Zamknij
REKLAMA

Rozwój i szkolenia łódzkich Terytorialsów w 2022 roku

12.49, 04.01.2023 . Aktualizacja: 14.40, 04.01.2023
Skomentuj DWOT i 9ŁBOT
REKLAMA

2022 był kolejnym intensywnym rokiem działań dla 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi odbywały się szkolenia i powołania nowych ochotników do służby.

Zainteresowanie terytorialną służbą wojskową już na początku ubiegłego roku znacznie wzrosło. Sytuacja za naszą wschodnią granicą obudziła w Polakach ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku wobec Ojczyzny. Miało to odzwierciedlenie w ilości ochotników, którzy stawiali się na wcielenia. W 2022 roku łódzka Brygada WOT przeprowadziła powołania rekrutów na szkolenia podstawowe i  wyrównawcze.

W ciągu roku w szeregi 9ŁBOT wstąpiło ponad 600 nowych żołnierzy. W sierpniu minionego roku został sformowany trzeci batalion wchodzący w skład 9ŁBOT zlokalizowany w Łasku oraz powstały nowe pododdziały -  kompania szkolna i kompania saperów.

Żołnierze 9ŁBOT odbywali szkolenia rotacyjne i przeciwkryzysowe. Wzięli także udział w międzynarodowych zawodach użyteczno – bojowych RECON – CLASH - 22 , w których zajęli 7 miejsce.  Żołnierze 9ŁBOT brali udział także w kursach organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu: medycyny pola walki - Combat Lifesaver, instruktorów RPG-7, SERE, naziemnych zespołów poszukiwawczych i instruktorów – snajperów, a także kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy organizowanych przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Łódzcy Terytorialsi uczestniczą także w kursie oficerskim Agrykola i podoficerskim Sonda.

W ramach działań przeciwkryzysowych w operacji „Niezawodna Pomoc” żołnierze 9ŁBOT na wniosek Wojewody Łódzkiego wspierali działanie punktów informacyjnych i relokacyjnych dla uchodźców z Ukrainy.  Wojsko zajmowało się również zabezpieczeniem transportowo – logistycznym magazynów i punktów relokacyjnych w województwie łódzkim.

Od ponad roku 9ŁBOT jest zaangażowana w operację „Silne Wsparcie”. Żołnierze 9ŁBOT wspólnie z innymi brygadami WOT wspierają Straż Graniczą w zabezpieczaniu granicy polsko – białoruskiej.

Rok 2022 wraz z wejściem Ustawy o obronie Ojczyzny przyniósł także powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzenia kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie  ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej zastąpili dotychczasowych szefów WSzW (dawne Wojewódzkie Sztaby Wojskowe a obecnie Centralne Wojskowe Centra Rekrutacji) i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

W styczniu br. mija 5 lat od powstania 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kolejne wyzwania jakie czekają przed łódzkimi Terytorialsami to kontynuacja operacji „Silne Wsparcie”, szkolenia i powołania nowych ochotników, gotowość do działań przeciwkryzysowych oraz powstanie 94 batalionu lekkiej piechoty w Piotrkowie Trybunalskim.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%