Zamknij

Festiwal Saski – bitwa pod Kotliskami 1745

11:31, 10.09.2023 Aktualizacja: 20:53, 12.09.2023
Skomentuj fot. Jan Zachorski fot. Jan Zachorski

Jednym z punktów Festiwalu Saskiego w Kutnie była wczoraj rekonstrukcja bitwy pod Kotliskami (Kesselsdorf) z 1745 roku. Wzięły w niej udział grupy rekonstrukcyjne odtwarzające wojska saskie, polskie, pruskie, austriackie z pierwszej połowy XVIII wieku.

Bitwa pod Kesselsdorfem (Kotliskami) odbyła się 15 grudnia 1745 roku, było to jedno z kilku starć drugiej wojny śląskiej pomiędzy wojskami Prus i Sasów. Król pruski Fryderyk II uderzył na wojska saskie na ich terenie. 9 tys. kawalerii, 21 tys. piechoty oraz 33 działa stanęły oko w oko z armią saską -  31 tys. żołnierzy 7 tys. kawalerii, 24 tys. piechoty, 42 działa pod Kesselsdorfem, niedaleko Drezna.

Straty wojsk saskich były trzykrotnie większe od pruskich. Sasi wrócili do Pirny aby połączyć się z wojskami austriackimi. Za nimi ruszyły wojska pruskie, które zdobyły Drezno 17 grudnia 1745 roku.

(kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CiekawyCiekawy

1 3

Po której stronie walczyła straż pożarna? ?
Tak na poważnie... fajna sprawa ?

17:16, 10.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%