Zamknij

Jak wybrać najlepsze rękawiczki rowerowe na jesień i zimę?

12:19, 22.10.2024 Materiał Partnera Aktualizacja: 13:10, 22.10.2024
Skomentuj

Niektórzy rowerzyści nie noszą rękawiczek latem, ale w sezonie jesienno-zimowym ciężko już zobaczyć gołe ręce kolarzy. Nic dziwnego – narażone na wiatr, deszcz i chłód palce potrafią skostnieć z zimna, a są przecież potrzebne, i to nie tylko do trzymania kierownicy. Aby zachować sprawność hamowania czy zmiany biegów, lepiej założyć ciepłe rękawiczki w odpowiednio dobranym rozmiarze.

Jakie materiały w rękawiczkach przydadzą się zimą i jesienią?

Najlepiej sprawdzi się połączenie syntetyków z materiałami naturalnymi lub imitującymi je tworzywami. Dla przykładu: naturalne i sztuczne skóry są przyjemne w dotyku oraz przyczepne do kierownicy, a neopren czy nylon zapewnią modelowi wytrzymałość. Odporność jest tym ważniejsza, im częściej jeździsz w terenie. Dodatkiem stosowanym w rękawiczkach szosowych bywa z kolei elastan – zwiększa sprężystość, a przez to poprawia dopasowanie omawianego elementu odzieży do kształtu dłoni.

Istnieją sposoby na zabezpieczenie rękawiczek przed wodą – na przykład dodanie poliuretanu lub impregnacji DWR. Aby jednak model zarówno chronił przed warunkami zewnętrznymi, jak i był oddychający, producenci stosują bardziej złożone, opatentowane rozwiązania. Popularnym produktem jest np. Gore-Tex®, czyli cienka, paroprzepuszczalna, wiatro- oraz wodoodporna membrana. Występuje w wielu wersjach różniących się parametrami, dlatego zwróć uwagę na typ Gore-Texu® w danym produkcie. Podobne przykłady tworzyw stanowią Primaloft i Thinsulate. Częstym dodatkiem jest też znany od dawna polar, który izoluje dłonie przed chłodem równie dobrze jak naturalna wełna.

W tańszych rękawiczkach – ale nie tylko – znajdziesz przede wszystkim poliester, poliamid czy polipropylen. To ekonomiczne materiały, ale pomysłowi producenci tworzą z nich skuteczną broń do walki z chłodem. Przykład skutecznego użycia poliestru lub poliamidu stanowi mikrofibra, czyli cienkie włókno, które zapewnia przyczepność, a jednocześnie jest wytrzymałe oraz przyjemne w dotyku.

Rękawiczki rowerowe – dodatkowe funkcje

Wczesną jesienią można sobie pozwolić na noszenie rękawiczek z krótkimi palcami, ale w temperaturze poniżej 10°C sprawdzą się już tylko długie modele. W każdym przypadku warto zadbać o szczelnie przylegający mankiet, który można łatwo wsunąć pod rękaw kurtki. Trudniej to zrobić w rękawiczkach z rzepem, ale mają one tę zaletę, że pozwalają regulować dopasowanie w okolicach nadgarstka, a ich ściąganie i zakładanie jest bardzo swobodne.

Zwłaszcza zimą przyda się dodatkowa osłona na cztery palce – wszystkie poza kciukiem. To udogodnienie zwiększy ochronę dłoni, raczej nie przeszkadzając w zmianie biegów. Większość współczesnych modeli ma taką osłonę na śródręczu, przyłączoną do wierzchniej strony rękawiczki, dzięki czemu to zabezpieczenie przed mrozem można dowolnie zakładać lub zdejmować.

Wśród udogodnień warto wymienić również nadruk na palcach pozwalający na używanie ekranów dotykowych. Jest ważny zwłaszcza, jeśli korzystasz z nawigacji bez przycisków, a także podczas obsługi telefonu. Silikonowy nadruk może też poprawić chwyt kierownicy – na pewno spisze się lepiej niż sam poliester.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rękawiczek rowerowych?

Aby wybrać pasujące rękawiczki rowerowe, wystarczy zmierzyć obwód dłoni na wysokości śródręcza, czyli tuż przed palcami, z pominięciem kciuka. Najlepiej użyć miary krawieckiej, samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. Następnie należy spojrzeć na tabelę rozmiarów danego modelu i spośród różnych wariantów (S, M, L, XL czy XXL) dobrać opcję o zakresie, w którym mieści się zmierzony obwód. Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma rozmiarami, zwykle lepiej wziąć ten większy, ponieważ podczas rozchodzenia się materiału rękawiczek – zazwyczaj dość szybkiego – może pęknąć szew. Z drugiej strony: ciaśniejsze dopasowanie modelu przekłada się na swobodniejszą zmianę biegów czy lepsze właściwości aerodynamiczne.

Podsumowanie

Na jesień i zimę przydadzą się rękawiczki z długimi palcami wykonane z materiałów, które zarówno chronią przed chłodem, wodą oraz wiatrem, jak i są oddychające. Przy wyborze modelu korzystaj z dodanych przez producenta zaleceń dotyczących docelowego zakresu temperatur. Zwróć też uwagę na opinie innych użytkowników – być może według rowerzystów ochrona przed zimnem nie jest aż tak efektywna, jak sugeruje dana marka. Dodatkowe udogodnienia, a zwłaszcza przedłużony mankiet czy osłona na cztery palce, także mają znaczenie w kwestii komfortu termicznego.

Na pewno uda Ci się znaleźć odpowiedni rozmiar – to nie tak trudne jak przy wyborze kurtki czy spodni, bo wystarczy jeden zmierzony parametr, czyli obwód dłoni. Rękawiczki to jednak tylko część istotnego wyposażenia na zimowe wyprawy rowerowe – pamiętaj, aby cała reszta ekwipunku również była wysokiej jakości.

(Materiał Partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%