Zamknij

I Memoriał gen. Mieczysława Rysia-Trojanowskiego

06:27, 08.11.2021 TPZK Aktualizacja: 08:48, 08.11.2021
Skomentuj TPZK TPZK

W sobotę, 6 listopada Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej we współpracy z Burmistrzem Krośniewic, Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach i kutnowskim oddziałem Ligi Obrony Kraju zorganizowało I Memoriał gen. Mieczysława Rysia-Trojanowskiego. Przybrał on formę turnieju strzeleckiego. Zawody odbyły się w krośniewickiej hali sportowej.

Pomysłodawczynią i organizatorem wydarzenia była Julita Szczepankiewicz członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.  W organizacji imprezy pomogła Jadwiga Woźniak członkini TPZK, także zamieszkała w Krośniewicach. Wśród zaproszonych gości był Grzegorz Bandachowicz mąż pani Ewy spokrewnionej z rodziną gen. Rysia-Trojanowskiego. Ze względu na obowiązki, nie mogła być obecna na turnieju.

Zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież do lat 18 i dorośli. W rywalizacji wzięło udział 31 uczestników. Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem imprezy czuwał sędzią zawodów Janusz Kaczmarek – prezes zarządu powiatowego Ligii Obrony Kraju. Celem zawodów była m.in. popularyzacja wiedzy o gen. M. Rysiu-Trojanowskim, krzewienie i upowszechnianie strzelectwa sportowego oraz integracja lokalnej społeczności z terenu gminy Krośniewice. Zawodnicy strzelali z karabinków pneumatycznych z naciągiem bocznym. O zajętym miejscu decydowała ilość zdobytych punktów w poszczególnych konkurencjach. Nagrody zwycięzcom wręczali Katarzyna Erdman Burmistrz Krośniewic, Janusz Kaczmarek – prezes zarządu powiatowego Ligi Obrony Kraju, Małgorzata Przygodzka dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Elżbieta Smolczewska współfundatorka nagród dla uczestników oraz Miłosz Gawrysiak kierownik hali sportowej.

Wyniki prezentują się następująco:

I kategoria - młodzież do lat 18

I miejsce Igor Bojanowski 63 pkt.

II miejsce Brajan Szyszka 50 pkt.

III miejsce Jakub Zagajewski 46 pkt.

 

II kategoria - dorośli

I miejsce Magdalena Kikosicka 54 pkt.

II miejsce Julita Szczepankiewicz 49 pkt.

III miejsce Miłosz Gawrysiak 44 pkt.

Zwycięzcy otrzymali okazałe puchary, akcesoria komputerowe i audio: słuchawki bluetooth, słuchawki sportowe, pendrive'y, głośniki bluetooth, upominki od Urzędu Miejskiego, publikacje TPZK - Kutnowskie Zeszyty Regionalne i pamiątkowe dyplomy. Przyznano również dwie nagrody dodatkowe. Wyróżniono najmłodszego uczestnika zawodów - Jana Więtczaka ze Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem oraz najstarszego zawodnika Bogumiła Walczaka. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek w postaci wafelka „Grześka”.

Ogromne podziękowania kierujemy do mecenasów, dzięki którym mogliśmy ufundować nagrody. A są to:

- Biuro Usług Podatkowych w Krośniewicach,

- Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Przyszłość”,

- Expom Sp. z o.o. w Krośniewicach,

- Łódzki Bank Spółdzielczy,

- MIX-AGD RTV w Krośniewicach Krzysztof Kozanecki.

Przyczynkiem zorganizowania memoriału była 140. rocznica urodzin generała Mieczysława Rysia- Trojanowskiego. O ile wszyscy doskonale znają dokonania gen. W. Andersa i jego związki z Krośniewicami, postać gen. Rysia-Trojanowskiego nadal wymaga przypomnienia. Popularyzacja wiedzy o generale w połączeniu ze sportową rywalizacją umocni świadomość, że z Krośniewic wywodzi się dwóch wybitnych wojskowych. Najtrafniejszą formą upamiętnienia generała wydają się być zawody strzeleckie, gdyż Ryś-Trojanowski był świetnym strzelcem. Nasz krajan był posiadaczem odznaki oficerskiej Związków Strzeleckich tzw. „Parasola” nadawanej przez Józefa Piłsudskiego. Ryś-Trojanowski znalazł się w elitarnej grupie 66 strzelców, którzy jako pierwsi zdali egzamin oficerski. Obok Trojanowskiego szczycili się tą odznaką m.in. E. Rydz-Śmigły, K. Sosnkowski, W. Belina- Prażmowski, T. Kasprzycki.

Gen. M. Rys- Trojanowski urodził się 21 października 1881 r. w Krośniewicach w rodzinie z tradycjami niepodległościowymi. Jego ojciec Szymon był powstańcem styczniowym. Córka gen. M. Rysia-Trojanowskiego Janina Trojanowska-Zborowska ps. „Nina” była żołnierzem Armii Krajowej w stopniu kaprala podchorążego, łączniczką w dowództwie batalionu "Parasol", uczestniczką powstania warszawskiego. Gen. Ryś-Trojanowski był bliskim współpracownikiem J. Piłsudskiego przed I wojną światową, członkiem Związku Walki Czynnej, oficerem Legionów Polskich w sztabie I Brygady. Walczył m.in. w bitwach pod Konarami, Kominkiem, Kostiuchnówką, Kuklami. Był uczestnikiem I i II wojny światowej, kampanii wrześniowej 1939,wojny polsko - bolszewickiej 1919-1921, żołnierzem podziemnych formacji niepodległościowych i więźniem obozów koncentracyjnych. Aresztowano i zamordowano go 4 kwietnia 1945r. w obozie koncentracyjnym w Mauthausen (Austria- dawny teren III Rzeszy) w wieku 63 lat. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari (1921), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1928), Krzyżem Niepodległości z Mieczami (1937), czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi.

- Już od jakiegoś czasu moim marzeniem było zorganizowanie tego typu zawodów, które upamiętniłyby postać gen. M. Rysia-Trojanowskiego – mówi organizator turnieju Julita Szczepankiewicz członek zarządu TPZK. – Jestem wdzięczna współorganizatorom i fundatorom nagród, dzięki którym to marzenie się urzeczywistniło. Podczas organizacji turnieju spotkałam się z życzliwością i zrozumieniem. Chciałabym, aby Memoriał gen. Mieczysława Rysia-Trojanowskiego był wydarzeniem cyklicznym i wpisał się na stałe w kalendarz imprez mojej Małej Ojczyzny – dodaje Julita Szczepankiewicz .

(TPZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MieszkaniecMieszkaniec

0 0

I pięknie. Ciekawa inicjatywa. 20:04, 10.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%