Zamknij

Wisła Kraków i jej fani

12.00, 23.01.2019 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 12.53, 31.01.2019
Skomentuj
REKLAMA

Fani piłki nożnej w każdym kraju są wiernymi kibicami reprezentacji narodowej i wspierają każdy jej występ. Jednak tych międzynarodowych emocji nie zastąpią lokalne miłości do drużyn z własnego terytorium. Fani klubowych reprezentacji rywalizują między sobą, podobnie jak zawodnicy. Cieszą się z odnoszonych przez ich zespół sukcesów i są ze swoją drużyną w każdym ważnym momencie. Jadą za swoimi zawodnikami na drugi koniec Polski.

Zespołem, który ma niezliczoną rzeszę kibiców, jest najstarszy polski klub piłki nożnej Wisła Kraków. Historia tego zespołu sięga 1906 roku i jest naprawdę bogata. To przez szereg lat, kiedy Polska pozbawiona tożsamości narodowej i podzielona przez trzy obce państwa, Wisła Kraków była wyrazicielem polskości i krzewiła wartości patriotyczne wśród Polaków, nie tylko tych dorosłych. Wiemy, że już Ci najmłodsi fascynują się grą w piłkę nożną, a uczeni wartości kreowanych przez reprezentantów Wisły wzrastali w duchu patriotyzmu. Wówczas to nie był patriotyzm lokalny, stanowił o jedności Polaków i ogarniał wszystkich, do których poprzez swoją grę mógł dotrzeć.

Ponad stuletnia tradycja zespołu obfituje w liczne sukcesy, którymi Wisła raczyła swoich oddanych kibiców i raczej ciężko wyobrazić sobie polski futbol bez Wisły. Jej triumfy przynosiły ludziom radość, dawały siłę i wiarę w zwycięstwo. Stanowiły o satysfakcji z bycia kibicem takiej drużyny. Dumni z Wisły Kraków kibice, zawsze stawali w obronie wartości dla nich bardzo znaczących. To z ich pomocą dzisiejsza Wisła jawi nam się w niezmienionej nazwie. To oni walczyli o zachowanie nazwy i barw klubowych, które są tak bardzo znaczące w symbolice sportowej klubu. Dzisiaj nie ma w kraju entuzjasty piłki nożnej, który nie wiedziałby, o tym, jaki klub kryje się pod nazwą „Biała Gwiazda” i jakie są barwy tego klubu.

Zespół, przez wiele dziesięcioleci, swoją grą i osiągnięciami, dał kibicom olbrzymią radość i wiele pozytywnych, sportowych emocji.

Sympatycy klubu mogli wraz z nim świętować zdobycie tytułu Mistrza Polski aż 13 razy, co jest wielkim sukcesem w dzisiejszym świecie rozgrywek sportowych. Natomiast zwycięstwo w Pucharze Polski Wiślacy zdobywali 4 razy. Do tego należy doliczyć zwycięstwa w Pucharze Ligi, czy Superpucharze. Nie można też nie wspomnieć o wicemistrzostwach zdobytych w wymienionych rozgrywkach. Wszystkie osiągnięcia również stanowią o dobrej i skutecznej grze zawodników Wisły.

Każdy klub sportowy chce wieść prym, chce być najlepszym w kraju, odnosić prestiżowe sukcesy. Jednak patrząc na dorobek polskiej piłki nożnej, sukcesów Wiślaków nikt nie pobił.

Wdzięczni kibice odpłacali się swoim piłkarzom dobrą postawą i godnym zachowanie. Owszem, drobne incydenty zdarzały się tak jak wszędzie, ale nigdy nie dochodziło na stadionie Wisły do takich zdarzeń, jakie miały miejsce na wielu innych stadionach ligowych w Polsce. Dowodem na to, że obiekt Wisły jest postrzegany jako najbezpieczniejszy w Polsce, jest fakt otrzymania w roku 2004 Nagrody Fair Play Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za pracę na rzecz bezpieczeństwa oraz kultury widowni sportowej, a w 2005 roku Pucharem „Fair Play” uhonorował klub Wisły Kraków.

Klub Wisła Kraków z biegiem lat stał się symbolem polskiej piłki nożnej i swoistym fenomenem w dziejach historii kraju i piłkarskich klubów sportowych i niech to stanowi wyznacznik wartości tego klubu.

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%