Jutro o godz. 17.00 w Pałacu Saskim odbędzie się Wieczór Żałobny z okazji 250. rocznicy śmierci Augusta III Króla Polski i Elektora Saksonii. Honorowy patronat Starosty Kutnowskiego. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. - W 1972 r. okazało się, że niepozorny budynek z pruskiego muru stojący w Kutnie przy d. Nowym Rynku jest pałacykiem pocztowym Augusta III, wzniesionym w latach 1750-53, jedynym zachowanym z czterech, z których król korzystał podczas podróży pomiędzy Dreznem a Warszawą. Pożar w roku 2003 zniszczył częściowo więźbę dachową nad połową znajdującej się w bardzo złym stanie budowli, co - paradoksalnie - ocaliło pałacyk od niechybnej katastrofy, zmuszając w porę do podjęcia zabiegów rewitalizacyjnych - mówi Andrzej Mariusz Wieczorkowski, prezes Fundacji Obudowy Pałacu Saskiego w Kutnie. - Okazało się później, że - ten sam w sobie unikalny zabytek - jest jedyną w Polsce pamiątką architektoniczną po Auguście III i (prawdopodobnie) jedynym reliktem budowlanym po unii polsko - saskiej, tym – co by nie powiedzieć – najlepszym epizodzie w dziejach stosunków polsko - niemieckich. W szesnastu doraźnie odremontowanych pomieszczeniach w niespalonej części budynku Fundacja Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie, w oparciu o własną nowatorską rewitali-zacyjną koncepcję „ruiny zaakceptowanej” tworzy Centrum Kulturowo – Muzealne czerpiące inspiracje z tradycji unii polsko - saskiej. W programie: Król skrzywdzony przez historię. Meandry pamięci o Auguście III, czyli dlaczego w Kutnie – Andrzej Mariusz Wieczorkowski, prezes Fundacji Obudowy Pałacu Saskiego w Kutnie. Godzina 17.37. 250 lat temu umarł Król. ŻAŁOBNE AGAPE z fragmentami Wielkiej Mszy H – Moll (dedykowanej Augustowi III) oraz kantaty Zum Jahrestage der Wahl August III. Zum polnischen Konig am 5. Oktober 1734, BWV 215 J. S. Bacha. Postać monarchy. August III w grafice portretowej – dr Ewa Łomnicka - Żakowska. August III i Wschowa – Marta Małkus dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz