Muzeum Pałac Saski w Kutnie przygotowuje nową wystawę czasową zatytułowaną „To był świat siedemdziesiątych lat…”. Ekspozycja ma pokazać codzienne życie w Polsce w latach 70. XX wieku – okresie PRL, który wielu mieszkańców pamięta z własnego dzieciństwa lub młodości.
Celem wystawy jest odtworzenie atmosfery tamtych czasów poprzez autentyczne przedmioty używane w domach, szkołach czy zakładach pracy. Muzealnicy chcą pokazać, jak wyglądało życie codzienne w latach 70.: jakie sprzęty znajdowały się w mieszkaniach, jak ubierali się ludzie, z czego korzystano na co dzień oraz jakie przedmioty były charakterystyczne dla epoki.
Muzeum zwraca się do mieszkańców z prośbą o pomoc w przygotowaniu ekspozycji. Poszukiwane są różne przedmioty z lat 70., które mogłyby zostać zaprezentowane na wystawie – np. sprzęty domowe, elementy wyposażenia mieszkań, zabawki, ubrania czy inne pamiątki z tamtego okresu.
Jak wyjaśnia Kinga Sikora z muzeum, instytucja nie prosi o darowizny. Oznacza to, że przedmioty nie będą przekazywane muzeum na stałe. Właściciele jedynie wypożyczają je na czas trwania wystawy, a po jej zakończeniu mogą odebrać swoje rzeczy w takim samym stanie, w jakim zostały przekazane. Dzięki temu muzeum chce zachęcić mieszkańców do współtworzenia ekspozycji bez konieczności oddawania rodzinnych pamiątek na stałe.
Takie działanie ma również wymiar społeczny – mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wystawy i podzielić się fragmentem własnej historii. Dzięki autentycznym przedmiotom pochodzącym z domów mieszkańców ekspozycja ma być bardziej wiarygodna i pokazywać prawdziwe życie w Polsce lat 70.
Wystawa ma być więc nie tylko prezentacją muzealnych eksponatów, ale także zbiorem wspomnień i pamiątek mieszkańców regionu, które razem stworzą obraz codzienności sprzed kilkudziesięciu lat.
Już dziś zapraszamy na wernisaż wystawy 13 kwietnia


0 0
Czy p. Kinga z muzeum pochodzi z tych Sikorów?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz