Zamknij

Ruszył Festiwal na Faktach! Grzebałkowska, Kurski, Łazarewicz, Kula, Sobolewska

13:28, 17.01.2025 Aktualizacja: 12:07, 19.01.2025
Skomentuj

W siódmej edycji porozmawiamy o książkach, filmach i fotografii. Kutnowskie akcenty to prowadząca spotkania Agnieszka Dąbrowska -Walczak oraz wystawa fotografa z Kutna Tomasza Kuli- Andryszczaka. Pomysłodawczynią i koordynatorką festiwalu jest Ola Kołodziejek. Sprawdźcie program. Festiwal rozpoczął się w czwartek od projekcji filmów dokumentalnych „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”i  „Agent szczęścia”. Po projekcjach odbyła się dyskusja.

Dziś w piątek w sali tarasowej w Kutnowskim Domu Kultury spotkanie wokół książki „Dziady i dybuki” o 16:30 z Jarosławem Kurskim prowadzi Justyna Sobolewska.

Legendę łatwo przyswoić, z prawdą żyć na ogół trudniej...

"I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:

– Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.

– Jaką władzę?

– Ty żyjesz! "

(Fragment książki.)

O godz. 18:00 Katarzyna Surmiak-Domańska – spotkanie wokół książki „Czystka”.  Prowadzenie Natalia Królikowska

Każdy ma prawo zapomnieć lub chociaż milczeć o doznanych krzywdach i żyć nowym życiem. Tak jak ojciec autorki. Ale życie bez korzeni jest bardzo trudne – bo każdy ma prawo wiedzieć, kim jest, z kogo się wywodzi i jakie traumy odziedziczył. Katarzyna Surmiak-Domańska chce wiedzieć.

"Na pierwszym planie książka jest próbą zrekonstruowania życiorysu mojej babci Franki. Nie znałam jej. Zmarła w szpitalu psychiatrycznym, zanim się urodziłam. Ona, mój ojciec i jego młodsze rodzeństwo byli ocaleńcami z czystki etnicznej, której podwójna fala przetoczyła się w latach czterdziestych przez Wołyń i Galicję Wschodnią. W moim domu o tamtych wydarzeniach się nie mówiło. Postać babci była nieobecna, podobnie jak inne rodzinne wspomnienia. Można powiedzieć, że rosłam bez samoświadomości.

Myślę, że takich osób jak ja jest w Polsce więcej. Nasi rodzice przyszli na świat w ubogich domach chłopskich, boleśnie doświadczyli wojny, a po niej stali się beneficjentami przemian społecznych o niespotykanej wcześniej skali. Zdobyli wykształcenie, przeprowadzili się do dużych miast. Odcięli się od rodzinnych wzorców, a swoje dzieci postanowili wychowywać bez wiedzy o przeszłości, uznając zapewne, że będzie je ona ciągnąć w dół.

„Czystka” to również opowieść o międzypokoleniowym przekazywaniu traum. O tym, jak skutecznie można je przenosić na bliskich także poprzez milczenie."

- Autorka

19:00 – Wernisaż wystawy Tomasza Kuli – „Może się kiedyś spotkamy?” Po wernisażu spotkanie z autorem. Prowadzenie Agnieszka Dąbrowska-Walczak

Fotografia to coś więcej niż obraz – to emocje, historia i czar decydującego momentu!

"Może się kiedyś spotkamy" ukazuje świat widziany okiem fotografa, który z precyzją i intuicją chwyta esencję chwili.

To zbiór fotografii "ulicznych" wykonanych na przełomie ostatnich 20 lat w Kutnie, Łodzi, Warszawie i innych polskich miastach. Ta specjalna selekcja stanowi ciekawą retrospektywę twórczości autora i świetnie wpisuje się w reporterski klimat Festiwalu na Faktach.

Tomasz Kula, kutnowski fotograf, zainspirowany m.in. koncepcją legendarnego Henri Cartier-Bressona. W swojej twórczości eksploruje jego ideę "decydującego momentu" – ulotnej chwili, ułamka sekundy na naciśnięcie spustu migawki, gdy światło, ruch, gesty i kompozycja, tworzą perfekcyjną całość.

TO FAKT - Bresson to jeden z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku. Uważany za ojca fotoreportażu. Jego koncepcja "decydującego momentu" wpłynęła na rozwój nowoczesnego reportażu.

18/01 – sobota / Sala tarasowa / KDK / wejściówki

17:00 – Justyna Sobolewska – spotkanie wokół książki „Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej”. Prowadzenie Natalia Królikowska

Niezwykłe życie Jadwigi Stańczakowej – pisarki, dla której nie istniało niemożliwe. Żyła na własnych warunkach. Brawurowo, pod prąd, wbrew wszelkim przeciwnościom. Po swojemu. Żydówka, która wyszła z warszawskiego getta. Reporterka, która straciła wzrok. Widząca innymi zmysłami. Kochająca i toksyczna córka, żona, matka i babcia. Przyjaciółka poetów – Broniewskiego, a później Białoszewskiego. Joginka. Ale przede wszystkim – poetka i pisarka. Kiedy czegoś zapragnęła – nic nie mogło jej powstrzymać. A nade wszystko chciała być artystką, tworzyć.

Justyna Sobolewska wczytuje się w autofikcyjną twórczość Stańczakowej i przedziera się przez pełne niespodzianek archiwum pisarki. Odkrywa nie tylko fascynującą postać swojej babki, ale i jej zagmatwaną historię. Tworzy poruszający obraz skomplikowanych więzi rodzinnych i na nowo nawiązuje przerwaną niemal trzydzieści lat wcześniej rozmowę.

Justyna Sobolewska – krytyczka, publicystka „Polityki”, autorka m.in. książki Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu (2020) nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz i książki Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz (wraz z Anną Dziewit-Meller).

18:00 – Cezary Łazarewicz – spotkanie wokół książki „Na szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”. Prowadzenie Justyna Sobolewska

19:00 – Magdalena Grzebałkowska – spotkanie wokół książki „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”. Prowadzenie Maciej Robert

 

19/01 – niedziela / Sala tarasowa / KDK / wydarzenie biletowane

11:00 – Drugie spotkanie z reportażem Katarzyna Kubisiowska – wokół książki „Się żyje. Kora”. Prowadzenie Agnieszka Dąbrowska-Walczak

(Ola Rzadkiewicz-Śliwicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

......

1 0

Brawo Olga Kołodziejczyk!

10:24, 10.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Staszek TuleykaStaszek Tuleyka

0 0

Wspaniale, że KDK wraz z Olą Kołodziejek organizują Festiwal na Faktach! Przed pandemią było organizowanych w Kutnie więcej wydarzeń tak wysokiej jakości, ale po pandemii nastąpił pewien uwiąd - można się domyślać, że z powodów finansowych. Natomiast Festiwal na Faktach nieustannie trzyma poziom i to cieszy. Mam nadzieję, że KDK i inne instytucje kulturalne wrócą do takiej samej formy finansowej jak przed pandemią (przy uwzględnieniu inflacji) i że program wydarzeń znowu będzie przynajmniej tak ciekawy jak w latach 2012-2019.

12:58, 19.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%