Zamknij

Noc Muzeów w Krośniewicach za nami

23:11, 29.05.2018 Kultura Aktualizacja: 23:22, 29.05.2018
Skomentuj
reo

Tegoroczna Noc Muzeów w Krośniewicach nawiązywała do kilku wydarzeń rocznicowych jak 40-lecie muzeum, 100.rocznica Odzyskania Niepodległości, 200. rocznica śmierci Marcello Bacciarellego oraz Dzień Matki. Jednak w szczególny sposób zwrócono uwagę na postać nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego, z którym patron muzeum, Jerzy Dunin-Borkowski był spokrewniony. Dlatego na ten jeden wieczór 26 maja Muzeum przeniosło się do epoki stanisławowskiej.

W pomieszczeniach muzeum można było natknąć się na dworzan z okresu XVIII wieku, zobaczyć pokazy tańców barokowych oraz zrobić sobie selfie z jedną z pięknych dwórek. Można było także popróbować trudnej sztuki pisania listów gęsim piórem czy zamienić się w ucznia mistrza Bacciarellego i stanąć przy sztaludze malarskiej.

Z okazji Dnia Matki najmłodsi mieli okazję namalować portret mamy lub piękne kwiaty przy pomocy sznurka i farby oraz wręczyć wspaniałe serduszka z papierowej wikliny wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach.

Oprócz tego na wszystkich odwiedzających czekały także konkursy sprawnościowe m.in.: biegi w workach, rzuty do puszek. Wszystkie atrakcje nagradzane były słodyczami.

Odwiedzający tej nocy muzeum mogli obejrzeć dwa seanse filmowe: jeden „Muzeum Utracone” przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a opowiadający o losach kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego, drugi poświęcony patronowi muzeum – Jerzemu Dunin-Borkowskiemu.

Głównym punktem programu był pokaz tańców z XVIII wieku w wykonaniu Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego La Danse działającej przy Muzeum Regionalnym w Kutnie. Goście, którzy odwiedzili muzeum, zapoznali się z bardzo popularnymi w czasach nowożytnych kontredansami. Co bardziej odważni, mogli popróbować swoich sił wraz z tancerzami.

Pomocy przy organizacji Nocy Muzeów udzielili uczniowie szkoły Podstawowej Nr 1 w Krośniewicach i Zespołu Szkół nr 1w Krośniewicach pod opieką nauczycieli Julity Szczepankiewicz i Katarzyny Miziołek, za którą bardzo dziękujemy.

Muzeum składa serdeczne podziekowania za pomoc finansową i rzeczową wszystkim sponsorom wydarzenia, którymi byli: Polfarmex S.A. Kutno, Rol-Głaz w Głaznowie, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa Przyszłość w Krośniewicach, Bank Spółdzielczy w Krośniewicach, NZOZ Elmed w Krośniewicach oraz Piekarnia Krośniewice Jeziorscy Sp.J.

Muzeum w Krośniewicach

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%