Zamknij

Halszka Wierzbicka i Joanna Kuciel-Frydryszak. Festiwal na Faktach

13:23, 17.02.2024 Aktualizacja: 10:11, 19.02.2024
Skomentuj KDK / Paweł Pisarski - Fotografia KDK / Paweł Pisarski - Fotografia

Za nami projekcja filmu “Bezdroża” / Unpaved, w reżyserii Mikaela Lypinskiego z 2023 roku. Po pokazie filmu dokumentalnego odbyło się spotkanie z reżyserem. Bohaterowie tego filmu są nierzadko po ciężkich przejściach, a ich życie dalekie jest od sielanki, lecz udało im się odnaleźć swoje miejsce na Ziemi. Czas płynie tam inaczej, co znajduje odbicie w samym filmie, będącym szorstką balladą o tym, że są ludzie, dla których peryferie stały się centrum świata.

Mikael Lypinski - Reżyser, operator. Urodził się i wychował w Sztokholmie. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Film "Bezdroża" jest jego pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

Kręcony na pustyni w Kalifornii dokument "Desert Coffee" miał premierę na KFF 2017. Zdobył Grand Prix na festiwalu "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi i wyróżnienie jury na "DocsMX" w Meksyku. Mikael obecnie pracuje nad montażem dokumentu "The End of Quiet", który był kręcony w West Virginia w USA.

To wyjątkowa okazja do zobaczenia tego obrazu, film nie ma prowadzonej regularnej dystrybucji w Polsce. "Bezdroża" na Festiwalu na Faktach to specjalna selekcja Muzeum Kinematografii w Łodzi, organizator Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, które zostało partnerem 6. FnF.

 Mikael Lypinski portretuje małą społeczność mieszkającą wśród gór i lasów Oregonu. Ludzie żyją tam po spartańsku, za to na własnych warunkach.

16.02 / 11:00 / CTMIT / spotkanie Tuk Tuk Cinema, czyli Bolka i Lolka podróż do Indii – spotkanie z Robbem Maciągiem, podróżnikiem.

Wydarzenie dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych – obowiązują zapisy: Ola Kołodziejek – mail: ola.kolodziejek@gmail.com Bilety 20 zł 

Dziś o 18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie Macieja Roberta – „Rzeki, których nie ma”. Prowadzenie: Filip Springer, sala tarasowa KDK.

Z prądem czy pod prąd? Ile razy pisząc książkę nasz gość wszedł do tej samej rzeki?

Maciej Robert - eseista, poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor. Ostatnio opublikował książkę eseistyczno-reporterską Rzeki, których nie ma (Czarne 2023), wybór wierszy Skontrum.2003-2023 (WBPiCAK 2023) oraz poemat śnieg (Warstwy 2022). Na swoim koncie ma również pracę krytyczną Perełki i Skowronki. Adaptacje prozy Bohumila Hrabala oraz książki poetyckie: Pora deszczu, Puste pola, Collegium Anatomicum, Księga meldunkowa, Nautilus, Demologos, Superorganizm, Co mogło pójść nie tak.

„Rzeki których nie ma” - Rzeka, której nie ma, może (nie) istnieć na wiele sposobów. Może to być rzeka, która wysycha okresowo albo wyschła ostatecznie. Może to być rzeka pojawiająca się jedynie w historycznych opisach. Zamieniona w ściek, wciśnięta w kanał, zasypana piachem, zabetonowana lub zanieczyszczona tak bardzo, że trudno rozpoznać w niej rzekę. Maciej Robert poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych.

Wejściówki dostępne w Kasie KDK od 29.01 

16.02 / 19:00 / KDK Sala tarasowa / spotkanie autorskie Michał Tabaczyński – „Święto nieważkości. Morawy” Prowadzenie: Maciej Robert

Michal Tabaczyński – pisarz i tłumacz (z angielskiego i czeskiego). Autor m.in. Święta nieważkości, zbiorów szkiców Widoki na ciemność i Legendy ludu polskiego oraz głośnego eseju Pokolenie wyżu depresyjnego. Z angielskiego przełożył m.in. Anatomię melancholii Roberta Burtona (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2021) i Pożegnanie z biblioteką Alberto Manguela, a z czeskiego wybory wierszy Jana Skácela Bolą mnie litery, Zakazany człowiek i Boso po tłuczonym szkle oraz Bogdana Trojaka Stryj Kaich się żeni.

Na spotkaniu porozmawiamy o książce „Święto nieważkości. Morawy” - Morawy są w cieniu Pragi, dumnie prowincjonalne. Nawet czechofile łatwo zapominają o ich istnieniu, lecz one wydają się obojętne na ten brak uwagi. Ojczyzna poetów – to tu tworzyli Jan Skácel, Otokar Březina, Jakub Deml, Ivan Blatný. Szkoła pisarzy – stąd do stolicy wyruszyli Bohumil Hrabal i Milan Kundera. Dom wizjonerów – to tu pracowała Helena Bochořáková-Dittrichová, pierwsza na świecie autorka powieści graficznej, a swoje utopijne miasto wznosił Tomáš Baťa, prorok nowoczesności. Michał Tabaczyński właśnie tę część Czech wybrał sobie, by uprawiać flaneryzm – doskonałe hobby na czasy zarazy. Snuje się więc nieśpiesznie po ulicach morawskich miast i zagląda w zakamarki ich historii, podziwia gmachy i pomniki, wsłuchuje się w rytm kroków na chodnikach, dyskretnie zerka w morawskie dusze.

Wejściówki dostępne w Kasie KDK od 29.01 

Dziś 17.02 / 17:00 / KDK Sala tarasowa / spotkanie autorskie Halszka Wierzbicka – „Lomwe. Oddechy Mozambiku” Prowadzenie: Maria Wierzbicka 

Halszka Wierzbicka – etnolożka, filolożka. Studiowała kulturę balijską na uniwersytecie w Indonezji, praktykowała w ambasadzie w Turcji i w muzeum orientu w Portugalii. Była wolontariuszką w mozambickim centrum młodzieżowym, koordynatorką działań kolumbijskiej fundacji, sprzedawczynią w amerykańskim wesołym miasteczku oraz współwłaścicielką wegekawiarni na Islandii . W między czasie zbierała winogrona we francuskich winnicach, pielęgnowała chmiel na bawarskiej wsi, handlowała na targach i obroniła pracę doktorską ‍.

Jej książka „Lomwe. Oddechy Mozambiku” to opowieść o rytmie i oddechu jednego z najbiedniejszych krajów świata. O gęstej ciszy i czasie lepkim od słońca. O dźwiękach, dysonansach i zapomnianej rzeczywistości, która skrywa sacrum. O pustce smaku, obfitości nieskutecznej pomocy oraz namacalnej biedzie, którą ujawnia nieustanny brak. To w końcu historia ciała kobiety, które opowiada o pięknie, inicjacji, seksualności, władzy i przemianach, jakie zaszły w Mozambiku.

Oprócz spotkania wokół książki, będzie też wystawa zdjęć "Kobieta Lomwe". Fotografie będziecie mogli obejrzeć przez cały czas trwania festiwalu. Będzie czekać w Galerii w Bocznym Foyer (1 piętro KDK).

 17.02 / 19:00 / KDK Sala tarasowa / spotkanie autorskie Joanna Kuciel-Frydryszak – „Chłopki. Opowieść o naszych babkach.” Prowadzenie: Grażyna Baranowska

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Joanna Kuciel-Frydryszak - dziennikarka i autorka:

biografii "Słonimski. Heretyk na ambonie", nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego)

biografii Kazimiery Iłłakowiczówny "Iłła" (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza

oraz bestsellerowej książki "Służące do wszystkiego" (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” i dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej

Jej najnowsza książka "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" (Marginesy 2023) ukazała się w nakładzie 250 tysięcy egzemplarzy.

Wejściówki dostępne w Kasie KDK od 29.01

18.02 / 11:00 / KDK Sala tarasowa / Drugie Śniadanie  Bez  Fikcji Spotkanie autorskie z Katarzyną Michalczak, autorką książki “Synu, jesteś kotem” Prowadzenie: Natalia Królikowska Bilety: 25 zł

Wejściówki na 6. Festiwal na Faktach / Kutno 2024 czekają na Was w Kasie Kutnowski Dom Kultury. Tam, jak i online możecie także kupić bilety na pyszne, przygotowane przez Cukiernia Wasiakowie Śniadanie Bez Fikcji.

18 lutego dzień zaczniemy od spotkania Natalia Królikowska i Katarzyna Michalczak PISZE

Katarzyna Michalczak - poetka, pisarka, doktorka socjologii; autorka nagradzanych i nominowanych książek z wierszami: „Pamięć przyjęć” i „Tysiąc saun” oraz najnowszej „śń”. Jej książka z opowiadaniami „Klub snów” otrzymała w 2020 roku nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Napisała też drugą książkę z opowiadaniami, „Mam na imię nie mam”. W roku 2023 Wydawnictwo Cyranka opublikowało jej auto-non-fiction „Synu, jesteś kotem” o relacji z dzieckiem w spektrum autyzmu. W maju 2024 ukaże się książka prozatorska, którą napisała o swoim ADHD.

”Synu, jesteś kotem” - To jest książka o relacji matki z synem, który, tak się zdarzyło, jest w spektrum autyzmu.

Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak to zrobić, żeby widzieć je naprawdę?

To jest książka o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej miłości. Odwzajemnionej.

(kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

......

5 5

Brawo Ola Kołodziejek!

14:56, 22.01.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BuahahaBuahaha

1 0

Za co??!!!??

07:48, 19.02.2024

dssdsdsddssdsdsd

7 4

znów festiwal poprawności politycznej....

10:21, 23.01.2024
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

olekolek

8 1

i gramatycznej.... będzie gościni, ministra i doktorka....

10:22, 23.01.2024

KutnowiakKutnowiak

0 0

Ocho, Koryto szykuje się do wyborów, dzia.ostwo, towarzystwo wzajemnej adoracji, niestety ludzie już przejrzeli ich na oczy i bardzo dobrze!

07:51, 19.02.2024

KobietyKobiety

6 2

Feminatywy mnie powalają mentalnie. Osobiście,,uwielbiam": gościni, architektka, żołnierka, ministra i powstania, polityczka. Już mnie nawet nie śmieszą.
I domagam się męskiej formy dla sędziego. Sędzia to kobieta ( końcówka
- a) a mężczyzna - sędź?

15:16, 08.02.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

człowiek płci ludzkiczłowiek płci ludzki

3 0

Jeszcze dodaj do tego słowo "mężczyzna", bo mężczyzna też kończy się na -a. Trzeba to zmienić, bo nic tak nie przeraża PRAWDZIWEGO HETEROSEKSUALNEGO MĘŻCZYZNY jak bycie posądzonym o posiadanie żeńskich cech fenotypowych, osobowościowych lub gramatycznych.

12:41, 13.02.2024

tak powinno byćtak powinno być

4 5

Wspaniałe wydarzenie, jedno z najlepszych organizowanych przez KDK!

Szkoda, że Ola Kołodziejek jest niewystarczająco doceniana, chociaż świetnie organizuje takie wydarzenia, bardzo dobrze prowadzi spotkania autorskie, a i sama ma na swoim koncie publikacje literackie.

13:15, 13.02.2024
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

HostHost

0 2

Na prezydentkę

16:45, 14.02.2024

......

0 2

Może być nawet i na prezydenkę.

19:31, 14.02.2024

TfuTfu

1 0

...sztucznie balon nadmuchiwany wiadomo przez kogo....

07:45, 19.02.2024

vcvcvcvcvcvvcvcvcvcvcv

8 3

już się zaczęło: etnolożka, filolożka, doktorka....
i jeszcze: ' pielęgnowała chmiel na bawarskiej wsi, handlowała na targach' ... doprawdy - te informacje mają szczególne znaczenie....

11:35, 15.02.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

3 3

Mają znaczenie, bo pokazują, że wiele w życiu widziała, wiele przeżyła (mimo nadal młodego wieku) i będzie miała ciekawe historie do opowiedzenia - a o to przecież chodzi na takich spotkaniach.

14:09, 15.02.2024

dzień kobietdzień kobiet

6 4

Ola Kołodziejek, Halszka Wierzbicka, Katarzyna Michalczak, Joanna Kuciel-Frydryszak - wspaniałe kobiety. To cieszy, że Festiwal na Faktach będzie pokazywał przede wszystkim punkt widzenia kobiet, bo kobiety w naszym kraju ciągle są niedoceniane (tym bardziej jako autorki książek, pisarki, poetki, naukowczynie czy intelektualistki), chociaż przeciętnie są bardziej wykształcone, mądrzejsze i bardziej zaradne od mężczyzn. Przyczyna takiego podejścia do kobiet jest właśnie dokładnie opisana w książce "Chłopki" Joanny Kuciel-Frydryszak. Jeszcze w II RP, chociaż formalnie kobiety mogły głosować wcześniej niż np. we Francji, w rzeczywistości były pozbawione jakichkolwiek praw, a mężczyźni traktowali je jak własność i nie pozwalali im się kształcić. Teraz kobiety mają na szczęście więcej praw - ale czy naprawdę aż tyle, jak się niektórym mężczyznom wydaje? Mężczyźni nadal chcieliby dominować i mówić kobietom, co powinny robić i jak powinny myśleć, o czym świadczy niestety wiele komentarzy w tym wątku. Tymczasem wielu mężczyzn udaje takich twardych, a są w środku puści i miękcy jak balon juchtowy wypełniony sprężonym powietrzem. Nie odnoszę tego oczywiście do wszystkich mężczyzn, tylko do tych, którym wydaje się, że są lepsi od kobiet.

21:13, 15.02.2024
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GjjkllGjjkll

3 3

Jeżeli festiwal jest finansowany z publicznych pieniędzy to nie powinien prezentować jednego punktu widzenia (np. feministycznego). Dosyć ideologi w kulturze i sztuce!

19:22, 16.02.2024

KobietyKobiety

2 1

Naukowczynie- przecież to groteskowe:-)))))

22:34, 17.02.2024

CvhjjCvhjj

4 0

A jak piszczało towarzystwo wzajemnej adoracji....

01:16, 18.02.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

1 2

Gdzie Ty widziałeś towarzystwo wzajemnej adoracji? Każdy mógł przyjść, posłuchać, zadać pytanie, porozmawiać.

17:32, 18.02.2024

brawo!brawo!

2 1

Halszka Wierzbicka i Katarzyna Michalczak zrobiły najlepsze wrażenie! Cudowne, niesamowicie życzliwe, pełne energii osoby ze wspaniałym kontaktem z publicznością.

17:37, 18.02.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%