Zamknij

Kutnowska strefa Różnorodność na Zamku Królewskim

14:21, 14.06.2021 KDK Aktualizacja: 18:41, 14.06.2021
Skomentuj

W dniach 10-13 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się niezwykła wystawa, która zachwyciła tysiące warszawiaków i gości. Po długim okresie lockdownu i restrykcji odwiedzający mogli doświadczyć siły roślin i piękna przyrody na Królewskiej Wystawie Kwiatów realizowanej pod hasłem Muzeum w zgodzie z naturą. Nie mogło tam zabraknąć królowej kwiatów – róży – która została wyeksponowana w strefie Róż-norodność dzięki współpracy Urzędu Miasta KutnoKutnowskiego Domu KulturyPolskiego Towarzystwa Różanego oraz mistrzyń florystyki Beaty Bychowskiej i Małgorzaty Szwagiel

Do jej wykonania użyto ponad 100 odmian róż ogrodowych, 500 szt. róż ciętych i setki innych roślin towarzyszących. Pokazaliśmy różę w wielu odsłonach, barwach, kolorach, a wyjątkowy zapach można było poczuć dzięki różom dostarczonym przez Parfum Flower Company. Koncepcja aranżacji strefy oparta była na kilku elementach, które stworzyły idealnie skomponowaną całość. Z zieleni i kwiatów powstał tajemniczy ogród gdzie praca ogrodnika połączyła się z wyobraźnią florysty. Dekoracyjne ławki, bramy i siedziska oplecione bujną zielenią i porośnięte kwiatami stworzyły magiczną przestrzeń, w której można było poczuć się jak w raju.

Bogactwo, odmienność oraz piękno samych kwiatów pokazano w ekspozycji Portret Róży autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej Walczak z KDK, będącej galerią, w której zapachowym odmianom róż ogrodowych zamkniętym w ramach – pudełkach, towarzyszyły cytaty o róży i historyczne ilustracje botaniczne. Całość skoordynowała i opracowała koncepcyjnie Weronika Lenarczyk – zastępca dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego, która ściśle współpracowała przez ostatnie miesiące z kuratorem wystawy Moniką Drąg z Zamku Królewskiego w Warszawie. Przy tej okazji nawiązała wiele relacji z partnerami i artystami, które z pewnością zaowocują w tworzeniu kolejnych wydarzeń różanych w Kutnie i na terenie całej Polski.

Wystawę otworzył wyjątkowy wernisaż, którego punktem kulminacyjnym był pokaz kreacji floralnych autorstwa Małgorzaty Szwagiel, mistrzyni florystyki zaprzyjaźnionej z Kutnem. W pokazie wzięły udział kutnowskie Królowe Róż, które wyglądały zachwycająco w ogrodach zamkowych.

W sobotę i niedzielę odbył się Kiermasz Różany, na którym w ogrodach królewskich zaprzyjaźnieni z Kutnem producenci róż sprzedawali swoje sadzonki. Miasto Róż promowali przedstawiciele Urzędu Miasta na czele z zastępcą prezydenta Zbigniewem Wdowiakiem i Radosławem Rojewskim – dyrektorem KDK.

Po raz kolejny dumnie zaprezentowała się na Zamku Królewskim w Warszawie również Kutnowska Grupa Tańca Dawnego "La Danse".

Kutno zostało docenione przez zwiedzających i organizatorów za profesjonalizm w działaniu, kreatywność i umiejętność pracy w grupie. Bez wątpienia można uznać to za sukces Urzędu Miasta Kutna, Kutnowskiego Domu Kultury oraz Polskiego Towarzystwa Różanego.
(KDK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

DornDorn

2 0

ale lansik......, więcej tych ważnych Panów, co są równie piękni jak rzeczone róże, niż róż 17:12, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Mieszkaniec Mieszkaniec

2 0

Wszystko pięknie, tylko ile to kosztowało budżet miasta i jakie korzyści z tego płyną? 17:57, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tAKtAK

0 0

Jakie korzyści? Zależy dla kogo. Dla Miasta duże - wizerunkowe i rozrywkowe . Dla Agnieszki Dąbrowskiej-Walczak, której ciężkiej pracy i wyobraźni Kutno od 30 lat zawdzięcza między innymi całą tę magię florystyczną, żadna to korzyść. Nagrodę Prezydenta, o którą dla Agnieszki zabiega od wielu lat środowisko kultury znowu dostał ktoś inny. Żenada. 20:50, 18.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%