Zamknij
REKLAMA

Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom w Licheniu

18.52, 24.07.2022 Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
Skomentuj Sanktuarium w Licheniu
REKLAMA

W przeddzień wspomnienia Joachima i Anny, dziadków Jezusa, 24 lipca w licheńskim sanktuarium odbył się Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom. – Ogarnijmy modlitwą wszystkich seniorów, niech to będzie znak obecnego Boga i wzajemnej życzliwości – mówił ks. Janusz Kumala MIC.

Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej świętuje już od 2019 r., a w 2021 r. papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako tegoroczne hasło Ojciec Święty obrał słowa Psalmu 92: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92,15).

Po godz. 11 w bazylice licheńskiej seniorzy modlili się różańcem w intencji dzieci. Do licheńskiego sanktuarium przyjechały kluby seniora z różnych stron Wielkopolski, które wzięły aktywny udział w południowej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza licheńskiego sanktuarium. W homilii ksiądz kustosz podkreślił trzy słowa skierowane do najbliższych osób starszych: dziękuję, przepraszam i proszę. – Po pierwsze dziękujemy za waszą obecność, wspaniałe świadectwo wiary w Boga, za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Bóg was powołał, byście dali życie jako rodzice. Poprzez wasze serce Bóg uczynił nam wiele dobra. Dziękujemy, że przekazujecie to dobro. Przepraszamy za to, że nie zawsze przyjmujemy postawę szacunku wobec was, za chwile czy słowa, które raniły. Za to, że czasem brakowało czasu na odwiedziny, za zniecierpliwienie. Przepraszamy za myśli, że starsza osoba zawadza i lepiej byłoby oddać do domu pogodnej starości. A prosimy was, bądźcie z nami ze swoją miłością, wrażliwością i gotowością wysłuchania. Bądźcie bohaterami rewolucji czułości, o czym pisze papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień. Poprzez wasze słowa odkrywamy Boga, bo On jest miłością i czułością – mówił ks. Janusz Kumala. Zachęcił, by ogarnąć wszystkie bliskie osoby starsze modlitwą.

Po Eucharystii orkiestra dęta ze Ślesina prowadziła uczestników z muzyką marszową do dzwonnicy, gdzie zgromadzonych powitał ks. Janusz Kumala. Głos zabrali także Stanisław Bielik, starosta koniński i Michał Chmielewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Życzenia seniorom w formie piosenek złożyli młodzi: Karim z Ukrainy i solistki Dziecięco-Młodzieżowego Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Członkowie klubów seniora mieli okazję zaprezentować się na scenie, a spotkanie uświetnił zespół „Sentymentalne Serca” z Kramska. Pani Adrianna Karwowska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie mówiła o zapobieganiu oszustwom wśród seniorów.

Spotkaniu towarzyszył festiwal ciasta zorganizowany przez KGW Licheń Stary, z którego cały dochód został przeznaczony na potrzeby licheńskiego hospicjum.

Na zakończenie tegorocznego orędzia Ojciec Święty zachęca, „by pójść odwiedzić osoby starsze, które są najbardziej samotne, w domu lub tam, gdzie przebywają. Zróbmy tak, by nikt nie przeżywał tego dnia w samotności. Posiadanie kogoś, na kogo się czeka, może odmienić przeżywanie dni osobom, które nie spodziewają się już niczego dobrego od przyszłości; a z tego pierwszego spotkania może narodzić się nowa przyjaźń.”

(Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%