Zamknij
REKLAMA

Razem dbamy o bezpieczeństwo nad wodą

09.01, 10.09.2022 Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Aktualizacja: 09.02, 10.09.2022
Skomentuj Piotr Wajman/Adam Staśkiewicz
REKLAMA

O dwa skutery, dron i łódź air-boat wzbogacą się w przyszłym roku cztery Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe w Łódzkiem. Nowy sprzęt, łącznie za prawie pół miliona złotych, zostanie zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego „Łódzkie na Plus” na 2022 rok.

Lato się kończy, a my myślimy już o kolejnym sezonie nad wodą. W piątek, 9 września, Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, spotkał się w Tomaszowie Mazowieckim z przedstawicielami czterech WOPR-ów, które czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających na kąpieliskach w całym województwie. Podczas spotkania podpisano umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu na kolejny sezon. Łącznie, w ramach budżetu obywatelskiego i programu „Poprawa bezpieczeństwa na obszarach wodnych parków krajobrazowych WŁ”, samorząd przekaże ratownikom 484 tys. zł.

- W Łódzkiem mamy wiele pięknych rzek i zbiorników. Jako samorząd województwa bardzo chętnie wspieramy inwestycje w rozwój i rozbudowę położonych nad nimi ośrodków rekreacji, plaż i miejsc wypoczynku, bo chcemy, żeby było ich jak najwięcej. Na wypoczynek nad wodą patrzymy jednak kompleksowo, bo przede wszystkim musi być on bezpieczny. Tak samo myślą mieszkańcy województwa, bo to oni wskazują projekty, na które przekazujemy te pieniądze - marszałek Grzegorz Schreiber.

Wsparcie otrzymały cztery WOPR działające na zbiornikach wodnych w obrębie czterech parków krajobrazowych w Łódzkiem. Zduńskowolski WOPR (Park Krajobrazowy Warty i Widawki) otrzymało 121 tys. zł, za które kupiony zostanie skuter wodny z przyczepą do transportu oraz platformą ratowniczą, łódź wiosłowa z przyczepą, dwie deski i podręczny sprzęt ratowniczy. Ten sam zestaw sprzętu, za tę samą kwotę, trafi do WOPR w Tomaszowie (Spalski Park Krajobrazowy). Ratownicy w Piotrkowie (Sulejowski Park Narodowy) wzbogacą się o air – boat, czyli pływającą jednostkę ratowniczą z napędem śmigłowym i wyposażeniem (także 121 tys. zł).

Z kolei WOPR w Skierniewicach (Bolimowski Park Krajobrazowy) będzie czuwał nad bezpieczeństwem pływających z nieba – za 121 tys. dotacji kupi drona, specjalistyczny zestaw do łączności oraz 4 deski ratownicze z podręcznym sprzętem.

-  Park Bolimowski to rzeka Rawka, do której dostęp jest trudny. Nie wszędzie da się dojechać quadem czy dużym samochodem, żeby zlokalizować osobę poszkodowaną, a musimy mieć taki sprzęt  – mówi Bernard Motylewski, prezes WOPR w Skierniewicach.  Jak dodaje, wsparcie z BO jest dla WOPR bardzo ważne. – Nie jest tajemnicą, że budżet obywatelski i działania, wspierane przez mieszkańców WŁ, którzy głosują na te zadania, czyli dostrzegają potrzebę zwiększania bezpieczeństwa, to jest olbrzymi wkład w wyposażenie jednostek, których normalnie nie byłoby stać na zakup takiego sprzętu.

(Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%