Oddział dla Dzieci i Młodzieży w kutnowskiej bibliotece publicznej zachęca małych i młodych Czytelników do wypożyczenia nowości przed weekendem, szczególnie że zanosi się na chłodny. Książka z półki z nowościami to w sam raz przyjaciółka na majowe "jesienne" popołudnie. Wyniki raportu Biblioteki Narodowej z tego roku wyraźnie pokazują, że czytanie książek w Polsce nie jest zjawiskiem równomiernie rozłożonym. Na poziom aktywności czytelniczej silnie wpływają płeć, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Młodzież z najwyższym wskaźnikiem. Pamiętajcie czytanie jest zawsze modne.
W życiu dziesięcioletniej Czachy codziennie coś się dzieje. Bo ma dwa domy, więc wciąż pakuje plecak i czegoś zapomina, szkołę, zuchowe zbiórki i wakacje za pasem. Do tego wszystkiego zdarza jej się nakłamać i zrobić coś zdecydowanie po swojemu (z czym jej mama ma ogromny problem). Mimo regularnych pogadanek wychowawczych , życie Czachy jest bardzo wesołe. Do szczęścia brakuje jej tylko psa. Mama się wykręca małym mieszkaniem, ale… Czacha ma na nią swoje sposoby…
Pewnego dnia tata Ulfa, zapalony radioamator, nawiązuje łączność z Arabią Saudyjską i zaprasza na obiad prawdziwego szejka. Czy ta wizyta rzeczywiście dojdzie do skutku? Dobrze by było, bo Ulf już zdążył się założyć, że odwiedzi ich szejk, i ma wiele do stracenia, jeśli przegra. Poza tym Ulfa nurtują dwie inne sprawy. Czy uda mu się zahipnotyzować Mariannę tak, że się w nim zakocha? No i czy naprawdę stanie się najgorsze i jego przyjaciel Percy będzie musiał się wyprowadzić?Druga część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu. Autor doskonale przeplata humor z powagą, wywołując u czytelnika zarówno uśmiech, jak i wzruszenie.
Serię książeczek dla najmłodszych, stworzona przez popularną szwedzką autorkę i ilustratorkę, łączy postać misia, który stawiany w różnych sytuacjach, z jakimi na co dzień spotyka się dziecko, musi poradzić sobie z trudnymi emocjami. Miś bywa wściekły, samotny, zazdrosny, smutny albo uważa, że tylko on ma rację...Krótkie i proste historyjki celnie przedstawiają zarówno powagę, jak i komizm sytuacji, oraz sprawiają, że maluch natychmiast utożsamia się z bohaterem. Autorka niczego nie tłumaczy, po prostu ukazuje codzienne zdarzenia, a wnioski nasuwają się same. Znakomite ilustracje, przywodzące skojarzenia z pierwszymi nieporadnymi rysunkami dziecka, pełne są głębokich i trafnych obserwacji na temat emocji i przeżyć maluchów. „Niezależnie od wieku jesteśmy zmuszeni kochać te książki. To wielka Sztuka w małym formacie” – pisała „Svenska Dagbladet”.W Kto jest samotny? (kolejnej książeczce po Czyja babcia?) miś jest sam i jest mu z tego powodu bardzo źle. Próbuje znaleźć sobie towarzysza, ale żaden z kolegów nie chce się z nim teraz bawić. Trzeba znaleźć jakiś inny sposób na samotność. Miś odkrywa, że kiedy jest się samemu, też może być fajnie. Teraz więc „jest sam, bo chce być sam.”
Ala – tylko nie Alusia! – to dziewczynka jakich wiele, a zarazem taka… inna. Świetnie liczy w pamięci, nie lubi, jak się ją przytula, prowadzi rozmowy z płotem, łyżką i psem Asem. Mieszka w wesołym i ciepłym domu na granicy lasu, który zdaje się czasem groźny i ciemny. Pewnego dnia znajduje wśród drzew zniszczony dziecięcy but, a niebawem natrafia na drugi. I na jego właściciela – chłopca jakich wielu, a zarazem takiego… innego. Przemoczonego, zziębniętego i samotnego. Tak zaczyna się znajomość, która na zawsze zmieni życie, nie tylko Ali.„Chłopiec z lasu” to niezwykła opowieść o przyjaźni, odwadze i zaufaniu. Jej autorami są Cezary Harasimowicz (tekst) i Marta Kurczewska (ilustracje) – duet, który ma na koncie między innymi bestsellerową „Mirabelkę” oraz „Tygrysa”.„Chłopiec z lasu” to ważna opowieść, w której tak aktualny dziś temat migracji został sprowadzony do ludzkiego wymiaru – spotkania z drugim człowiekiem. Cezary Harasimowicz opowiada z niezwykłą delikatnością o lęku, różnorodności i oswajaniu tego, co inne. Ten leśny spacer z Alą polecam wszystkim – małym i dużym – czytelnikom, którzy tak jak ja wierzą, że drugi człowiek jest największą przygodą, jaka może się nam przydarzyć. Kinga Wojaczek – psycholożka, prezeska Zarządu Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”
Jak być dzielnym-samodzielnym?Oto poradnik dla dzieci, który odpowiada na to pytanie. W przystępny i dowcipny sposób pomaga radzić sobie w codziennych i niecodziennych sytuacjach. Uczy, jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zachęca do zdobywania nowych umiejętności.Niezbędnik dzielnych łowczyń i łowców przygód!Porady, informacje, ciekawostki. Jak posprzątać pokój, jak być dobrą koleżanką, dobrym kolegą, jak posługiwać się kompasem, jak rozpoznawać tropy zwierząt, jak zbudować szałas, jak rozpalić ognisko, jak rozpoznać kierunek marszu i wiele innych…„Poradnik małego skauta”:• uczy samodzielności• pomaga być koleżeńskim i pomocnym• podpowiada sposoby na zdobycie różnych „sprawności”• ćwiczy odpowiedzialnośćKsiążka podzielona na 6 części (m.in. „Na wycieczce i na wakacjach”, „W szkole i po szkole”, „Jak się nie zgubić”). W każdej części kilka do kilkunastu rozdziałów (m.in. „Jak przejść przez jezdnię i przeżyć na ruchliwej ulicy”, „Jak się nie zgubić w tłumie”, „Jak być wzorowym gościem”). Rozdziały zawierają zabawnie opisane w tekście głównym sytuacje i porady, a także specjalnie wyróżnione w ramkach wskazówki typu „Uważaj na…” czy „Zapamiętnik”. Kluczowe umiejętności podkreślone są śmiesznymi wierszykami. Tekstowi towarzyszą kolorowe ilustracje i fotografie pomagające np. rozpoznać rodzaje chmur i przewidzieć pogodę.Książka wyróżniona w konkursie Małego Donga, organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.
Jak zawsze opisy książek z portalu https://lubimyczytac.pl/ POLECAMY, bo lubimy czytać
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz