Zamknij
REKLAMA

Dobry jazz pod gołym niebem

15:42, 08.06.2021 | Kultura
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj z zachowaniem obostrzeń sanitarnych, przed budynkiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie, odbył się wspaniały jazzowy koncert w wykonaniu Krzemiński Quartet.

W skład zespołu wchodzą:

PIOTR KRZEMIŃSKI - trąbka. Trębacz jazzowy i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestnik i laureat wielu znanych polskich festiwali jazzowych, w tym Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Jamboree 2018, Złota Tarka 2019. Opiekun artystyczny cyklu koncertów "ArtKombinat Jazz o'Clock" w Łodzi. Trębacz i solista Big Bandu "Fabryka Wełny", z którym zdobył I-szą nagrodę "Grand Prix" na XXIII Big Band Festiwal, Nowy Tomyśl 2018. Za swoją twórczość i działalność nagrodzony tzw. "Oskarem Jazzowym" - Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2018. W latach 2006 - 2015 muzyczne i sceniczne doświadczenie zdobywał grając poza granicami Polski, najpierw podczas kilkukrotnych turnee musicalowych po Europie, później biorąc udział w różnorodnych projektach muzycznych na całym świecie i koncertując na wielu scenach dla międzynarodowej publiczności. Po powrocie do kraju, swoje pasje i idee muzyczne i kompozytorskie realizuje w założonych przez siebie zespołach jazzowych: Krzemiński/Serafiński/Skolik TRIO, Krzemiński Reunion Project, Krzemiński International Quartet oraz w innych projektach do których jest zapraszany do współpracy zarówno koncertowej jak i studyjnej. Znany z wirtuozerii, muzykalności, energetycznych i pełnych emocji improwizacji a także świetnej atmosfery na koncertach. Możliwość słuchania i poznawania zarówno jazzu jak i innych gatunków muzycznych z całego świata, wieloletnie doświadczenie gry za granicą i pracy z wieloma muzykami z różnych krajów i kontynentów, miało decydujący wpływ na jego karierę, warsztat oraz postrzeganie muzyki. Podróże po całym świecie zaowocowały bogactwem inspiracji oraz szerokimi horyzontami w podejściu zarówno do aranżacji standardów jazzowych, współczesnego jazzu jak i kompozycji. Współpracuje lub współpracował z takimi wykonawcami jak m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Urbaniak, Bogusław Mec, Krystyna Prońko, Urszula Dudziak, Michel Legrand (Francja), Bill Prince (USA), Paul Baker (Anglia), Jack Jones (USA), Danny Couch (USA), Greg Bonham (USA), Ray Michaels (USA), Dave Latchaw (USA) oraz z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem rozrywki w Chorzowie.

PRZEMEK KUCZYŃSKI - perkusja. Muzyk sesyjny, kompozytor i realizator nagrań. Perkusista uniwersalny – pomimo zacięcia jazzowego z powodzeniem realizuje projekty z muzykami sceny popowej, bluesowej, rockowej i trash-metalowej, zarówno na koncertach, jak i studyjnie (jako sideman pojawił się do tej pory na kilkudziesięciu płytach). Na co dzień gra z największymi nazwiskami w naszym kraju, ma również na swym koncie współpracę z kilkoma gwiazdami światowego formatu takimi jak: Craig David, In-Grid, Sophie Ellis Baxtor, September, Velvet, a także jazzowi Lars Danielsson i Mike Stern. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Łodzi dla „Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2011 roku”. Wcześniej nominowany także do Oskara Jazzowego w kategorii „Łódzki Muzyk Jazzowy 2006”, a w 2014r. do Nagrody Eugeniusza w I edycji Polskich Nagród Perkusyjnych portalu „Beat It” & magazynu „Perkusista” w kategorii Perkusista Jazz/Fusion. W 2017r. zaliczony do prestiżowego grona 101 Polskich Perkusistów Wszech Czasów magazynu „Perkusista”.

MARTA SOBCZAK - fortepian Ukończyła studia pianistyczne w łódzkiej Akademii Muzycznej. Koncertowała z zespołami Salsa Tropical Josego Torresa, Salsa Central, a także współtworzyła formację Marta Sobczak Czwórbęd. Występowała m.in. na deskach Teatru Wielkiego, Teatru Powszechnego oraz Teatru Nowego w Łodzi. Z Palazzo Variété występowała w wielu miastach Europy oraz w Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje m.in. z Michał Kobojek Quartet, Kari Sal, Brianen Fentressem, Big Bandem Fabryka Wełny. W ramach współpracy z Wydziałami Sztuk Scenicznych, Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Sekcją Jazzu ZSM w Łódzi zajmuje się również działalnością pedagogiczną.

BARTOSZ STĘPIEŃ - kontrabas Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Brał udział w warsztatach jazzowych prowadzonych przez takich basistów jak Zbigniew Wegehaupt, Andrzej Cudzich, Marcin Pospieszalski oraz wykładowcy z Berkley College of Music. Z kwartetem jazzowym Basscount zajął pierwsze miejsce w łódzkich zmaganiach jazzowych. Współtwórca zespołu Fuzja czerpiącego swe źródła w muzyce jazzowej i klasycznej. Brał udział w nagraniach płyt jazzowych m.in Macieja Tubisa, Michała Kobojka, Janusza Leśniewskiego. Współpracuje z takimi muzykami jak Janusz Skowron, Maciej Strzelczyk, Maciej Tubis, Włodzimierz Pawlik, Włodzimierz Kiniorski, Michał Kobojek. Obecnie wiele swojego czasu poświecą pracy dydaktycznej, zarówno w szkole muzycznej jak i w prowadzonym przez siebie studium muzyki jazzowej „GRAMOFFON”. Jest również kompozytorem i aranżerem własnej muzyki na przeróżne składy od kwartetu smyczkowego po combo jazzowe. Z zespołem Free Dimensions Trio pracuje nad płytą, która ma ukazać się z początkiem przyszłego roku.

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

lidkalidka

2 0

BIBLIOTEKA MIEJSKA w Kutnie niczym PENDOLINO - jak nabierze rozpędu to trudno zmienić peron 15:04, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%