Zamknij
REKLAMA

3,5 tys. kobiet wśród Terytorialsów

06:16, 09.03.2020 | mjr Arkadiusz Rubajczyk
REKLAMA
Skomentuj

- W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 3,5 tys. kobiet. Razem z żołnierzami-mężczyznami budują one formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Współczesne kobiety są zdecydowane i ambitne, nie boją się sięgać po to, o czym marzą, znają swoją wartość i wiedzą, na co je stać. Takie też są kobiety - żołnierze w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ich już blisko 3,5 tys., co stanowi 15% całego stanu osobowego WOT i jest współczynnikiem trzykrotnie większym niż w wojskach operacyjnych. Wśród łódzkich Terytorialsów kobiety stanowią 13%. Od zeszłorocznego „8 marca”, liczba kobiet - żołnierzy w WOT zwiększyła się o blisko 60%.

Często słyszymy o tym, ze kobiety wnoszą do zespołów tzw. „kompetencje miękkie”, podobnie jest w przypadku służby wojskowej, która do niedawna była utożsamiana jako „męski świat”.  Kobiety - żołnierze są bardziej skoncentrowane na celach, dużą przy tym wagę przywiązują do relacji. Są doskonałymi analitykami, często lepiej od mężczyzn potrafią zarządzać czasem, cechuje je asertywność i empatia.

Kobiety są bardzo ważną częścią zespołu WOT. Jak zaznacza gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT - W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. Kobiety – żołnierze razem z mężczyznami budują formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Zainteresowanie Pań służbą w całych WOT, jak i w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, od samego początku istnienia formacji było duże. Służba w WOT umożliwia kobietom zachowanie balansu, pozwala łączyć dotychczasową aktywność zawodową, życie rodzinne oraz pasje ze służbą Ojczyźnie. Służba w szeregach łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej to rozwiązanie idealne dla kobiet, które choć już są spełnione w wielu aspektach swojego życia, chcą zrobić „coś więcej” dla swojej małej ojczyzny i dla swoich najbliższych.

Służba wojskowa dla wielu pań jest również doskonałą formą sprawdzenia się, pokonania swoich własnych słabości i nabycia nowych kompetencji oraz umiejętności.

Kobiety - żołnierze - ochotnicy, służące w WOT, wykonują różne zawody, mają różne pasje. Niektóre są na początku życiowej drogi, inne mają ustabilizowane życie zawodowe i osobiste. Niezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych, działać na rzecz swojej lokalnej społeczności.

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia. W tym dniu pamiętamy też o żonach, narzeczonych i matkach żołnierzy - mężczyzn, bez Waszego wsparcia nie byłaby możliwa ich służba.

Serdeczne życzenia przesyłamy także do pań - weteranek Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego, to na Waszym doświadczeniu walki budujemy naszą tożsamość.

Nie zapominamy także o kobietach - pracownikach resortu obrony narodowej, które wnoszą wiele nowatorskich rozwiązań i świeże spojrzenie na wiele spraw. 

 

(mjr Arkadiusz Rubajczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

OjNiedobrzeWachmistrOjNiedobrzeWachmistr

1 1

Kawalerzysta rzekłby "dziurawe wojsko". Niemniej brawo dla Pań, a faceci ...? Miękkie wacki i tyle! 07:02, 09.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻałosneŻałosne

2 1

Lans, selfie i udawane "wojsko". 08:07, 09.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone