W ramach zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Grupa Przyjaciół „od jutra”, dofinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego w ramach Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2024 rok, po raz pierwszy w Kutnie wystąpił zespół TOURKLEZZ grający muzykę klezmerską.
Zespół TOURKLEZZ wystąpił w składzie: Marcin Kalinowski – akordeon, Piotr Buchalski – klarnet, Marek Chojnacki – skrzypce, Tomasz Krawczyk – kontrabas, Jakub Krawczyk – perkusja, Michał Bartosiak – gitara.
Podczas koncertu usłyszeliśmy: The Blessing Nigun, Sher, Odessa Bulgarish, Flatbush Waltz, Sherele, Ki Mizion, Ballad For A Klezmer, Chusen Kalka Mazeltow, Oi, Tate, Halleluya, Hava Nagilah, Edna’s Nigun, Papirosen, Zemer Atik, Ajde Jano, If I Were A Rich Man.
Zespół TOURKLEZZ oczarował wszystkich swoją muzyką, temperamentem i opowieściami o muzyce klezmerskiej. Wprowadził nas w zaczarowany świat tradycyjnej muzyki i
kultury żydowskiej, w którym, zafascynowani, przebywaliśmy.
Zespół Tourklezz istnieje od marca 2009 w Płocku, a jego skład zmieniał się na przestrzeni lat. Repertuar zespołu stanowią autorskie aranżacje tradycyjnych melodii żydowskich i muzyki klezmerskiej, m.in.: „Lead Sheet", „Ki Mitziyon", „A Nakht In Gan Eydn", "The Blessing Nigun", Chusen Kala Mazeltov", „Sherele", „Sammy's Freilach", „Sher" i wiele innych.
Zespół występował wielokrotnie w restauracji „ESTERA" w Płocku oraz koncertował z wielkim powodzeniem na płockiej starówce. W maju 2010 roku brał udział w festiwalu „Otwarta Twarda", który odbył się w Warszawie a 5 września na wielkiej warszawskiej imprezie Ząbkowska KulMIXTu- ra! Zespół wystąpił także przy ul. Szerokiej 46 w Toruniu w czasie odsłonięcia tablicy pamięci Zwi Hirscha Kalischera, mieszkającego w Toruniu w XIX wieku, słynnego rabina, prekursora syjonizmu. Uroczystość była jednym z głównych wydarzeń odbywającego się w Toruniu 21-22 września 2011 r. Światowego Kongresu Języka Hebrajskiego. 26 kwietnia 2013r. trio uświetniło swoim występem spektakl światło i dźwięk przy fontannie Cosmopolis w Toruniu. Zespół kilkukrotnie występował w ramach obchodów Dni Kultury Żydowskiej, organizowanych przez Muzeum Mazowieckie w Płocku. W 2019 roku zespół wystąpił na obchodach setnej rocznicy Płockiego Archiwum. W maju 2022 dał koncert w Muzeum Mazowieckim podczas „Nocy Muzeów” a w lipcu wystąpił w ramach cyklu „Muzyczne czwartki na Płockiej Starówce”. Rok 2023 przyniósł nowe wyzwania, a najważniejsze z nich to: koncert na otwarcie „Letniego Sezonu Koncertowego w Kowalu”, koncert „W sercu z Ukrainą” zorganizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i koncert w ramach Festiwalu „Lato na Starym Mieście” organizowanego przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
Teresa Mosingiewicz Prezes Stowarzyszenia Grupa Przyjaciół „od jutra”
Bożena Gajewska Koordynatorka zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!”
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz