Poznaliśmy laureatów nagrody przyznawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną za promocję naszego województwa. Złoty Ekslibris to wyróżnienie przyznawane za publikacje o tematyce regionalnej, które mają szczególne znaczenie dla promocji województwa łódzkiego i dokumentowania naszego dziedzictwa kulturowego. Konkurs został zorganizowany po raz trzydziesty trzeci. Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach.
W kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej wyróżniona została publikacja „Browar F. Braulińskiego w Piotrkowie” z tekstem Agnieszki Szóstek, Zygmunta Jacka Ditrycha, Macieja Ditrycha.
W kategorii Najlepsza Książka o Łodzi jurorzy konkursu nagrodzili publikację „Łódź - ziemia wymyślona” Błażeja Ciarkowskiego.
Nagrodę w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej otrzymał album „37 Pułk Piechoty - historia fotografią opowiedziana” pod redakcją Magdaleny Konczarek, Andrzeja Olewnika, dr Jacka Saramonowicza. To kutnowski akcent tego ważnego wydarzenia. Gratulujemy kutnowskim autorom, wydawcy i firmie Progres Tomaszowi Skuzie i Monice Glindzie - grafikom.
Przyznanie nagrody Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie sprawiło radość i satysfakcję twórcom albumu, całemu zespołowi redakcyjnemu, jak również wszystkim pracownikom kutnowskiej książnicy.
Album prezentuje bogaty zbiór fotografii ukazujących historię i codzienność 37 Pułku Piechoty – związanego z regionem kutnowskim oddziału Wojska Polskiego II RP. Promocja albumu odbyła się w listopadzie zeszłego roku. To wydarzenie przyciągnęło tłumnie miłośników historii regionu, potomków rodzin żołnierzy, darczyńców oraz mieszkańców, którzy mieli okazję zobaczyć archiwalne i unikatowe zdjęcia oraz wysłuchać prelekcji na temat albumu i 37 Pułku Piechoty, którego losy trwale związane są z historią Kutna i regionu - informuje kutnowska biblioteka
W kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Łodzi zwyciężyło opracowanie „EC1 Łódź - miasto od-nowa” pod redakcją Michała Kędzierskiego .
W kategorii Najlepsza Powieść o Łodzi i Ziemi Łódzkiej nagroda przypadła Arturowi Żakowi i jego powieści „Kołatanie”.
W tym roku po raz 16. przyznane zostały również Superekslibrisy. Za dotychczasowe publikacje o Ziemi Łódzkiej nagrodę otrzymali Miejsko-Powiatowa Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Zgierzu oraz Towarzystwu Przyjaciół Zduńskiej Woli. W kategorii za całokształt publikacji o Łodzi nagrodę przyznano Joannie Podolskiej, dziennikarce i publicystce piszącej o wielokulturowej Łodzi.
- Książki stają się odskocznią od rzeczywistości, a obcowanie z nimi pozwala się wyciszyć i skoncentrować, zapominając choćby na jakiś czas o pędzącym dokądś świecie. A jeśli dodatkowo książki i albumy, po które sięgamy, opisują i prezentują uroki, magiczne miejsca czy bogatą historię wielokulturowej Łodzi i Regionu Łódzkiego, to doświadczamy podwójnych korzyści – powiedziała Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, gratulując nagród.
Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek, 26 maja, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz