Jest już katalog do edukacyjnej wystawy czasowej pt. „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi” dostępny dla mieszkańców naszego miasta nieodpłatnie dzięki dofinansowaniu ze środków Prezydenta Miasta Kutno do zadania publicznego pn. Opracowanie i wydanie drukiem katalogu do wystawy „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi” zrealizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Kilka lat upłynęło, zanim myśl o opracowaniu wystawy edukacyjnej dotyczącej historii społeczności żydowskiej w Kutnie przekształciła się w działanie. Obawiałam się, że nie będę w stanie podźwignąć wielkości i wagi tematu. Z pomocą przyszedł Yosef Kutner, potomek kutnowskich Żydów, mieszkający w Izraelu, założyciel i lider Jewish Kutno Group –międzynarodowej nieformalnej grupy osób, którzy w Kutnie mieli swoich przodków, twórca strony internetowej o żydowskim Kutnie. Yosef odkrywał przede mną, karta po karcie, niezwykły świat kutnowskich Żydów, był żywą „księgą pamięci”, przewodnikiem po utraconym dziedzictwie żydowskim i moim mentorem.
Yosef Kutner z Izraela był obecny na promocji katalogu do wystawy. Podziękowałam mu za jego nieocenioną pomoc i zaangażowanie. Bez niego nie powstałaby ta wystawa i katalog.
We wstępie do katalogu Zbigniew Wdowiak, Wiceprezydent Miasta Kutno napisał, że Wspólna historia Polaków i Żydów to jeden z mniej znanych, a zarazem bardziej interesujących wątków dziejów Kutna. W swoim wystąpieniu podczas promocji katalogu stwierdził, że zarówno wystawa, jak i katalog, świetnie wypełnia swą popularyzacyjną misję i wyraził nadzieję, że będzie inspiracją do dyskusji i dalszych prac nad historią kutnowskich Żydów.
Projekt graficzny katalogu wykonała Paulina Andryszczak ZaZa Projekt. Dzięki jej zdolnościom nie tylko graficznym, ale i artystycznym katalog prezentuje się wspaniale.
Na promocji katalogu obecna była Elżbieta Pajor, starszy kustosz w Oddziale w Kutnie Archiwum Państwowego w Płocku, z którą przez wiele tygodni współpracowałam przy wyszukiwaniu nieznanych dokumentów i fotografii. Elżbieta Gontarek nieodpłatnie przetłumaczyła napisany przeze mnie tekst „od autora”.
- Katalog do wystawy, podobnie jak wystawę objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Kutno, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej, Miasto Bat Yam, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Jewish Kutno Group. Organizatorem zadania było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a współorganizatorem Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Kutnie. Parterami w zadaniu byli Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie, Muzeum Regionalne w Kutnie (dziś Muzeum Pałac Saski w Kutnie) oraz Kutnowski Dom Kultury - mówi Bożena Gajewska, Koordynatorka zadania publicznego pn. Opracowanie i wydanie drukiem katalogu do wystawy „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi”, a jednocześnie autorka wystawy i katalogu do wystawy. - Wszyscy dysponenci użyczyli nieodpłatnie fotografii i dokumentów zarówno do wystawy, jak i do katalogu. Było to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Szaloma Asza organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie.
Wystawa pt. „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi” będzie czynna w dniach 5-31 października 2023 roku. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do bocznego foyer na I piętrze Kutnowskiego Domu Kultury przy ul. Żółkiewskiego 4.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz