W miniony weekend, 23-24 września 2023 r. odbyły się Dni Regionalizmu − najważniejsze święto środowisk działających społecznie na rzecz „małych ojczyzn”, uchwalone 25 września 1994 r. na V Kongresie Regionalnych Towarzystw Kultury we Wrocławiu. W Kutnie również świętowano za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
W ciągu dwóch dni, w kilku punktach miasta, odbyło się szereg wydarzeń kulturalnych, w których wzięli udział mieszkańcy Kutna i innych miejscowości powiatu kutnowskiego. 23 września, w pawilonie muzealno-wystawienniczym na Placu Wolności, otwarto czynną jeszcze tydzień wystawę zbiorową twórczości plastycznej członków TPZK, a w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbyło się spotkanie regionalistów i osób zainteresowanych regionalizmem, z udziałem Zbigniewa Wdowiaka, Zastępcy Prezydenta Miasta Kutno, dr. Michała Adamskiego, Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta UM Kutno i ks. kan. dr. Jerzego Swędrowskiego, Dziekana dekanatu Kutno – św. Wawrzyńca.
W programie znalazła się prezentacja najnowszej publikacji TPZK podsumowującej 50 lat działalności stowarzyszenia pod red. Elżbiety Świątkowskiej i Karola Koszady oraz wieczór autorski prof. Tadeusza Witkowskiego, autora książek poświęconych wybitnym postaciom subregionu kutnowskiego i niekonwencjonalnych opracowań łączących cechy monografii, leksykonu i przewodnika turystycznego obejmujących obszar Polski Środkowej, w którego centrum leży Kutno. Zwieńczeniem spotkania był koncert wybitnych artystów, absolwentów Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie. W repertuarze kompozytorek i kompozytorów polskich wystąpili Justyna Ozdowska – mezzosopran, Piotr Cłapiński – fortepian/akompaniament oraz Agata Górska-Kołodziejska – fortepian/solo.
24 września, w godzinach przedpołudniowych, członkowie TPZK zwiedzali Muzeum Pałac Saski, a po południu, w siedzibie stowarzyszenia odbył się pasjonujący wykład Ryszarda Żakowskiego, genealoga pasjonata, poświęcony dziejom szlachty łąkoszyńskiej od czasów Jagiellonów do 1918 roku.
Odchody Dni Regionalizmu były realizacją zadania publicznego w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów: Mikrogranty w Kutnie 2023, finansowanego z budżetu Miasta Kutno.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz