Zamknij
REKLAMA

UKS Dziewiątka na Mistrzostwach Polski w Wielobojach

07:25, 20.06.2022 | UKS Dziewiątka
Skomentuj UKS Dziewiątka
REKLAMA

Pracowicie spędzili długi weekend trzej zawodnicy ( juniorzy; Kornel Grzelak, Michał Michalak i młodzik Hubert Kowalski) Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dziewiątka”, którzy wraz ze swoim trenerem Jackiem Kudła przez dwa dni, na lekkoatletycznym stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uczestniczyli w PZLA Mistrzostwach Polski w Wielobojach U 20, U 23, S 2022.

Pod tą tajemniczą nazwa imprezy kryją się tegoroczne, wielobojowe mistrzostwa kraju w kategorii juniora, młodzieżowca i seniora, które zostały zorganizowane pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W tych dwudniowych zawodach, w dziesięcioboju wystąpili dwaj kutnowscy lekkoatleci - Kornel Grzelak i Michał Michalak. Równolegle pierwszego dnia zostały rozegrane wielobojowe kwalifikacje do mistrzostw Polski U 16 ( młodzików), w których w pięcioboju wystartował Hubert Kowalski.

- Najważniejsza impreza sezonu dla Michała i Kornela, którzy mają udowodnić, że są w szerokiej czołówce wieloboistów w kraju w swojej kategorii wiekowej. Natomiast Hubert musi uzyskać wynik, który pozwoli mu w spokoju przygotowywać się do wielobojowych mistrzostw kraju, które w połowie września odbędą się w Krakowie - powiedział trener kutnowskich zawodników Jacek Kudła.

Dwudniowe zmagania dziesięcioboistów rozpoczęły się biegiem na 100m, w którym nasi juniorzy ustanowili rekordy życiowe; Kornel z czasem 12,05 s i Michał 12,50 s, co po przeliczeniu na punkty dało im odpowiednio 11 i 12 miejsce. Bezpośrednio po występie swoich starszych kolegów, biegiem na 110 m ppł. start w pięcioboju zainaugurował kutnowski młodzik Hubert Kowalski, który finiszował na drugim miejscu w czasie ( 15,94 s) nowego rekordu życiowego. I tak do końca pierwszego dnia zawodów występy dziesięcioboistów przeplatały się ze startami młodszych kolegów w pięcioboju. Aby ukazać ogrom tej imprezy należy dodać, że na tym samym stadionie w tym samym czasie o mistrzowskie laury rywalizowały także panie.

Drugą konkurencją dziesięcioboju i pięcioboju był skok w dal, w którym nasi zawodnicy uzyskali; Kornel Grzelak 6,00 m, Michał Michalak 5,41 m (rekord życiowy na stadionie). Podczas gdy juniorzy odpoczywali przed następna konkurencją Hubert Kowalski wystąpił w skoku w dal do pięcioboju. Spisał się tutaj znakomicie i wynikiem 5,93 m ustanowił rekord życiowy uzyskany na stadionie.

Trzecia konkurencja obydwu wielobojów to pchniecie kulą; juniorzy 6 kg, młodzicy 5 kg. Rozpoczęli swój konkurs juniorzy, posyłając kulę na odległość; Michał 10,96 m (rekord życiowy), Kornel 10,06 m. W konkursie młodzików Hubert uzyskał wynik 8,34 m.

Po trzech konkurencjach nasi zawodnicy zajmowali; Kornel 11 miejsce, Michał 12. Startujący w kategorii młodzika Hubert plasował się na 2 pozycji.

Czwartą konkurencja obydwu wielobojów był skok wzwyż.

Kutnowscy juniorzy skoczyli na wysokość; Michał 178 cm (najlepszy wynik w sezonie) , Kornel 160 cm. Występujący w konkursie młodzików Hubert Kowalski ustanowił rekord życiowy, pokonując poprzeczkę zawieszona na wysokości 163 cm.

Pierwszy dzień dziesięcioboju kończy bieg na 400 m, podczas którego zawodnicy „Dziewiątki” ustanowili dwa bardzo dobre rekordy życiowe;

Kornel w czasie 54,18 s, Michał z czasem 58,63 s. Po pierwszym dniu dziesięcioboju tak jak po pierwszej konkurencji; Kornel Grzelak zajmował 11 pozycję, a Michał Michalak był tuż za nim na 12 miejscu.

Natomiast wśród młodzików ostatnią konkurencją pięcioboju był bieg na 1000 m. Bardzo ciężki dystans na koniec wielobojowej rywalizacji nie przeraził Huberta Kowalskiego, który finiszując na drugim miejscu, czasem 2;56,13 min;s, ustanowił doskonały rekord życiowy.

Hubert ukończył rywalizację w pięcioboju na drugim miejscu, uzyskując 2888 punktów, tracąc do zwycięzcy tylko 48 pkt.

- Bardzo dobry występ Huberta Kowalskiego, który wystartował pewnie w pięciu konkurencjach, a uzyskany wynik plasuje go obecnie na trzeciej pozycji wśród najlepszych wieloboistów w kraju w kategorii młodzika. Natomiast pierwszy dzień startów naszych dziesięcioboistów wygląda bardzo obiecująco i obfituje w dużą ilość rekordów życiowych - podsumował pierwszy dzień startów swoich podopiecznych trener Jacek Kudła.

Po krótkiej regeneracji sił i noclegu w pobliskim pensjonacie, nasi wieloboiści od wczesnych godzin rannych przystąpili do drugiego dnia dziesięcioboju.

Na pierwszy ogień bieg na 110 m ppł., w którym Michał uzyskał 16,80 s a Kornel 17,44 s. Siódmą konkurencją był rzut dyskiem (2 kg). Tutaj odwrotnie; Kornel 29,23 m, a Michał 23,81 m. Kolejność łączna po siedmiu konkurencjach taka jak na początku; Kornel 11, Michał 12.

Ósma konkurencja dziesięcioboju jest największym utrapieniem kutnowskich zawodników, gdyż w Kutnie z powodu braku osprzętu nie mogą jej trenować. Z tej trudnej sytuacji bardziej obronną ręką wyszedł Kornel Grzelak, który pierwszy raz „złamał” barierę trzech metrów i ustanawiając rekord życiowy pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3,05 m. Gorzej powiodło się Michałowi Michalakowi, który uzyskał 2,55 m (rekord życiowy).

Przedostatnia konkurencja wieloboju to rzut oszczepem (800 g). Tutaj nasi zawodnicy zgodnie rzucają; Kornel - 29, 76 m, Michał 29,40 m.

I wielki finał dwudniowych zmagań wielobojowych - bieg na 1500 m. Kapitalny bieg Kornela, wspaniały czas 4;52,26 min;s, trochę gorszy Michała - 5;42,43 min;s. Podsumowując debiut naszych zawodników ( do tej pory startowali tylko w siedmioboju na hali) w całym dziesięcioboju; Kornel Grzelak zajmuje 11 miejsce z bardzo dobrym wynikiem 5111 pkt., jego kolega Michał Michalak plasuje się na 13 miejscu z wynikiem 4506 punktów.

- Bardzo udany debiut naszych wieloboistów w tak doborowej stawce krajowych dziesięcioboistów i naszego młodego pięcioboisty. Pragnę im gorąco pogratulować. Szczególne podziękowania dla rodziców zawodników, którzy ich wspierają w trudnym treningu i dla trenera Roberta Kubiaka z zaprzyjaźnionego klubu z Łęczycy, który konsultuje treningi naszych tyczkarzy - podsumował dwudniowe zmagania lekkoatletów trener UKS Jacek Kudła.

(UKS Dziewiątka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%