Zamknij

Hula Kultura. OJ Kutnowskie Spotkania Teatralne

18:47, 05.10.2018 kultura Aktualizacja: 19:37, 10.10.2018
Skomentuj

Pierwsze "OJ” Kutnowskie Spotkania Teatralne rozpoczynają się 11 października niezwykłym monodramem Danuta W.  W aktorskiej akcji zobaczymy Krystynę Jandę – legendę polskiego teatru. Ten spektakl zapewne zapadnie na długo w pamięci widzów jako połączenie aktorskiego kunsztu i historii Danuty Wałęsy, która tym razem, zamiast w cieniu męża, stoi na środku sceny – teatralnej, politycznej, historycznej i życiowej. Bilety wciąż dostępne w cenie 100 zł. 

12 października o godz. 18.00 Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Premiera przedstawienia Teatru „CZEMU NIE?” SUTW KUTNO wg sztuki Ivo Bresana odbyła się w maju ubiegłego roku.  Bilety na pozostałe wydarzenia spotkań teatralnych po 5 zł. 

13 października, godz. 18.00 zapraszamy na Pana Tadeusza'18 spektakl muzyczny studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

14 października o godz. 18.00 CORPODANCE TEATR TAŃCA TEST W WARSZAWIE - premiera odbyła się w marcu tego roku. 

15 października, o godz. 18.00 TRZY SIOSTRY (ALE NIE TE CZECHOWA, TYLKO CZAROWNICE Z MAKBETA) STUDIO TEATRALNE ,,OJ”,

16 października, godz. 18.00 DOM BERNARDY ALBY - SPEKTAKL DYPLOMOWY WYDZIAŁU AKTORSKIEGO SZKOŁY AKTORSKIEJ HALINY I JANA MACHULSKICH W WARSZAWIE

17 października, godz. 18.00 / CTMiT NASZ MĄŻ NIE ŻYJE GRUPA TEATRALNA „OD JUTRA”

18 października, godz. 18.00 / CTMiT CHMURNY TRYPTYK Z TRUPEM W TLE GRUPA TEATRALNA ,,OD JUTRA’’

Pan Tadeusz '18

O tym się Mickiewiczowi nie śniło, kiedy chciał, żeby Jego „Pan Tadeusz” pod strzechy zbłądził. Nie mógł przewidzieć, że będą go czytać studenci z ekranów smartfonów, a potem wyśpiewywać z taką naturalnością i swobodą, jak największe hity muzyki swoich czasów – tej bardziej i mniej popularnej, operowej, jazzowej i każdej innej. I to ona stanie się dla nich kluczem do zrozumienia poematu.

Świat muzyki jest pojemny i sprawiedliwy. Nie ma w nim gatunków lepszych i gorszych. Opera i reggae nie leżą na przeciwległych biegunach, podobnie jak klasyczny utwór na chór mieszany i rap. W spektaklu „Pan Tadeusz’18” różne gatunki muzyczne łączą się ze sobą, jak w najlepszym przepisie na …bigos. Ta potrawa zresztą, a ściślej jej opis w poemacie Mickiewicza, stała się pretekstem dla jednej ze scen spektaklu. Okazuje się, że bigos może być po białorusku, niemiecku, ukraińsku, a nawet…po francusku.

– Przedstawienie powstało z pasji do muzyki i teatru, z mojego zauroczenia genialnymi fragmentami wyjątkowo muzycznego „Pana Tadeusza” – mówi Witold Szulc, reżyser i autor scenariusza, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. I dodaje: „Chciałem porwać studentów z pozornie odległych światów opery i jazzu, w nieznaną, ryzykowną, szaloną i trudną podróż. Wspierali mnie w tym doskonale kompozytorzy – Paweł Grajnert i Tomasz Świerk”.

Przedstawienie „Pan Tadeusz’18” znalazło się w programie tegorocznego Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Zostało też zakwalifikowane do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (2018/2019). Po raz pierwszy w dziejach konkursu uwzględniono spektakl, który powstał w Akademii Muzycznej! I w dodatku jest to jedyna w konkursie realizacja studencka, pozostałe spektakle powstały w profesjonalnych teatrach m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie czy Teatrze Ateneum w Warszawie.

Przedstawienie otrzymało wyróżnienie podczas Festiwalu FAMA w Świnoujściu. “Pan Tadeusz’18” został zaprezentowany również podczas „Przygrywki” Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych. Student, Mateusz Wiśniewski, otrzymał nagrodę za kreację aktorską, a Paweł Grajnert za skomponowanie i nagranie klasycznej części muzyki do spektaklu.

„Pan Tadeusz’18” to kolejna realizacja Witolda Szulca ze studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej (po „Chopin. Niebezpieczne związki”), którego motywem przewodnim jest szukanie wspólnych elementów różnorodnych stylistyk muzycznych, bazujących na jednolitym materiale literackim. Tym razem mickiewiczowski „Pan Tadeusz” pokrzepi serca miłośników klasycznej pieśni, jazzowych ballad, a nawet fanów zespołu Queen.

Obsada: Kacper Andrzejewski, Krzysztof Bobel, Emilia Hamerlik, Klaudia Kordubska, Rafał Kuźma, Dorota Nowak, Paulina Nowak, Milena Piotrowska, Wiktoria Wizner, Antoni Zamudio-Zeidler

Scenariusz na podstawie “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz reżyseria: Witold Szulc

Muzyka: Paweł Tomasz Grajnert i Tomasz Świerk

Układ poloneza: Anna Smęda

Realizacja dźwięku: Tomasz Terpiński

Światło: Paweł Tomasz Grajnert

(kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

a w życiua w życiu

1 0

100zł ,żeby zobaczyć trzęsącą się głowę? 18:43, 27.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mamobamamoba

0 0

Wiesz chyba dlaczego trzęsie głową.Pewnie przed występem ją umyje. 20:01, 05.10.2018


reo
0%