Zamknij

Teatr Wielki z wizytą u Św. Wawrzyńca w Kutnie

10:34, 17.03.2024 Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Kancelaria Marszałka Wydział Prasowy Aktualizacja: 10:40, 17.03.2024
Skomentuj fot. Piotr Wajman fot. Piotr Wajman

W piątkowy wieczór mury zabytkowego kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Kutnie wypełniła muzyka klasyczna. To tu swój kolejny przystanek miał cykl „Z operą przez łódzkie”. Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpili z utworem „Carmina Burana” Carla Orffa. Razem z mieszkańcami powiatu kutnowskiego koncertu wysłuchali marszałek Grzegorz Schreiber i Robert Baryła, członek zarządu województwa.

Teatr Wielki w Łodzi w region wyruszył niespełna rok temu. Koncert w Kutnie był już piątym z cyklu, który rozpoczęło „Requiem” Giuseppe Verdiego wykonane w czasie Wielkiego Tygodnia w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Tym razem artyści łódzkiego teatru – soliści, orkiestra oraz dwa chóry, w tym dziecięco-młodzieżowy pod batutą Marcina Mirowskiego – zaprezentowali kantatę Carla Orffa opartą na zbiorze średniowiecznych pieśni.

- Ten znakomity utwór niósł w sobie najpierw wiosnę, czyli to na co czekamy, a z wiosną łączy się tajemnica zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Fortunę, o której było na koniec, można nazwać błogosławieństwem. Błogosławieni i szczęśliwi, którzy przyjmują dary ofiarowane człowiekowi, błogosławiony człowiek, który odkryje w sobie dobro i piękno, który to dobro daje i odkrywa je w innych ludziach – mówił ks. dr Jerzy Swędrowski, proboszcz kutnowskiej parafii nawiązując do poszczególnych części koncertu. Proboszcz podziękował też marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi – za organizację tego kulturalnego wydarzenia oraz za wsparcie, jakiego samorząd województwa udziela świątyni.

Marszałek z kolei dziękował proboszczowi za gościnność oraz artystom Teatru Wielkiego w Łodzi za wspaniały występ. – W tej świątyni „Carmina Burana” zabrzmiała wyjątkowo. Cieszę się, że możemy przenosić muzykę naszych instytucji kultury w takie miejsca, jak ten kościół – powiedział marszałek Schreiber przypominając, że cykl „Z operą przez łódzkie” jest kolejnym wydarzeniem przybliżającym mieszkańcom całego województwa ofertę teatrów czy filharmonii prowadzonych przez samorząd województwa.

W ciągu ostatnich pięciu lat poza mury swoich siedzib wyszły wszystkie instytucje kultury Województwa Łódzkiego. Organizowany przez Filharmonię Łódzką festiwal „Kolory Polski” rozszerzył się o nowe miejscowości, od 2022 roku po województwie wędruje Teatr im. Stefana Jaracza, a Łódzki Dom Kultury przygotował w tym roku „Jazzową jazdę po Łódzkiem”, czyli warsztaty muzyczne. Także w 2022 roku samorząd województwa wręcz na oścież otworzył „Drzwi do kultury”, bo tak nazywa się uruchomiony portal streamingowy z dostępem do zarejestrowanych koncertów, spektakli i wystaw.

 

(Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Kancelaria Marszałka Wydział Prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MBMMBM

4 3

Dzieło to ze wzgledu na treść słowną nie powinno być w oĝólecwystawione w miejscu sakralnym jakim jest kościół. Tekst śpiewany jest w języku łacińskim, staroniemieckim i starofrancuskim. Sam projekt ,, Z opera przez łódzkie" nie jest naganny ale każde dzieło ma swoje miejsce i czas na to by zaistnieć przed publicznością. Z pewnością Carmina Burana Carla Orffa jako najbardziej popularne dzieło tego kompozytora powstałe w okresie nazistowskich Niemiec do dzieł dedykowanych do wykonania w Kościele nie należy. I naganne jest by ksiądz dziekan posiadający tytuł doktora przedstawiał treść o zabawie w gospodzie czy igraszkach miłosnych i innych uciechach życia w kontekście religijnym. Dzisiaj zabrania się w kościołach śpiewania piosenek z gatunku muzyki pop z tekstami religijnymi a w okresie Wielkiego Postu wystawia się dzieło, które treść nie koresponduje z wartościami jakie krzewi Kościół. 07:39, 18.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

IrenaIrena

1 0

A do kościołów w Polsce w czasie mszy św.wchodzą kobiety z błyskawicą i wołają trzeba zabijać dzieci nienarodzone.
Sądy mówią to nie jest przestępstwo.
Delikatnym śpiew operowy jest groźny kościołowi ???????? 21:52, 18.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%