Zamknij

Zaczarowany muzyką wieczór w Leszczynku

10:55, 16.07.2022 Aktualizacja: 10:56, 16.07.2022
Skomentuj fot. Tomasz Skuza fot. Tomasz Skuza

Za nami pierwszy dzień artystyczno-muzyczno-historycznego wydarzenia, jakim jest pierwsza Odyseja Historyczna w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku. Dzięki Fundacji Ziemia Dobrzyńska i Związkowi Szlachty Polskiej do powiatu kutnowskiego zawitał Festiwal "Chopin en Vacances 2022 we dworach i krajobrazach Polski". Wczoraj wysłuchaliśmy dwóch recitali fortepianowych Bartłomieja Kokota i Marii Moliszewskiej, młodego pokolenia wirtuozów. 

Przed dworem ustawiono fortepian z Warszawskiej Wytwórni Fortepianów marki Małecki z 1882 r. i zwinne palce pianistów przyniosły prawdziwy relaks, kołysząc dźwiękami. Bartłomiej Kokot urodził się w 2001 roku w Łodzi, naukę gry rozpoczął w wieku 7 lat, ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia imienia Wiechowicza w Krakowie w klasie fortepianu magister Alicji Migielskiej. Od października 2020 roku studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Beata Bilińskiej.

Występował w Polsce, Czechach, Niemczech, Republice Południowej Afryki, Rosji, na Węgrzech oraz we Włoszech. Współpracował z licznymi orkiestrami. Dla publiczności w Leszczynku wykonał Nokturn des-dur opus 27 nr 2, Etiudę c-moll op. 10 nr 12, Etiudę e-moll opus 25 nr 5, Walc es -dur opus 18 oraz Mazurki opus 17. To wszystko utwory Fryderyka Chopina. W wykonaniu młodego pianisty usłyszeliśmy również Jeux d'eau Maurice'a Ravela oraz Franciszka Liszta.

Maria Moliszewska w 2020 roku ukończyła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie gdzie kształciła się pod kierunkiem dr Doroty Moliszewskiej, Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa. Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem wybitnych profesorów. W piątkowy wieczór w jej wykonaniu usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina Walc des dur opus 18, Nokturn op. 55 nr 2 i 16 preludiów op. 28.

Wójt Justyna Jasińska wraz z Lilianą Urbańczyk-Wójcik podziękowały artystom oraz Michałowi Korsakowi prezesowi Związku Szlachty Polskiej i Państwu Andrzejowi i Elżbiecie Orłowom za wsparcie i użyczenie wyjątkowego, historycznego instrumentu. 

Po przerwie Piotr Czerbniak dyrektor gminnej biblioteki zaprosił publiczność do wysłuchania wierszy poety Józefa Bohdana Zaleskiego. Recytowali uczniowie  Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Prof. Z. Religi w Kutnie Aleksander Jasiński, Zuzanna Felner oraz Jakub Barczyński.

Wieczór zakończyła projekcja filmu o Fryderyku Chopinie pt. "Błękitna Nuta'. 

Dziś zapraszamy do Leszczynka od godz. 12.00 na historyczną odsłonę I Odysei Napoleońskiej. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

:(:(

2 1

Niestety bardzo mało ludzi. A na bogato...

15:59, 16.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robirobi

3 2

Aberacja w czystej postaci bo gmina to produkcja zwierzęca a więc gnój i smród a tu dwór i szlachta

12:57, 17.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stasinka1stasinka1

2 2

Dwor sie bawi a bida trzeszczy skad na to gmina bierze kase by takie szow robic dla swojch kilku widzow a jeszcze urzedasow

16:17, 17.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

widzwidz

1 1

A ja myślę, że to dobrze wydane pieniądze na promocję gminy Kutno. Wydarzenie nawiązywało do konkretnych postaci, w dodatku bardzo zasłużonych dla Polski. Program był przemyślany i każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Impreza doskonale wpisuje się w budowanie lokalnej tożsamości opartej na pięknej przeszłości. Gratulacje dla organizatorów.

22:08, 17.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%