„Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Te słowa słyszą dziś wierni, którzy w kościołach uczestniczą w Mszach Świętych, w trakcie których następuje obrzęd posypania głów popiołem. Tym samym w Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu.
Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W tym czasie wierni przygotowują się do godnego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że tego dnia można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.
W tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii. Czytamy w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+”
0 0
A jak ktoś mięsa nie jada w ogóle natomiast uwielbia czerwone buraki, to jedząc je pości, czy nie...???
0 0
Dobrze, że jeszcze są Kościoły.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz