Zamknij

W Kutnie dzieje się ECOlogicznie

13:01, 14.03.2019 ECO Kutno Aktualizacja: 13:31, 14.03.2019
Skomentuj

W Kutnie rozpoczął się innowacyjny projekt edukacyjny zainicjowany przez lokalnego dostawcę ciepła systemowego – ECO Kutno Sp. z o.o. Spółka, odpowiadając na istotne ogólnopolskie problemy związane z jakością powietrza, dotyczące również naszego miasta i regionu, uczestnicząc jednocześnie w Programie Promocji Ciepła Systemowego, przez 10 lat swojej działalności podejmuje rozmaite inicjatywy na rzecz dbałości o środowisko, do których zaliczyć można nie tylko działania o charakterze społecznym, ale także m.in. wielomilionowe inwestycje finansowe w remonty i modernizacje elementów odpowiadających za dostawę energii cieplnej do Kutnian.

W bieżącym roku Spółka zdecydowała się jednocześnie zintensyfikować podejmowane w ubiegłych latach działania edukacyjne, skupiając się na najmłodszych mieszkańcach naszego miasta. W związku z powyższym, ECO Kutno zdecydowało się „mówić” młodym ludziom o niezmiernie ważnych dla środowiska tematach, jakimi są zanieczyszczenia powietrza, smog, a także sposobach walki z nimi… głosem młodzieży. W jaki sposób? Doceniając, iż najbardziej celnie do ucha młodego człowieka trafia opinia jego rówieśników, wykorzystując tym samym niepodważalne zalety edukacji rówieśniczej, ECO Kutno Sp. z o.o. zaprosiło do współpracy I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, z którym wspólnie podjęło się edukacji na rzecz czystego powietrza w naszym mieście.

Inicjatywa została skierowana do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum ze wszystkich szkół Miasta i Gminy Kutno. Zaproponowane działania spotkały się z pozytywnym przyjęciem przez lokalne władze, o czym świadczy objęcie projektu Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kutno Pana Zbigniewa Burzyńskiego. 7 marca projekt rozpoczęło nietuzinkowe wydarzenie. Mowa tutaj o interesującej internetowej lekcji wprowadzającej do zagadnień smogu, niskiej emisji, etc. którą za pośrednictwem internetu i platformy YouTube poprowadził na żywo dla wszystkich szkół (i nie tylko) naszego regionu specjalny gość, ekspert w niniejszej dziedzinie, dr inż. Adolf Mirowski – Prezes Zarządu Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków.

Interesujący wykład połączony z praktycznymi przykładami i wykonywanymi doświadczeniami przybliżył słuchaczom, jak istotnym i wymagającym uwagi jest aspekt zanieczyszczeń powietrza oraz pobudził ciekawość, co do czekających na młodych ludzi wyzwań. Wybrana forma inauguracji projektu umożliwiła nieograniczoną liczbę odbiorców poprzez jednoczesne uczestnictwo nie tylko około tysięcznej grupy młodzieży wszystkich szkół, do której skierowane jest przedsięwzięcie, ale także wszystkich osób zainteresowanych kwestią zanieczyszczenia atmosfery. Internetowa forma realizacji umożliwia także skorzystanie z lekcji w dowolnym momencie przez dowolną placówkę edukacyjną, co nadaje inicjatywie ponadlokalny wymiar.

Począwszy od następnego dnia, przez kolejne tygodnie, około 1000 uczniów kutnowskich szkół poszerzy posiadaną wiedzę. Zajęcia warsztatowe odbywają w oparciu o opracowane przez ECO Kutno konspekt i materiały, natomiast prowadzone są przez młodzieżowe zespoły trenerskie wyłonione spośród uczniów Dąbrowszczaka, uprzednio przeszkolone przez Zarząd i przedstawicieli ECO Kutno. Nieodzownym elementem stanowiącym uzupełnienie dla pozyskanej wiedzy jest druga część spotkań, czyli zwiedzanie obiektu Ciepłowni Miejskiej Nr 1 w Kutnie, gdzie w praktyce i „od kulis” młodzież ma możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania dostawy ciepła systemowego dla mieszkańców Kutna.

(ECO Kutno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%