Zamknij
REKLAMA

Ostatni koncert I Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej

14:05, 23.08.2019 | Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium
REKLAMA
Skomentuj

Latem 2019 roku w licheńskiej bazylice po raz pierwszy w historii odbywa się międzynarodowy festiwal organowy. Podczas dotychczasowych ośmiu tygodni, w kolejne niedziele na największych organach w Polsce grali muzycy z Polski, Austrii, Szwajcarii, Belgii oraz Niemiec. Finałowy koncert w wykonaniu profesora Christophe Mantoux z Paryża odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia o godzinie 14.30.

Improwizacje do pieśni Alexandra Pierra Boely’ego, VI Sonata d-moll Felixa Menelssohna-Bartholdy’ego oraz Grande pièce symphonique Cesara Francka to tylko niektóre z utworów, jakie zaprezentuje na licheńskich organach 25 sierpnia profesor Christophe Mantoux z Paryża.

Urodzony w 1961 roku w Paryżu muzyk, ukończył studia organowe w klasie prof. Gastona Litaize w Conservatoire National de Région w Saint-Maur-des-Fossés. Później studiował w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu, gdzie zdobył pierwsze nagrody w zakresie wykonawstwa, harmonii i kontrapunktu.

Oprócz aktywnego harmonogramu koncertów i nauczania, jest regularnie zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich i warsztatów, a także do zasiadania w jury międzynarodowych konkursów organowych. Prowadzi także trasy koncertowe po Francji dla zainteresowanych grup ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów anglojęzycznych.

Profesor organów w Conservatoire Régional de Paris i Pôle Supérieur de Paris. W latach 1992–2011 profesor organów w Conservatoire National de Région w Strasburgu, gdzie kształcił studentów z całej Europy, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej, Korei Południowej i Japonii. Pełni funkcję organisty tytularnego w słynnym kościele Saint-Séverin w Paryżu, gdzie pracuje od 1995 roku.

Jego międzynarodowa kariera jako organisty koncertowego zaprowadziła go do ponad dwudziestu krajów w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Korei Południowej, Japonii i w Stanach Zjednoczonych.

W 1984 roku zdobył prestiżową Grand Prix d’Interprétation na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Chartres (Grand Prix de Chartres). Po tym sukcesie pracował jako tytularny organista katedry w Chartres w latach 1986-1992 i pozostaje członkiem Komitetu Artystycznego Międzynarodowego Konkursu Organowego w Chartres.

Nagrał szereg płyt CD, z których jedna zawiera muzykę Guilaina i Marchanda, druga utwory Jehana Alaina nagrane na słynnych organach Cavaillé-Coll w Abbey Church of St. Ouen de Rouen (Motette 13651). Nagranie to zdobyło Grand Prix de l ’Académie Charles Cros.

(Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone