Zamknij
REKLAMA

Kolejni ochotnicy wstępują do łódzkich Terytorialsów

21:27, 13.11.2019 | mjr Arkadiusz Rubajczyk.
REKLAMA
Skomentuj

- W szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wstępują kolejni ochotnicy a wśród nich 25 kobiet. Pierwsi z nich staną u bram zgierskich koszar ok. 5.30 – informuje Szef Sekcji Komunikacji Społecznej łódzkiej Brygady mjr Arkadiusz Rubajczyk. - Już w piątek kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej czeka sprawdzian ze sprawności fizycznej, następnie przejdą 16 dniowe szkolenie taktyczne, strzeleckie, medyczne oraz zajęcia z terenoznawstwa.

Po zdaniu egzaminu zwanego „pętlą taktyczna”, 30 listopada złożą uroczystą przysięgę wojskową w Zgierzu. Następnie zasilą 91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu oraz nowopowstały 92 blp w Kutnie i rozpoczną 3 letni okres szkolenia.

Na co dzień wykonują różne profesje: są wśród nich m. in. weterynarz, osoby prowadzące działalność gospodarczą, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, nauczyciele oraz 18 uczniów i studentów.

- Służba u nas jest dostosowana do potrzeb osób pracujących zawodowo, ale także dla uczniów i studentów – mówi Zastępca Dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Marcin Siudziński. – Przygotowaliśmy także specjalną propozycję dla zainteresowanych naszymi wojskami – mogą zostać przyjęci jeszcze w tym roku a szkolenie podstawowe odbyć w 2020 r. w systemie weekendowym albo w czasie ferii zimowych. Jest jeden warunek, muszą zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień do 21 listopada 2019 r.

Obecnie w WOT w całej Polsce służbę pełni ponad 22 tys. żołnierzy. W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jest ich prawie 800.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie ma być realizowane w czasie pokoju m.in. poprzez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą w zwalczaniu agresora.

 

(mjr Arkadiusz Rubajczyk.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone