Zamknij

Łódź – atrakcyjne ceny nieruchomości i potencjał gospodarczy

16:32, 10.04.2025 Aktualizacja: 16:33, 10.04.2025
Skomentuj

Łódź to miasto położone w samym centrum kraju, które jest doskonale skomunikowane z resztą Polski za pośrednictwem dróg, kolei czy Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta. Region aktywnie inwestuje w projekty związane z modernizacją dróg i rewitalizacją przestrzeni miejskiej. Wiele firm z takich sektorów, jak IT, logistyki i produkcji czy nowoczesnych usług biznesowych decyduje się na zlokalizowanie swoich centrów biznesowych i logistycznych w mieście. Łódź jest ważnym węzłem komunikacyjnym dla Europy Środkowo-Wschodniej, co zdecydowanie wpływa na atrakcyjność tego regionu pod kątem inwestycyjnym. Miasto co roku przyciąga również studentów, wśród najczęściej wybieranych uczelni możemy wyróżnić Uniwersytet Łódzki czy Politechnikę Łódzką, która zajęła 4. miejsce wśród uczelni technicznych w rankingu szkół wyższych magazynu „Perspektywy” w 2020 roku.

Łódzki rynek nieruchomości – gdzie warto kupić mieszkanie?

Mimo rosnącego popytu, który wynika ze stworzonych w tym mieście miejsc prac, ceny nieruchomości są atrakcyjniejsze niż w innych lokalizacjach, średnia cena nieruchomości, według danych z serwisu Rynekpierwotny.pl z lutego 2025 roku, to 11 507 zł/m2. Łódzki rynek nieruchomości odpowiada na potrzeby klientów, znajdziemy tu mieszkania w stanie deweloperskim zlokalizowane na bezpiecznych osiedlach, gdzie mieszkańcy mają łatwy dostęp do infrastruktury. Natomiast dawne fabryki i magazyny są przekształcane w stylowe lofty czy nowoczesne biura. Wśród najciekawszych lokalizacji w Łodzi możemy wyróżnić Śródmieście, gdzie znajdziemy urokliwe kamienice, szeroki wybór lokali gastronomicznych, usługowych czy kulturowych, a jednocześnie zamieszkamy blisko miejsca pracy lub uczelni. Średnie ceny nieruchomości w tym rejonie to 12 155 zł/m2. Kolejną atrakcyjną dzielnicą jest Polesie, które przyciąga nowoczesnymi inwestycjami, bliskością terenów zielonych oraz dobrym skomunikowaniem z centrum miasta, średnie ceny nieruchomości sięgają tu 11 290 zł/m2. Bałuty to okolica, która gwarantuje dostęp do zieleni, dzięki obecności Lasu Łagiewnickiego, przy czym spełnia standardy miejskiej infrastruktury m.in. za pośrednictwem największego centrum handlowego w Łodzi – Manufaktury. Średnia cena nieruchomości w tej części miasta wynosi 11 125 zł/m2. Warto również wspomnieć o dzielnicy Górna, gdzie spotkamy zróżnicowaną zabudowę, na którą składają się domy jednorodzinne czy nowoczesne apartamenty, a dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze gwarantuje dostęp do lokali usługowych, szkół, jak i miejsc pracy. Tutaj średnia cena nieruchomości to 10 497 zł/m2. Szukając mieszkania na sprzedaż Łódź, koniecznie odwiedźcie serwis Rynekpierwotny.pl, gdzie znajdziecie najciekawsze oferty nieruchomości, a także porady od ekspertów i specjalistów z rynku nieruchomości.

Kredyt hipoteczny, co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości?

Kredyt hipoteczny to popularne narzędzie, które umożliwia realizację marzenia o własnej nieruchomości. Jest to rodzaj pożyczki, który jest udzielany przez banki lub inne instytucje finansowe w celu zakupu mieszkania, domu czy działki budowlanej pod budowę nieruchomości. Kredytobiorca otrzymuje od banku określoną kwotę, która zazwyczaj nie przekracza 80-90% wartości nieruchomości, wysokość kredytu zależy również od wartości nieruchomości oraz zdolności kredytowej osoby wnioskującej. Kredyt hipoteczny wiąże się z oprocentowaniem, które jest podstawą do obliczenia wysokości rat. Oprocentowanie to procent pożyczonej kwoty, który będzie zwracany w postaci odsetek. Na ratę kredytu składa się rata kapitałowa, czyli kwota udzielonego kredytu rozłożona na określoną w umowie liczbę miesięcy, oraz rata odsetkowa, która zależy od oprocentowania kwoty. Możemy wyróżnić dwa rodzaje oprocentowania – stałe i zmienne. W celu poznania najkorzystniejszych ofert kredytów hipotecznych koniecznie odwiedź serwis Rynekpierwotny.pl i skorzystaj z narzędzia, którym jest kalkulator kredytu hipotecznego.

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, klient powinien spełnić szereg wymagań, które stawia przed nim bank. Pośród nich możemy wyróżnić historie kredytową, jeżeli klient zaciągnął wcześniej kredyty, które były spłacane terminowo, ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, natomiast zaległości w spłacie mogą obniżyć naszą zdolność kredytową. Ważnym aspektem są również inne zobowiązania finansowe, takie jak inne kredyty czy pożyczki oraz leasing, istnienie wielu innych zobowiązań finansowych wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Kluczowym wymogiem jest stabilność zatrudnienia, długoterminowe i trwałe zatrudnienie zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Większość banków wymaga od kredytobiorcy, by posiadał określony wkład własny, który zazwyczaj wynosi 10-20% wartości nieruchomości. Wymóg ten wpływa na warunki kredytu, wyższy wkład własny oznacza mniejsze ryzyko dla instytucji. Na decyzje wpływają również takie czynniki, jak rodzaj i wartość nieruchomości, instytucje finansowe preferują posiadłości, które odznaczają się stabilną wartością rynkową oraz dobrą lokalizacją.

(Materiał Partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%