformowanie kolejnego batalionu w Łasku a w dalszej kolejności w Piotrkowie Trybunalskim.

Osoby zainteresowane służbą w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zapraszamy do Wojskowych Komend Uzupełnień w Łodzi, Skierniewicach, Tomaszowie Maz. i Sieradzu.

(mjr Arkadiusz Rubajczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA