Zamknij

Kolejny ciekawy tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych

11:20, 06.12.2023 Aktualizacja: 13:20, 06.12.2023
Skomentuj fot. Piotr Szatkowski fot. Piotr Szatkowski

Wczoraj 5 grudnia w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyła się uroczysta promocja XXVII tomu “Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. Zawiera on bardzo ciekawe i tematycznie różnorodne artykuły nadesłane przez autorów z Kutna, Warszawy i Łodzi. 

Promocję otworzyła Julianna Barbara Herman, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, wydawcy książki, słowo o zawartości tomu wygłosiła Grażyna Baranowska wiceprezes TPZK i redaktor Kutnowskich Zeszytów Regionalnych. 

Na początku wystąpił Chór Państwowej Szkoły Muzycznej im, Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz Zespół Cantabile działający przy TPZK,  w składzie Agnieszka Lewandowska, Andrzej Latos, Andrzej Horzycki. Wykonawcami  dyrygowała Justyna Ozdowska przy akompaniamencie Grażyny Malec-Przedlackiej.

- Tom otwiera studium z zakresu toponomastyki na temat pochodzenia nazwy Kutno i nazw wsi należących do gminy Kutno. Autorka objaśnia metody badawcze, porządkuje wyniki dotychczasowych badań etymologicznych nad nazwą naszego miasta, a następnie, w porządku alfabetycznym, przedstawia etymologię nazw pozostałych miejscowości. Ku naszemu zadowoleniu, jest to zapowiedź serii artykułów poświęconych pochodzeniu nazw miast i wsi powiatu kutnowskiego. Dalej − opowieść genealogiczna, której podstawą są zachowane rejestry uczestników elekcji trzech ostatnich królów polskich, zawierające nazwiska szlachty z terenu parafii Łąkoszyn. Stały się one przedmiotem badań genealogicznych, dzięki którym odtworzony został szlachecki świat z okolic Kutna, ukazany przez pryzmat koligacji rodzinnych, obyczajowości i ciemnych spraw znajdujących finał w sądzie. Echa świetności majątku Sójki rezonują w eseju naukowym poświęconym powojennym losom zabytkowego parku dworskiego - mówi Grażyna Baranowska.  - Dużo miejsca zajmuje szczegółowy opis kolekcji dendrologicznej utworzonej na terenie nieistniejącej już Stacji Badań nad Zadrzewieniami IBL w Warszawie i pozostawionej na pastwę przyrody po likwidacji Stacji.

Co jeszcze znajdziemy w XXVII tomie?

Opracowanie dotyczącego jednego z rozdziałów wojny polsko-bolszewickiej. W lipcu 1920 r., wobec narastającej groźby ponownej utraty niepodległości, utworzona została Armia Ochotnicza. W jej szeregi wstępowali przedstawiciele wszystkich warstw i grup społecznych. Do walki z bolszewikami ruszyli między innymi ziemianie z okolic Kutna. W świeżo sformowanym ochotniczym pułku jazdy przeszli bezprecedensowy chrzest bojowy, który uczynił z nich bohaterów. Autorka kolejnego artykułu jest wnuczką obywatela ziemskiego i przedsiębiorcy, właściciela posiadłości w północno-wschodniej części Kutna. Przez lata spisywała relacje bliskich, gromadziła zdjęcia i dokumenty, porządkowała własne wspomnienia. Na ich podstawie stworzyła klimatyczną opowieść o rodzinnym gnieździe na „górce” i o Kutnie − takim, jakie zapamiętała, spędzając u dziadków najszczęśliwsze chwile dzieciństwa.

Następny jest szkic biograficzny poświęcony parze kutnowskich działaczy politycznych i społecznych żydowskiego pochodzenia. Obydwoje, jako liderzy Bundu, w bardzo młodym wieku uzyskali wysoki poziom zaufania społecznego. W latach międzywojennych reprezentowali interesy żydowskiego proletariatu w Radzie Miejskiej i zarządzie Kutna. Podczas II wojny, w Warszawie, złożyli życie na ołtarzu ojczyzny. Autor wspomnień z okresu dzieciństwa spędzonego na Kresach urodził się na Śląsku. Jego korzenie tkwią w Samborze − niegdyś polskim mieście nad Dniestrem. Tam zwykle spędzał wakacje i tam zastała go wojna. W 1945 r. powrócił z rodzicami na Śląsk, a w latach 60. zamieszkał w Kutnie. Dziecięce doświadczenia przedstawione jako seria epizodów to barwna i, mimo wszystko, nie pozbawiona humoru nostalgiczna opowieść o rodzinie, szybkim dorastaniu i sposobach na przetrwanie w tragicznych latach niemieckiej i sowieckiej okupacji.

- Kolejne opracowanie odsłania nieznaną i wstrząsającą historię „marszu śmierci” żydowskich więźniów z obozu koncentracyjnego Warschau do Kutna, skąd transportem w bydlęcych wagonach zostali przewiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau. Artykuł powstał na podstawie akt śledztwa w sprawie zabójstw dokonanych przez funkcjonariuszy SS w Konzentrationslager Warschau i składa się w dużej mierze z relacji ocalałych. Esej teologiczny poświęcony treściom nauczania w Kościele Św. Wawrzyńca w Kutnie, odnosi się do posługi słowa sprawowanej przez Biskupa Łowickiego Andrzeja Dziubę - mówi redaktor 27. KTZ.- Oprócz warstwy teoretycznej dotyczącej sztuki głoszenia kerygmatu zawiera fragmenty homilii biskupa łowickiego wygłaszanych przy okazji świąt i różnych uroczystości. Ukazują one cechę charakterystyczną Jego nauczania, jaką jest umiejętność wykorzystywania dialogicznego potencjału języka w celu budowania więzi z wiernymi. Na koniec przyczynek do monografii Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie. Zmienne losy szkoły w międzywojniu i po wojnie, batalie o poprawę panujących w niej warunków, wreszcie przydzielenie w 1983 r. „nowego” budynku sprawiły, że historia „czwórki” do dziś budzi emocje. Autorka, wieloletnia nauczycielka tejże szkoły, opisuje  najistotniejsze fakty, wydarzenia, osiągniecia. Zamieszcza pełną listę nauczycieli i  pozostałych pracowników zatrudnionych w latach 1929-2020. Tom zamyka kronika TPZK za rok 2022.

Na promocji uhonorowani byli autorzy artykułów do XXVII tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych. Trzeba zaznaczyć, że dotąd wszyscy piszący do tych wyjątkowych książek pracują społecznie.  W tym tomie znalazły się eseje i artykuły: Andrzeja Latosa, ks. dr Jerzego Swedrowskiego,  Jolanty Bujalskiej- Kowalczyk, dr hab. Renaty Marciniak - Firadzy, Zbigniewa Wirskiego, Ryszarda Żakowskiego, Grzegorza Kromkowskiego, Alicji Gutorskiej, Bożeny Gajewskiej.

(Ola Rzadkiewicz-Śliwicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CzytelnikCzytelnik

2 0

Gratulacje

10:48, 08.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%