Zamknij

Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny od Joanny Hetman-Krajewskiej

21:01, 07.04.2025 Aktualizacja: 21:02, 07.04.2025
Skomentuj

Pierwszy na polskim rynku poradnik dotyczący spraw rozwodowych przeznaczony dla zwykłego czytelnika – nieprawnika. Napisane przystępnym językiem wyjaśnienia aspektów prawnych przeplatają przykłady z życia wzięte, a uzupełniają je wywiady ze specjalistami zajmującymi się pomocą dla ludzi w kryzysach małżeńskich: sędzią rodzinnym, mediatorami, psychoterapeutą par, psychologiem dziecięcym, seksuologiem, detektywem oraz adwokatem kościelnym. Rozwód czy separacja. Poradnik praktyczny to jedyny na rynku tak obszerny praktyczny poradnik dotyczący spraw o rozwód i separację. Napisany w przystępny sposób, przejrzyście skonstruowany – i dzięki temu zrozumiały dla osób niebędących prawnikami. 

 

Rozwód i separacja. Wzory pism z komentarzem 

Jedyny na polskim rynku tak obszerny zbiór wzorów pism stosowanych w sprawach rozwodowych i separacyjnych. Każdy wzór uwzględnia podyktowane praktyką zagadnienia (np. alimenty na rzecz małżonka, piecza naprzemienna, uregulowanie kontaktów z dzieckiem, przymusowa egzekucja kontaktów z dzieckiem, zabezpieczenie roszczeń, ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania czy domu) oraz jest opatrzony szczegółowym, napisanym przystępnym językiem komentarzem.

Wzory są ułożone zgodnie z dynamiką procesu rozwodowego albo separacyjnego – poczynając od etapu ugodowego, poprzez złożenie pozwu i cały tok postępowania, po środki zaskarżenia oraz postępowanie egzekucyjne. Książka jest przeznaczona zarówno dla pełnomocników procesowych prowadzących lub zamierzających prowadzić sprawy rozwodowe czy separacyjne, jak i osób niebędących prawnikami, poszukujących wzorów pism procesowych stosowanych w tego typu sprawach.

Autorka, Joanna Hetman-Krajewska, adwokat i radca prawny z wieloletnim doświadczeniem, wychodzi z założenia, że kryzys małżeński, również ten zakończony rozwodem, może być szansą na rozwój – wszak słowa „rozwód” i „rozwój” dzieli zaledwie jedna litera. Jednocześnie uważa, że rozwód to często ucieczka przed problemem – wtedy doradza „konstrukcję” zamiast „destrukcji”. Wyjaśnienia kwestii prawnych uzupełniają przykłady z życia wzięte. Książka wyjaśnia wszelkie aspekty spraw o rozwód czy separację, które należy uwzględnić, by przejść przez takie postępowanie obronną ręką. Tekst poradnika uzupełniają wywiady ze specjalistami: sędzią rodzinnym, mediatorami, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą par, detektywem, seksuologiem. Rozwód czy separacja to nie tylko znakomity poradnik dla osób mających problemy małżeńskie, ale również cenne źródło informacji dla mediatorów, psychologów, psychoterapeutów, psychoedukatorów pomagających małżeństwom w kryzysach.

 

Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny

Pierwszy na polskim rynku tak obszerny i napisany przystępnym językiem poradnik dotyczący spraw alimentacyjnych przeznaczony dla zwykłego czytelnika – nieprawnika. Napisane przystępnym językiem wyjaśnienia aspektów prawnych przeplatają przykłady z życia wzięte, a uzupełniają je wywiady ze specjalistami zajmującymi się pomocą dla ludzi borykających się z problemem alimentacji: sędzią rodzinnym, mediatorem, pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, komornikiem oraz detektywem. Jedyny na rynku tak obszerny praktyczny poradnik dotyczący spraw o alimenty – zarówno z punktu widzenia osób dochodzących alimentów, jak i osób zobowiązanych do alimentacji. Napisany w przystępny sposób, a wyjaśnienia kwestii prawnych zilustrowano przykładami wziętymi z życia. Najważniejsze zagadnienia są ujęte w ramkach – dla większej czytelności przekazywanych treści. Wszystko po to, by po książkę mogła sięgnąć osoba niebędąca prawnikiem. Odrębna, obszerna część książki jest poświęcona zagadnieniom ochrony osób zobowiązanych do alimentacji, dzięki czemu książka stanowi cenne źródło wiedzy nie tylko dla osób dochodzących roszczeń alimentacyjnych, ale również dla osób zobowiązanych do alimentacji, które chcą chronić się przed nadmierną roszczeniowością osób uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych. Autorka precyzyjnie omawia rodzaje roszczeń alimentacyjnych (np. alimenty na małoletnie lub pełnoletnie fdziecko, nmałżonka, rodzica, czy roszczenie o zasądzenue odpowiedniej kwoty na zaspokojenie potrzeb rodziny) i zagadnieia ochrony osób zobowiązanych do alimentacji. Wyjaśnienia kwestii prawnych uzupełniają przykłady z życia wzięte. Książka wyjaśnia wszelkie aspekty spraw alimentacyjnych, które należy uwzględnić, by przejść przez takie postępowanie obronną ręką. Całość uzupełniają wywiady ze specjalistami: sędzią rodzinnym, mediatorem, pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, komornikiem oraz detektywem.

 

Alimenty. Wzory pism z komentarzem

Jedyny na rynku tak obszerny praktyczny zbiór wzorów pism stosowanych w sprawach o alimenty – zarówno z punktu widzenia osób dochodzących alimentów, jak i osób zobowiązanych do alimentacji. W przeciwieństwie do wielu tego typu pozycji zaproponowane w zbiorze wzory nie są schematyczne, nieprzystające do praktyki sadowej. Każdy wzór zawiera podyktowane praktyką zagadnienie bądź zagadnienia (np. alimenty na rzecz małoletniego dziecka, alimenty na rzecz małżonka, alimenty w przypadku pieczy naprzemiennej, alimenty od dziadków, alimenty od dorosłych dzieci na rzecz rodzica, zabezpieczenie roszczeń, przymusowa egzekucja alimentów), a także jest opatrzony szczegółowym, praktycznym komentarzem. Wzory są ułożone zgodnie z dynamiką procesu o alimenty – od etapu ugodowego poczynając, poprzez złożenie pozwu i cały tok postępowania, po środki zaskarżenia oraz postępowanie egzekucyjne. Książka jest przeznaczona zarówno dla pełnomocników procesowych prowadzących lub zamierzających prowadzić sprawy alimentacyjne (w tym sprawy o rozwód czy separację, w których rozpoznawany jest wątek alimentacyjny), jak i osób niebędących prawnikami, poszukujących wzorów pism procesowych stosowanych w tego typu sprawach.

 

Kontakty z dzieckiem – jak regulować, jak egzekwować? Poradnik praktyczny

Jedyny na rynku tak obszerny praktyczny poradnik dotyczący spraw o kontakty z dziećmi – zarówno z punktu widzenia osób uprawnionych do kontaktów, jak i tych, które jako główni opiekunowie dziecka są zobowiązane do umożliwienia kontaktów z nim. Został napisany w przystępny sposób, najważniejsze zagadnienia ujęto w ramkach, a wyjaśnienia kwestii prawnych przeplatają przykłady wzięte z życia, pokazujące standardowe sytuacje w tego typu sprawach.

Autorka traktuje tytułową problematykę w sposób kompleksowy – przede wszystkim przedstawia aspekty kontaktów dziecka z rodzicem, ale odrębnie omawia również zagadnienia dotyczące jego kontaktów z rodzeństwem, dziadkami bądź innymi osobami bliskimi (np. macochą czy ojczymem). Tekst uzupełniają wywiady ze specjalistami: sędzią rodzinnym, kuratorem sądowym, mediatorem, psychologiem dziecięcym, działaczem ruchu praw ojców, coachem, trenerem radykalnego wybaczania.

Książka jest przeznaczona dla osób niebędących prawnikami, które szukają wyczerpujących informacji na temat prawnych aspektów spraw o kontakty z dzieckiem, a także dla pełnomocników procesowych zamierzających świadczyć pomoc prawną w takich sprawach.

 

Kontakty z dzieckiem. Wzory pism z komentarzem

Jedyny na rynku tak obszerny praktyczny zbiór wzorów pism stosowanych w sprawach o kontakty z dzieckiem – zarówno z punktu widzenia osób dochodzących alimentów, jak i osób zobowiązanych do alimentacji. W przeciwieństwie do wielu tego typu pozycji zaproponowane w zbiorze wzory nie są schematyczne, nieprzystające do praktyki sadowej. Każdy wzór zawiera podyktowane praktyką zagadnienie bądź zagadnienia (np. alimenty na rzecz małoletniego dziecka, alimenty na rzecz małżonka, alimenty w przypadku pieczy naprzemiennej, alimenty od dziadków, alimenty od dorosłych dzieci na rzecz rodzica, zabezpieczenie roszczeń, przymusowa egzekucja alimentów), a także jest opatrzony szczegółowym, praktycznym komentarzem. Wzory są ułożone zgodnie z dynamiką procesu o alimenty – od etapu ugodowego poczynając, poprzez złożenie pozwu i cały tok postępowania, po środki zaskarżenia oraz postępowanie egzekucyjne. Książka jest przeznaczona zarówno dla pełnomocników procesowych prowadzących lub zamierzających prowadzić sprawy alimentacyjne (w tym sprawy o rozwód czy separację, w których rozpoznawany jest wątek alimentacyjny), jak i osób niebędących prawnikami, poszukujących wzorów pism procesowych stosowanych w tego typu sprawach.

O Autorce:

Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe (jest pełnomocnikiem zawodowym od 2003 r.), chociaż pierwszy raz w sądzie była w wieku 5 lat – z mamą, która przez ponad 40 lat pracowała jako sędzia rodzinny. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i prawie autorskim. Obsługując klientów w sprawach rozwodowych bądź okołorozwodowych, stara się nie tylko udzielić im wsparcia prawnego, ale również spojrzeć na problem całościowo. Dlatego jako sprzymierzeńców traktuje mediatorów czy psychologów, w tym psychoterapeutów par. Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadzone przez Stowarzyszenie Niebieska Linia. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Prowadziła wiele spotkań z kobietami na tematy prawne związane z funkcjonowaniem rodziny, m.in. w Centrum Praw Kobiet. Autorka książek: „Podstawy prawa własności intelektualnej” (Biblioteka Analiz, wiele wydań), „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Rozwód i separacja. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021), „Alimenty. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021), „Kontakty z dzieckiem – jak regulować, jak egzekwować? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2022), „Kontakty z dzieckiem. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2023). Jest nauczycielem jogi i medytacji z 20-letnią praktyką. Zasłużony Honorowy Krwiodawca. Trener Radykalnego Wybaczania. Instruktor Gry Satori. W 2025 r. ukazała się jej pierwsza nieprawnicza książka – „Jak dobrze żyć. Poradnik dojrzałej kobiecości”.

 

 

(Joanna Hetman-Krajewska/artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%