Od dziś, 8 października do 11 października Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. S. Żeromskiego w Kutnie zaprasza na wyjątkowe spotkania, koncerty, warsztaty i wystawy. A wszystko to w programie XIV Festiwalu Szaloma Asza: opowieści Dawida Mazovera, promocja książki „Cztery dramaty”, warsztaty komiksowe, koncerty Patrycjusza Gruszeckiego i Maćka Kwarcińskiego, „Wieczór ze smakiem” oraz Gala Festiwalowa z koncertem „Graj muzyko”.
Już w dniach 8 - 11 października 2025 r. miasto rodzinne wybitnego pisarza, dwukrotnie nominowanego do Literackiej Nagrody Nobla - Szaloma Asza - ponownie stanie się centrum spotkań literatury, muzyki i kultury. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko upamiętnia twórczość patrona festiwalu, lecz także mocno osadza ją w regionalnym dziedzictwie Kutna, które od lat pielęgnuje pamięć o swoim najsłynniejszym pisarzu. W Bibliotece Miejskiej odbędą się spotkania literackie i rodzinne rozmowy z Dawidem Mazoverem, prawnukiem Szaloma Asza.
Nie zabraknie też promocji nowych tłumaczeń dramatów autora – z udziałem wybitnych badaczek literatury. Muzyczny klimat zapewnią koncerty – od solowych występów Patrycjusza Gruszeckiego, przez bałkańsko-ethno brzmienia zespołu Maciek Kwarciński & Przyjaciele, aż po finałowy koncert „Graj muzyko!” w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Smak regionu i tradycji spotkamy podczas Wieczoru ze smakiem w Muzeum Pałac Saski, gdzie połączą się lokalne kulinaria i bogactwo kuchni różnych kultur. Nie zabraknie także twórczych warsztatów dla uczniów, wystawy „Zachor znaczy pamiętaj!” przygotowanej przez lokalną fundację, a także finału Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza, który od lat integruje środowiska literackie w Kutnie i całej Polsce.
Harmonogram wydarzeń dostępny na www.aszfestiwal.pl
Partnerzy: Kutnowski Dom Kultury, CukroVia, Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie, Centrum Teatru Muzyki i Tańca, Muzeum Pałac Saski w Kutnie, Fundacja "Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna"
Jak informuje Radosław Wąs, koordynator festiwalu na XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Szaloma Asza na konkurs wpłynęło 269 prac z czego 251 spełniało wymogi formalne zwarte w konkursowym Regulaminie. Jury zapoznało się z 251 pracami literackimi. Po wnikliwych naradach Jury w składzie: Małgorzata Domagalska, Ireneusz Piekarski i Dominika Słowik postanowiło przyznać następującą nagrodę oraz wyróżnienia:
Portal eKutno.pl objął Festiwal patronatem.
Jak informuje Radosław Wąs, koordynator festiwalu na XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Szaloma Asza na konkurs wpłynęło 269 prac z czego 251 spełniało wymogi formalne zwarte w konkursowym Regulaminie. Jury zapoznało się z 251 pracami literackimi. Po wnikliwych naradach Jury w składzie: Małgorzata Domagalska, Ireneusz Piekarski i Dominika Słowik postanowiło przyznać następującą nagrodę oraz wyróżnienia:
Przejdź do wątku
4 0
DEPORTOWAĆ ŻYDÓW Z POLSKI !!!!!
NATYCHMIAST
3 0
Chyba przyszedł czas aby to był już ostatni festiwal.
0 2
Nie popieram działań rządu Netanyahu w Gazie, ale ani Szalom Asz, ani Żydzi zamieszkujący przedwojenną Polskę nie mieli z tym nic wspólnego. Ten festiwal to bardzo wartościowa inicjatywa i mam nadzieję, że będzie kontynuowany jak najdłużej.
1 0
Od razu wiadomo, ŻYD SIĘ ODEZWAŁ !!!.
2 0
Pani/Panie Żydzie gdy was Hitler kazał mordować to zrobiliście Niemcom Norymbergę.
Gdy wy mordujecie dzieci palestyński, wolontariuszy niosący pomoc to twierdzicie, że to Natanjahu.
Przyjdzie czas i na osądzenie WAS, a piętna MORDERCÓW już się nie pozbędziecie.
2 0
Żądam natychmiastowego zawieszenia Festiwalu ASZA.
NATYCHMIAST.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz