Zamknij
REKLAMA

Symultana szachowa podczas 44. Święta Róży

17:10, 13.09.2018 | Wiesław Zwarycz
REKLAMA
Skomentuj

W sobotnie południe, 8 września przed Biblioteką Publiczną Miejską i Powiatową im. S. Żeromskiego rozpoczęła się rewanżowa symultana szachowa z arcymistrzem Marcinem Tazbirem - wielokrotnym Mistrzem Polski juniorów i zdobywcą licznych medali Mistrzostw Europy i Świata, posiadającym tytuł Arcymistrza Międzynarodowego od 2013 roku. Poprzednie rozgrywki miały miejsce 13 czerwca na stadionie miejskim podczas X Kutnowskiego Pikniku Organizacji Pozarządowych i zakończyły się wynikiem 19,5 : 0,5.

Do walki z symultanistą stanęło 20 szachistów z Kutna i Łodzi. Wyjątkowość tej imprezy polegała na tym, że arcymistrz zgodził się zagrać na wszystkich szachownicach czarnymi bierkami. Emocjonujące potyczki trwały ponad dwie godziny. W pewnym momencie niespodziewanie zaczął padać rzęsisty deszcz i konieczne było skorzystanie z gościnności Biblioteki. Podczas przenoszenia szachownic kilka bierek uległo przesunięciu, ale okazało się, że pan Marcin Tazbir pamięta wszystkie pozycje i jest w stanie odtworzyć przebieg każdej z 20 partii(!). Arcymistrz nie stosował żadnej taryfy ulgowej i nikt nie zdołał odebrać mu punktów.

Najdłuższy opór stawiał Michał Kowalczyk, ale ostatecznie w grze 1 na 1 również musiał uznać wyższość faworyta. Nagrody specjalne z rąk Kierownika Biura Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kutno Pawła Szczepanika dla najlepszych zawodników otrzymali ponadto Jerzy Łaszewski, Piotr Łaszewski, Krzysztof Panecki i Aleksandra Jędrzejewska.

Symultana odbyła się w miłej atmosferze. Każdy uczestnik miał zapewniony pamiątkowy zestaw promocyjno-reklamowy. Przechodzący szachiści i obserwatorzy mogli też zagrać partyjkę szachów błyskawicznych, lub skorzystać z szachów terenowych XL. Symultanę zorganizował i prowadził Wiesław Zwarycz z Koła Szachowego „Królewska Pasja” przy Szkole Podstawowej Nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie w Kutnie we współpracy z Biurem Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kutno. Organizatorzy dziękują pani Magdalenie Konczarek, Dyrektorowi Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej za sympatyczną, owocną współpracę.

(Wiesław Zwarycz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

NauczycielkaNauczycielka

0 0

Brawo Wiesiu! 14:54, 15.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone