Zamknij
REKLAMA

Zapraszamy na  Yidl mitn fidl czyli Dni Kultury Żydowskiej w regionie łódzkim

15.48, 21.11.2022 Bożena Gajewska Aktualizacja: 09.42, 25.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Już od dziś, w dniach 25-27 listopada, Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce oraz Kutnowski Dom Kultury zapraszają na Dni Kultury Żydowskiej w regionie Łódzkim. W programie warsztaty, wystawy, spotkania i koncert. Wydarzenie zostało objęte Patronem Honorowym Prezydenta Miasta Kutna Yidl mitn fidl czyli dni kultury żydowskiej w Regionie Łódzkim to pilotażowy program, który jest współfinansowany z budżetu Samorządu Łódzkiego. Przez trzy dni będziemy przybliżać kulturę polskich, a w szczególności kutnowskich Żydów.

Organizatorzy zadbali o to by w programie każdy znalazł coś dla siebie. To wydarzenie dla małych i dużych. Patronat Honorowy nad całością objął Prezydent Miasta Kutna 25 listopada, o godz. 12.30 wraz z lokalnymi władzami zapraszamy na złożenie wieńców przy tablicy na budynku „Konstancja” gdzie oddamy hołd Ofiarom Getta jak i wszystkim dawnym żydowskim mieszkańcom Kutna.

Następnego dnia, w sobotę 26 listopada, o godz. 15 zapraszamy do Kutnowskiego Domu Kultury. To właśnie tam Urszula Makosz, piosenkarka znana między innymi z Piwnicy pod Baranami, przeprowadzi warsztaty wokalne. O tej samej godzinie Wiesława Rawska-Tejszerska zaprasza całe rodziny na wspólny czas z wycinanką żydowską. To wyjątkowe warsztaty familijne podczas których uczestnicy nie tylko stworzą własne wycinanki ale poznają też tradycje i przedmioty charakterystyczne dla kultury żydowskiej.

W niedzielę, 27 listopada o godz. 12, Katarzyna Batarowska – kutnianka z pochodzenia zabierze wszystkich chętnych w kulinarną podróż po kuchni Fani Lewando, wspaniałej przedwojennej kucharki. Podczas warsztatów nieco więcej o kuchni, tym razem w jej kulturowo-religijnym aspekcie, opowie też Rabin Dawid Szychowski. Wieczorem zapraszamy na wielki finał w postaci koncertu Ucisz Serce - Osiecka Orientalnie w wykonaniu Kai Mianowanej i zespołu Sentido.

Znakomitą część programu koncertu stanowią niezapomniane songi napisane na potrzeby spektaklu „Sztukmistrz z Lublina”, na podstawie powieści noblisty Isaaca Singera. Artyści zespołu „Sentido” dzięki wykorzystaniu dźwięków koncertowego akordeonu, intrygującego wokalu oraz bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych, ubierają znane utwory w żydowski płaszcz muzyczny, nadając im nietuzinkowy styl, świeżą jakość oraz nową duszę.

Ze sceny wybrzmią nuty i słowa takich utworów jak „Chwalmy Pana”, „Oczy tej małej”, „Miasteczko Bełz”, „Nie żałuję”, „Komu weselne dzieci”, „Ucisz serce”. Podczas tych dni będzie też można zapoznać się z ciekawymi wystawami udostępnionymi przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemii Kutnowskiej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie "Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna" "Śladami żychlińskich Żydów" „Szalom Asz i miasto jego młodości"

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp bezpłatny przy czym na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 48 603 716 132 lub adresem mailowym [email protected] , a na koncert należy pobrać bezpłatne wejściówki dostępne w kasie KDK od 22 listopada. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

(Bożena Gajewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

MBMB

4 2

Czy w Izraelu odbywają się Dni Kultury Polskiej? 14:48, 26.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wlc@[email protected]

1 3

Brawo !!! Na którym drzewie siedzisz, pogadamy, co...!!! 20:50, 26.11.2022


Aj*waj! Aj*waj!

3 1

Wychodzi szydło z worka... 08:18, 27.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%