Zamknij

Jubileuszowy 25. tom „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” już w rękach czytelników

11:54, 02.12.2021 Kultura Aktualizacja: 14:57, 03.12.2021
Skomentuj fot. Marek Gołębiewski fot. Marek Gołębiewski

Wczoraj w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca odbyła się uroczysta promocja jubileuszowego 25. tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” oraz drugiego zeszytu „Bibliografii Zawartości tomy I-XXV za lata 1997-2021”. Wydawcą obu publikacji jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

W promocji udział wzięli przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych Kutna i Powiatu, które dofinansowują edycje KZR w ramach zadania publicznego, Gminy Kutno, Rady Miasta Kutno i Rady Powiatu Kutnowskiego oraz pracownicy Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta. Tradycyjnie obecni byli autorzy artykułów.

Przy okazji jubileuszu wspominano byłych ─ żyjących i nieżyjących ─ redaktorów KZR, którzy przez niemal ćwierć wieku nadawali „Zeszytom” charakter i tworzyli tradycję wydawniczą. Niektórzy przybyli na uroczystości. Mowę okolicznościową wygłosiła Bożena Gajewska, prezes TPZK. Nie zabrakło podziękowań dla kutnowskich mecenasów kultury – Barbary i Włodzimierza Żaczków, właścicieli Drukarni „Intro-Druk” oraz Jana Najberga, prezesa Agencji Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ABN Sp. z o.o., których wsparcie finansowe niejednokrotnie ratowało budżet na działalność wydawniczą.

Prezentacji 25. tomu z pokazem multimedialnym dokonały Grażyna Baranowska i Aleksandra Szafrańska-Dolewska z zespołu redakcyjnego, zaś budowę i zasady korzystania z „Bibliografii Zawartości KZR…” przedstawiła jej twórczyni, Barbara Łuczak. Następnie komplety książek powędrowały w ręce gości, i tak rozpoczął się ich obieg czytelniczy.

Tegoroczny tom inauguruje część druga pracy naukowej poświęconej geologicznym dziejom ziemi kutnowskiej, obejmująca dwie epoki, które przyniosły największe zmiany na planecie – paleozoik (542 mln-252 mln lat temu)  oraz mezozoik (252 mln-66 mln lat temu). Drugi artykuł jest przeniesieniem w klimat lat międzywojennych, którego barwnym elementem byli polscy ułani. W połowie sierpnia 1934 roku, podczas letnich manewrów na linii Kutno – Koło −  Konin, zawitała na ziemię kutnowską 2 Dywizja Kawalerii pod dowództwem gen. bryg. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

Trzeci artykuł to historia majątku Kaszewy Kościelne. Mimo rozczłonkowania własności, sukcesywnych wyprzedaży dóbr oraz licznych zmian właścicieli, przetrwał dwie wojny i stalinizm. Ocalał  w szczątkowej formie, pozostając w rękach właścicieli. Ich potomkowie kontynuują  historię majątku, próbując zachować resztki rodowego siedliska.

Autorka czwartego opracowania eksploruje przeszłość swoich przodków. Ich protoplasta był rycerzem króla Władysława Jagiełły i walczył pod Grunwaldem. Rozległe koligacje łączyły antenatów autorki z właścicielami wielu okolicznych dóbr, zaś wspólni przodkowie  jej rodziny spokrewnieni byli z wielkimi postaciami z kart historii Polski.

Kolejny tekst powstał na podstawie wywiadu z twórczynią Teatru Bajki „Puszek”, który w 2020 roku obchodził 40-lecie istnienia. W historii „Puszka” odbijają się czasy PRL-u i stopniowe dochodzenie do formuły teatru, który stał się artystycznym domem dla dwóch pokoleń młodych aktorów z Kutna.

Na pytanie, czy istnieje skuteczny sposób na edukację regionalną społeczności lokalnej, odpowiada artykuł podsumowujący siedmioletnie doświadczenia  prezesa towarzystwa regionalnego działającego w Żychlinie. Z Żychlinem związany był bohater kolejnego artykułu − Ludwik Zalewski, honorowy obywatel tego miasta, zasłużony działacz społeczny, a także autor wspomnień, które ów artykuł dopełniają. Następny jest szkic biograficzny poświęcony Eugeniuszu Łempickiemu – właścicielowi majątku Głogowiec, działaczowi niepodległościowemu i społecznemu, a po nim dwa teksty pożegnalne dedykowane Grażynie Majewskiej, zmarłej w tym roku wybitnej kutnowskiej regionalistce, członkini TPZK, wieloletniej dyrektor Muzeum – Zamek w Oporowie.

Blok artykułów o charakterze przyczynkarskim rozpoczyna opis więzienia śledczego, które działało w Kutnie podczas okupacji niemieckiej. Artykuł powstał w oparciu o akta łódzkiego oddziału IPN, z których pochodzą m. in. relacje więźniów i fotografie wykonane przez Niemców. Zbiór pamiątek, jakie ocalały po mieszkańcach dworu Sójki, jest motywem przewodnim następnego artykułu, ale i pretekstem do odtworzenia ciekawych faktów z biografii ich właścicieli. Niezwykle cennym źródłem informacji okazał się pamiętnik Stefanii z Cieleckich Moszyńskiej. Kolejny szkic jest zapowiedzią cyklu poświęconego kutnowskim firmom rodzinnym. Jako pierwszy opisany został rzemieślniczy zakład malarski rodziny Tomaszewskich założony w 1918 roku i istniejący nieprzerwanie do roku 2020.

Następny tekst ma związek z PRL-owskim systemem gospodarki mieszkaniowej. Jego elementem były Przymusowe Zrzeszenia Prywatnych Właścicieli Nieruchomości − w Kutnie takie zrzeszenie istniało do początku lat 70. W kolejnym szkicu poruszone są kwestie urbanistyczno-architektoniczne dotyczące realizacji projektu domu kultury w Kutnie. Obiekt uznany został za jeden z nielicznych godnych uwagi przykładów polskiej architektury modernistycznej, zaś jego projekt otrzymał ważną nagrodę. Przyczynkiem do dziejów posługi prymasowskiej w Polsce jest szkic poświęcony Prymasom Polski − kard. Augustowi Hlondowi i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu oraz ich wizytom w Kutnie i na ziemi kutnowskiej. Dział kończy się cyfrową kopią aktu notarialnego z sierpnia 1841 roku, dotyczącego budowy szpitala w Kutnie. Oryginalny dokument znajduje się w zbiorach kutnowskiego oddziału  Archiwum Państwowego w Płocku. Tom zamykają dwa teksty poświęcone ważnym dla Kutna książkom oraz kronika działalności TPZK za rok 2020.

Uroczystość zakończyły rozmowy przy torcie okolicznościowym. Partnerem TPZK przy organizacji uroczystej promocji był tradycyjnie Kutnowski Dom Kultury. Kutnowskie Zeszyty Regionalne do nabycia w Dworku Modrzewiowym we wtorki i piątki w godz. 16 -18.

 

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

szkoda komentowaćszkoda komentować

2 2

Emeryckie smęcenie i rozpamiętywanie dawno przebrzmiałych czasów. Ogółem publikacja "naukowa" na poziomie biuletynów wieczorowego uniwersytetu marksizmu-leninizmu pomieszanego z uczelnią Tadeusza Rydzyka.

TPZK to już od dawna tylko takie kółko emerytów wspominających swoją młodość pod hasłem "kiedyś to było". 15:46, 02.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StefanStefan

1 0

*%#)!& , głupszy , szkoda komentować .Opublikuj coś od siebie. 20:42, 04.12.2021


reo

DO KOMENTARZA POWYŻEDO KOMENTARZA POWYŻE

2 0

Swoim komentarzem obrażasz Człowieku wartościowych ludzi , którzy przez 25 lat pisali artykuły do Kutnowskich Zeszytów Regionalnych oraz osoby dzięki, którym to wydawnictwo może być publikowane. Swój nick zatytułowałeś <szkoda komentować > mimo tego napisałeś to co napisałeś. Znając życie pewnie nigdy w ręku nie miałeś żadnego tomu KZR , bo gdyby tak było nie pisałbyś takich bredni. Kutnowski Zeszyty Regionalne nie są wydawnictwem stricte naukowym i nikt nikogo nie zmusza do ich czytania. Proponuje żebyś napisał coś ciekawego o naszym regionie i wniósł powiew młodości w to jak napisałeś emeryckie kółko. Pozdrawiam.
16:19, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DornDorn

1 1

No ale skostniałe to to towarzystwo już trochę jest i jego formuła jest raczej dla starszych nastolatków. Ogólnie jednak jest to jakąś wartością i trzeba docenić, że się komuś chce. A zeszyty są po prostu sztampowe, narracyjne , opowiadają jakieś tam historie ale bez głębszej refleksji historycznej. 19:10, 03.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FilemonFilemon

1 0

A proszę rozwinąć < bez głębszej refleksji historycznej > . Wydaje mnie się , że autorzy opisują jakieś ciekawe historie nie komentując ich .To chyba dobrze ? 20:02, 03.12.2021


BumerangBumerang

0 0

Każdemu wolno kochać
I wolno być kochanym
Każdemu wolno kochać
Do tego prawo mamy

Każdemu wolno pisać.......................................................
Każdemu wolno się bawić.........................................................

Wiele nie trzeba
Być może zaraz przytulę Cię znów
Kawałek nieba
Znajdę w dotyku Twoich ust
Tak się nie skończy
Chciałbym Ci dzisiaj wszystko dać
Co nas rozłączy
Gdy doczekamy dnia?...

No cóż ?... Żeby pisać i żeby się bawić to trzeba mieć na to pieniążki, prawda? Jak TPZK ma pieniążki to ich sprawa i ich *%#)!& na co je wydają. Życzę im niech się rozwijają pro bono. Ja niecierpliwie czekam na wydanie "zeszytów" obejmujących lata 45-56 ubiegłego wieku i skrupulatne przedstawienie kształtowania się komunizmu na Ziemi Kutnowskiej ze szczególnym uwzględnieniem milicji, aparatu bezpieczeństwa i tzw. Władzy Ludowej. Czy się doczekam ???... 22:43, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziadek JózekDziadek Józek

1 0

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium ( JP) . Gratuluję i życzę następnych 25 tomów. 09:25, 04.12.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

idiotaidiota

0 0

Czy Ty jesteś Piłsudskim ???... 11:56, 04.12.2021


Do idiotyDo idioty

1 0

Nie a dlaczego pytasz ? Czego nie rozumiesz w moim komentarzu ? 12:14, 04.12.2021


idiotaidiota

0 1

Dziadku Józku !... Wszystko rozumiem w Twoim komentarzu... Dlaczego pytam !... Nosisz imię Piłsudskiego i głosisz to co głosił Naczelnik Piłsudski. Tak sobie pomyślałem, że odrodził się stary Piłsudski lub urodził się nowy. Jeżeli byłbyś nowym Piłsudskim to bym się z tego bardzo cieszył bo taki człowiek jest Polsce i Polakom na cito potrzebny. Zrozumiałeś Dziadku Józku ?
I prośba: Jak jesteś Dziadkiem Józkiem to nie używaj pseudonimu "Do idioty" i skontaktuj się ze mną. Może zorganizujemy jakiś "Przewrót Majowy" ???... OK ? 15:03, 04.12.2021


Dziadek JózekDziadek Józek

1 0

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem swoim komentarzem. Myślę , że jakby Marszałek zobaczył w jakim stanie jest obecnie nasza Ojczyzna nie byłby zadowolony .Pozdrawiam 18:14, 04.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

emerytowana nauczyciemerytowana nauczyci

1 0

NARÓD, KTÓRY NIE ZNA SWOJEJ PRZESZŁOŚCI UMIERA I NIE BUDUJE SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI

Jaki pan, taki kram. Królowa może być tylko jedna. Chylę czoła przed kol. Bożeną Gajewską - Żelazną Damą TPZK. Cenię jej trud i zaangażowanie. Widać, że stara się jak morze. I wierzę, że pod jej przywództwem TPZK jeszcze wiele zrobi w dziele przedstawiania prawdy historycznej o Ziemi Kutnowskiej...
Ale, nie samą historią człowiek żyje. Trzeba żyć teraźniejszością i myśleć o przyszłości. Jak widać, słychać i czuć to teraźniejszość upada i się rozsypuje. Wszędzie pełno kłamstwa, córestva i złodziejstwa. Dlaczego ???... W związku z tym o przyszłości strach pomyśleć. A myśleć trzeba. Trzeba więcej myśleć i działać, a mniej czytać, pisać i gadać. Tak po japońsku. Dlatego też natychmiast przydałby się w Polsce nowy, lepszy Piłsudski. Nieznane są wyroki Niebios. Cuda się zdarzają. Może takim Piłsudskim zostanie Dziadek Józek ???... Oby... Samo się nic nie zrobi. Święci garnków nie lepią, ślepi w karty nie grają, a głusi solidarnego chóru nie potęgują. Dziadku Józku !... Do dzieła !... Szczęść Boże...... 22:02, 04.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%