Michał Olesiński uczeń klasy I II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim".
W finale konkursu drużynowo szkołę reprezentowali: Klaudia Kostecka, Aleksandra Lewandowska, Katarzyna Poznańska i Bartłomiej Zimny z klasy II. Uczniowie Kasprowicza wywalczyli V miejsce.
To była już V edycja konkursu organizowana przez Fundację Underground z Krakowa dla wybitnie uzdolnionej humanistycznie i w zakresie nauk społecznych młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Hasłem tegorocznej edycji były słowa zaczerpnięte z utworu Jacka Kaczmarskiego „I ja się jakoś niepodległy czuję". Eliminacje odbywały się w dwóch kategoriach: indywidualnie i drużynowo. Zadaniem w kategorii indywidualnej było napisanie opowiadania na temat historii odzyskania przez Polskę niepodległości z uwypukleniem w tym procesie roli rzeczywistego lub fikcyjnego bohatera lokalnego. Praca ta miała mieć cechy pozwalające na wykorzystanie jej jako kanwy scenariusza filmowego. W finałach konkursu należało dodatkowo obronić swoją koncepcję przed komisją, posługując się przygotowaną prezentacją multimedialną. Michał Olesiński przygotował pracę na temat kutnowskiego bohatera 1918 roku - Wojciecha Rychtelskiego.
W kategorii drużynowej prezentowały się czteroosobowe ekipy. Konkurs przeprowadzony został w formie edukacyjnych gier. Tematem były utwory Jacka Kaczmarskiego nawiązujące do wolności, zniewolenia i niepodległości. Trzeba było wykazać się nie tylko znajomością samych utworów, ale także wiedzą historyczną, polonistyczną i wiadomościami z dziedziny sztuki. A gier było sporo: Morderczy Quiz, Art.-Calambours, Czarne historie, 100 pytań do Jacka Kaczmarskiego, Jaka to historia... itp.
Nad przygotowaniem młodzieży do konkursu czuwała Dorota Kępińska – nauczyciel w II Liceum. Konkurs odbył się pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila" w Krakowie, Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Podczas pobytu w Krakowie uczniowie zobaczyli wystawę tegorocznych szopek krakowskich, wpisanych od listopada br. na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO i pospacerowali udekorowanym świątecznie Starym Miastem.
2 0
Gratulacje!
3 0
Mam przyjemność znać osobiście tegoż osobnika.????Gratki Michał
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz